Ushbu holat 30 may kuni Ombudsmanning Farg‘ona viloyatidagi mintaqaviy vakili A.Kamilov tomonidan joyiga chiqib o‘rganilgan. Mintaqaviy vakil Farg‘ona shahridagi 10-sonli Tergov hibsxonasiga borib, S.Qamchiyev bilan holi tarzda uchrashgan. O‘sha paytda holat yuzasidan M.Qamchiyevaning arizasiga asosan Farg‘ona shahar prokuraturasi tomonidan tergovga kadar tekshiruvi jarayonlari olib borilayotgani sababli, u tugallanganidan keyin Ombudsmanning rasmiy munosabati berilishi maʼlum qilingan edi.
Ushbu holat bo‘yicha o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruv yakunlariga ko‘ra, 2022 yil 4 iyun kuni JPKning 83-moddasi 2-bandiga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qaror qabul qilingan.
Shundan so‘ng, M.Qamchiyeva joriy yilning 14 iyun kuni Ombudsman nomiga Farg‘ona shahridagi 10-sonli Tergov hibsxonasida saqlanayotgan o‘g‘li S.Qamchiyev joriy yilning 24 may kuni hibsxona xodimlari tomonidan qiynoqqa solinganligi bo‘yicha murojaat qildi.
Ombudsmanning nazorat xatiga asosan Farg‘ona viloyati prokuraturasi tomonidan to‘plangan hujjatlar o‘rganilib, qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv o‘tkazildi. Murojaatda ko‘rsatilgan barcha shaxslar bilan suhbatlashilganda maʼlum bo‘lishicha, 2022 yil 24 may kuni kuni S.Qamchiyev va murojaatda ko‘rsatilgan shaxslar saqlanayotgan kameraga hibsxona xodimlari ertalabki tekshiruvga kirishgan. Yotoq joylari tartibga keltirilmaganligi va tozalikka rioya qilinmaganligi sababli xodimlar ularni kameradan tashqariga o‘tish yo‘lagiga saflab, ichki-tartib qoidalarga amal qilishlari to‘g‘risida tushuntirish berishgan. Shu vaqtda S.Qamchiyev xodimlarga gap qaytarib, qo‘pol muomalada bo‘lgan. Shuning uchun xodimlar u bilan suhbatlashish uchun uni olib qolib, qolgan mahbuslarni kameraga kiritishgan. Oradan 5-10 daqiqadan so‘ng S.Qamchiyev kameraga qaytib kiritilgan. O‘sha vaqtda uni yuzida va boshqa joylarida jarohatlar bo‘lmagan. Biroz vaqt o‘tib S.Qamchiyev kamera ichidan turib hibsxona xodimlarini haqorat qilib, “Men senlarga hali ko‘rsatib qo‘yaman” - deb jazavaga tushib, boshini kamera devoriga urib, qo‘llari bilan yotoq krovatini urgan.
Yuqoridagilarga ko‘ra, hibsxona xodimlarining harakatlarida jinoyat tarkibi aniqlanmangan deb topilgan va murojaat bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qaror qabul qilingan.
Qayd etish lozimki, S.Qamchiyev muqaddam Jinoyat kodeksining 169-moddasi (o‘g‘rilik) 2-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir qilganligi uchun sudlanib, 4 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilingan va 2021 yil 12 mayda JIB Piskent tuman sudining ajrimiga asosan ushbu jazoning o‘talmay qolgan 2 yil 9 oy 16 kuni axloq tuzatish ishlariga almashtirilgan. Biroq, bundan o‘ziga to‘g‘ri xulosa chiqarmay takroran jinoyat sodir qilgan va Jinoyat kodeksining 166-moddasi 2-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir qilganlikda aybli deb topilib, JIB Yozvon tuman sudining 2021 yil 28 avgustdagi ajrimiga ko‘ra, ehtiyot chorasi sifatida qamoqqa olingan.
U hibsxonada saqlangan davrida, xususan, 2022 yil 28 yanvar va 21 mart kunlari ham asabiylashib o‘ziga tan jarohati yetkazgan. Mazkur holatlar yuzasidan surishtiruv o‘tkazilgan va “Ogohlantirish” intizomiy jazosi eʼlon qilingan.
