Shu nuqtai nazardan Komissiya aʼzolari Qoraqalpog‘istondagi voqealarda qo‘lga olingan shaxslarga himoyalanish huquqining taʼminlanganligi bo‘yicha o‘rganish ishlarini olib borishdi.
2022 yilning 15 avgust kuni Komissiya aʼzolari Qoraqalpog‘iston Respublikasi Adliya vazirining o‘rinbosari Maxmud Abdijaliyev hamda Advokatlar palatasining QR hududiy boshqarmasi boshlig‘i Baxrombek Arzimbetov bilan uchrashishdi.
Uchrashuvda Qoraqalpog‘istondagi namoyishlar paytida qo‘lga olingan shaxslarning huquq va erkinliklarini, xususan, himoyalanish huquqini taʼminlanishi, ularga qay tartibda advokatlar ajratilgani masalalari muhokama qilindi.
Holatni obyektiv o‘rganish maqsadida Komissiya aʼzolarining Qoraqalpog‘istondagi holatlar va voqealar yuzasidan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishlari bo‘yicha ayblanayotgan shaxslarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilayotgan advokatlar bilan uchrashuvi ham rejalashtirilgan.

Commission members study the state of ensuring the right to protection of persons detained during demonstrations
According to the current legislation, the suspect, the accused, the defendant is granted the right to defense. The right to qualified legal assistance is guaranteed at any stage of the trial.
In this context, the members of the Commission conducted studies on ensuring the right to defense of persons detained during the events in Karakalpakstan. On August 15, 2022, the members of the Commission met with the Deputy Minister of Justice of the Republic of Karakalpakstan Makhmud Abdizhaliev and the head of the regional department of the Chamber of Advocates Bahrombek Arzimbetov.
At the meeting issues of ensuring the rights and freedoms of persons detained during demonstrations in Karakalpakstan, in particular, the right to defense, and the procedure for assigning lawyers to them were discussed.
In order to objectively study the situation, it is planned to organize a meeting of members of the Commission with lawyers defending the rights and legitimate interests of persons accused in cases and events in Karakalpakstan.