Yig‘ilish kun tartibidagi masalalardan kelib chiqib, ishtirokchilar Hamdo‘stlik mamlakatlaridaishlayotgan fuqarolarning ijtimoiy huquqlarini himoya qilish masalalarini muhokama qilishdi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili Feruza Eshmatova Komissiya aʼzolarini mamlakatlaridagi migratsiya sohasidagi milliy qonunchilikni xalqaro huquq normalaridan kelib chiqib takomillashtirish va migrantlarning huquq va erkinliklarini himoya qilish mexanizmlarini mustahkamlash maqsadga muvofiqligini bildirdi.
Migratsiya sohasidagi qonun hujjatlarini takomillashtirish va migrantlarning huquqlarini himoya qilish masalalari Hamdo‘stlik makonida juda dolzarb ekanligiga eʼtibor qaratdi. Shuningdek, migrantlarning huquq va majburiyatlarini aniqlash va tasniflash bo‘yicha inson huquqlari bo‘yicha halqaro majburiyatlarga mos bir hil yondashuvni shakllantirish, migratsiya sohasidagi ko‘plab uzoq vaqtdan beri muammo bo‘lib kelgan masalalarni hal qilishga yordam berishi mumkinligiga ishonch bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, 2022 yil 15 oktyabrdagi Qozog‘iston poytaxti Ostonadagi sammit yakunlari bo‘yicha Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi davlatlari rahbarlari yig‘ilishida “MDHning inson huquqlari bo‘yicha komissiyasi to‘g‘risidagi yangi nizomi” qabul qilingan. MDHning Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasi faoliyati yo‘lga qo‘yilgan. MDH Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasi birinchi yig‘ilishi 2023 yil 29 noyabrda Minsk shahrida bo‘lib o‘tgan edi.

Cooperation between CIS member states on migration issues will contribute to further strengthening of good-neighborly relations - Ombudsman. Details of the meeting of the CIS Commission on Human Rights
Today, June 27, 2024, a regular meeting of the CIS Commission on Human Rights was held in St. Petersburg F. Eshmatova, The Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for human rights (Ombudsman) participated in the meeting. Representatives of Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia and Tajikistan also took part in the discussions.
Based on the issues on the agenda, the participants discussed the protection of social rights of citizens working in CIS countries.
At the meeting, the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for human rights (ombudsman) Feruza Eshmatova noted the need to improve national legislation in the field of migration, taking into account the norms of international law and strengthening mechanisms to protect the rights and freedoms of migrants.
She emphasized the relevance of improving migration legislation and protecting the rights of migrants within the Commonwealth. F. Eshmatova also expressed confidence that the development of a unified approach to the definition and classification of the rights and obligations of migrants in accordance with international human rights obligations can help solve many long-standing problems in the field of migration.
It should be reminded that following the summit of the CIS Heads of State held on October 15, 2022 in Astana, the capital of Kazakhstan, the "New Regulations on the CIS Commission on Human Rights" were adopted. Thus, the activity of the CIS Commission on Human Rights was established. The first meeting of the CIS Commission on Human Rights was held on November 29, 2023 in Minsk.