Ombudsman Polshada hamyurtlarimiz bilan ochiq muloqot o‘tkazdi
2024-yil 5-oktabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Polsha Respublikasiga tashrifi davomida ushbu mamlakatda yashayotgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari bilan uchrashdi. Uchrashuvda Polshada yashab ishlayotgan, o‘qiyotgan talaba-yoshlar, shu yerda tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘ygan yosh tadbirkor hamyurtlarimiz ishtirok etishdi.
O‘zbekiston Respublikasining Polsha Respublikasidagi elchixonasida tashkil etilgan uchrashuvda dastlab, hamyurtlarimizning Polshadagi faoliyati to‘g‘risidagi fikrlari eshitildi. Shuningdek, davra suhbatida vatandoshlar o‘zlarini qiziqtirgan huquqiy masalalarda, jumladan,  ta’lim va tadbirkorlik, yoshlarga yaratilayotgan imkoniyatlarga oid savollarini berishdi. Ba’zi fuqarolar O‘zbekistondagi yaqinlarining muammosini hal qilinishida murojaat qilishdi.
Samimiy va ko‘taringki ruhda o‘tgan suhbatda Ombudsman xorijiy davlatlarda bilim olayotgan yoshlarning Vatanga qaytib, o‘z kasbiy bilimlarini mamlakat rivoji yo‘lida ishlatishlariga ishonch bildirdi.

Омбудсман провела открытый диалог с соотечественниками в Польше
5 октября 2024 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова в ходе визита в Республику Польша встретилась с гражданами Республики Узбекистан, проживающими в этой стране. В данной встрече приняли участие студенческая молодежь, живущая и работающая в Польше, молодые соотечественники-предприниматели, осуществляющие предпринимательскую деятельность.
На встрече, организованной в посольстве Республики Узбекистан в Республике Польша, были впервые заслушаны мнения наших соотечественников о деятельности в Польше. Также в ходе круглого стола соотечественники задали вопросы по интересующим их правовым вопросам, в том числе по образованию и предпринимательству, о создаваемых возможностях для молодежи. Некоторые граждане обратились с просьбой об оказании содействия в разрешении проблем, связанных с близкими которые проживают в Республике Узбекистан.
В беседе, прошедшей в искреннем и воодушевляющем духе, Омбудсман выразила уверенность в том, что молодые люди, обучающиеся в зарубежных странах, смогут вернуться на родину и использовать свои профессиональные знания для развития страны.