Yig‘ilish kun tartibidagi masalalardan kelib chiqib, ishtirokchilar Hamdo‘stlik mamlakatlaridaishlayotgan fuqarolarning ijtimoiy huquqlarini himoya qilish masalalarini muhokama qilishdi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili Feruza Eshmatova Komissiya aʼzolarini mamlakatlaridagi migratsiya sohasidagi milliy qonunchilikni xalqaro huquq normalaridan kelib chiqib takomillashtirish va migrantlarning huquq va erkinliklarini himoya qilish mexanizmlarini mustahkamlash maqsadga muvofiqligini bildirdi.
Migratsiya sohasidagi qonun hujjatlarini takomillashtirish va migrantlarning huquqlarini himoya qilish masalalari Hamdo‘stlik makonida juda dolzarb ekanligiga eʼtibor qaratdi. Shuningdek, migrantlarning huquq va majburiyatlarini aniqlash va tasniflash bo‘yicha inson huquqlari bo‘yicha halqaro majburiyatlarga mos bir hil yondashuvni shakllantirish, migratsiya sohasidagi ko‘plab uzoq vaqtdan beri muammo bo‘lib kelgan masalalarni hal qilishga yordam berishi mumkinligiga ishonch bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, 2022 yil 15 oktyabrdagi Qozog‘iston poytaxti Ostonadagi sammit yakunlari bo‘yicha Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi davlatlari rahbarlari yig‘ilishida “MDHning inson huquqlari bo‘yicha komissiyasi to‘g‘risidagi yangi nizomi” qabul qilingan. MDHning Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasi faoliyati yo‘lga qo‘yilgan. MDH Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasi birinchi yig‘ilishi 2023 yil 29 noyabrda Minsk shahrida bo‘lib o‘tgan edi.

Исходя из вопросов повестки дня, участники обсудили защиту социальных прав граждан, работающих в странах СНГ.
Уполномоченная Олий Мажлиса по правам человека Республики Узбекистан (омбудсман) Феруза Эшматова на заседании отметила необходимость совершенствования национального законодательства в области миграции с учётом норм международного права и укрепления механизмов защиты прав и свобод мигрантов.
Она подчеркнула актуальность совершенствования миграционного законодательства и защиты прав мигрантов в рамках Содружества. Ф. Эшматова также выразила уверенность, что разработка единого подхода к определению и классификации прав и обязанностей мигрантов в соответствии с международными обязательствами по правам человека может помочь решить множество давних проблем в области миграции.
Напомним, что по итогам саммита глав государств СНГ, состоявшегося 15 октября 2022 года в столице Казахстана Астане, было принято «Новое Положение о Комиссии СНГ по правам человека». Таким образом, была налажена деятельность Комиссии по правам человека СНГ. Первое заседание Комиссии по правам человека СНГ состоялось 29 ноября 2023 года в Минске.