Maʼlum bo‘lishicha, S.Qamchiyev joriy yilning 20 aprel kunidan buyon hibsxonada saqlanish davomida 14 marotaba uzatma, posilka va banderol qabul qilgan, 8 marotaba yaqin qarindoshlari bilan uchrashgan.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, fuqaro M.Qamchiyevaning murojaatiga asosan olib borilgan tergovga qadar tekshiruv yakunlari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qaror qabul qilingan.

Позиция омбудсмана на сообщение, опубликованное под названием «Жаслык» в Фергане
Ранее мы сообщали, что видеообращение, которое было распространено 29 мая 2022 года под названием «Жаслык» в Фергане в социальных сетях, взято на контроль Омбудсманом. В нем М.Камчиева заявила, что в отношении ее сына С.Камчиева применяются пытки.
30 мая ситуация была непосредственно изучена региональным представителем Омбудсмана Ферганской области А.Камиловым. Региональный представитель выехал в следственный изолятор № 10 города Ферганы и лично встретился с С. Камчиевым. В тот момент по заявлению М.Камчиевой прокуратурой города Фергана велась доследственная проверка, и было заявлено что по результатом этой проверки будет сформирован и объявлен окончательный ответ Омбудсману по данной ситуации.
По итогам доследственной проверки по данному факту 4 июня 2022 года принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела в соответствии с пунктом 2 статьи 83 УПК РУз.
После этого, 14 июня М.Камчиева обратилась к Уполномоченному по правам человека по поводу применения пыток 24 мая текущего года в отношении ее сына С.Камчиева, который содержится в следственном изоляторе № 10 г. Ферганы.
На основании контрольного письма Омбудсмана прокуратурой Ферганской области были изучены документы и проведена доследственная проверка. После общения со всеми лицами, указанными в ходатайстве, стало известно, что 24 мая 2022 года сотрудники СИЗО вошли в камеру, где содержались С. Камчиев и лица, указанные в ходатайстве, для проведения утреннего осмотра. В связи с тем, что спальные места не были убраны и не соблюдалась чистота в камере, сотрудники выстроили задержанных в коридоре вне камеры и объяснили, что они должны соблюдать правила внутреннего распорядка. В это время Камчиев С. огрызался на сотрудников и вел себя грубо. Поэтому сотрудники увели его поговорить с ним, а остальных заключенных посадили в камеру. Через 5-10 минут Камчиева С. вернули в камеру. На тот момент ни на его лице, ни в других местах повреждений не было. Через некоторое время Камчиев С. поднялся из камеры и оскорбил сотрудников тюрьмы, сказав: «Я покажу вам ещё», ударился головой о стену камеры и руками о кровать.
Согласно вышеотмеченному установлено, что состав преступления в действиях сотрудников изолятора нет, и принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела.
Следует отметить, что С. Камчиев ранее был судим за совершение преступления, предусмотренного частью 2 статьи 169 (кража) УК РУз, и был осужден на 4 года лишения свободы, а на основании постановления  Пскентского районного суда по уголовным делам от 12 мая 2021 г., оставшиеся 2 года 9 месяцев 16 дней наказания заменены на исправительные работы. Однако С. Камчиев не придя к должному выводу, повторно совершил преступление, и был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного ч. 2 ст. 166 УК РУз, и по решению Езвонского районного суда по уголовным делам от 28 августа 2021 г., он был направлен в следственный изолятор в качестве меры пресечения.
В период содержания в изоляторе,  28 января и 21 марта 2022 года, он также причинил себе телесные повреждения. По данному факту проведен соответствующая проверка и по отношению к нему применено дисциплинарное взыскание «Предупреждение».
Известно, что С.Камчиев в период содержания в изоляторе с 20 апреля текущего года 14 раз принимал передачи, посылки и бандероли, 8 раз встречался с близкими родственниками.
По результатам изучения и согласно информации, направленной прокуратурой Омбудсману, факты применения пыток приведенные в обращении М.Камчиевой не подтвердились.