Shundan kelib chiqib, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan sana munosabati bilan respublikamiz hududlarida odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat sharoitlarini yaratish bo‘yicha fuqarolarning huquqiy xabardorligini oshirishga qaratilgan tadbirlar tashkil etildi. 30 kun davomida o‘tkazilayotgan ushbu davra suhbatlari Ombudsmanning mintaqaviy vakillari tomonidan Andijon, Navoiy, Buxoro, Namangan va Xorazm viloyatlarida o‘tkazildi.
"Odam savdosiga qarshi kurashish" mavzusi doirasidagi ushbu ochiq muloqotlarda viloyatlardagi bir qancha tashkilot va NNT xodimlari, mahallalardagi fuqarolar qamrab olindi. Tadbirda so‘zga chiqqanlar fuqarolarga odam savdosi va noqonuniy migratsiya oqibatlari, mamlakatimizda odam savdosiga qarshi kurashish hamda qonuniylikni ta’minlash borasida olib borilayotgan islohotlar haqida atroflicha ma’lumotlar berishdi. Shuningdek, uchrashuvlarda bugungi kunda ko‘proq bolalar va ayollar odam savdosi qurboniga aylanib qolayotganligiga alohida urg‘u berildi.
2024-yilning 29-iyul kuni Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha milliy komissiyasi, Ichki ishlar vazirligi, Migratsiya bo‘yicha xalqaro tashkilotning O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda 30-iyul – Butunjahon odam savdosiga qarshi kurashish kuniga bag‘ishlangan "Odam savdosiga qarshi kurash: milliy yondashuvlar va xalqaro standartlar" mavzusida konferensiya o‘tkazildi. Unda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova ma`ruza bilan ishtirok etdi.
Ma`lumki, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha milliy komissiya a’zosi hisoblanadi.
Hozirda odam savdosiga qarshi kurashish va bunday noxush voqealarni oldini olish global ahamiyat kasb etmoqda. Shu nuqtayi nazardan, yurtimiz bo‘ylab “30 kun odam savdosiga qarshi” aksiyasi doirasida aholi bilan davra suhbatlari o‘tkazishga qaratilgan marafonga start berilgan.
Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillari tomonidan o‘tkazilgan ochiq muloqotlar o‘zaro savol-javoblarga boy tarzda o‘tdi.

Исходя из этого, Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) по случаю этой даты были организованы мероприятия, направленные на повышение правовой осведомленности граждан о борьбе с торговлей людьми и создании достойных условий труда в регионах нашей республики. Эти круглые столы, которые проводятся в течение 30 дней, были проведены региональными представителями Омбудсмана в Андижанской, Навоийской, Бухарской, Наманганской и Хорезмской областях.
В этих открытых диалогах по теме “Борьба с торговлей людьми” приняли участие сотрудники нескольких организаций и НПО в областях, а также граждане в махаллях. Выступившие на мероприятии, подробно проинформировали граждан о последствиях торговли людьми и незаконной миграции, о проводимых в нашей стране реформах по борьбе с торговлей людьми и обеспечению законности. На встречах также был сделан особый акцент на детей и женщин, которые в сегодняшние дни больше всего становятся жертвами торговли людьми.
29 июля 2024 года Национальной комиссией по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда, Министерством внутренних дел в сотрудничестве Представительством Международной Организации по миграции в Узбекистане (МОМ) была проведена конференция 30 июля, на тему "Борьба с торговлей людьми: национальные подходы и международные стандарты", посвященная Всемирному дню борьбы с торговлей людьми. С докладом также выступила Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова.
Как известно, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) является членом Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда.
В настоящее время борьба с торговлей людьми и предотвращение таких нежелательных явлений приобретает глобальное значение. В связи с этим, по всей стране в рамках акции “30 дней против торговли людьми” был дан старт марафону, направленному на проведение круглых столов с населением.
Открытые диалоги, проведенные региональными представителями Омбудсмана в регионах, были насыщены взаимными вопросами и ответами.