Ushbu holat 30 may kuni Ombudsmanning Farg‘ona viloyatidagi mintaqaviy vakili A.Kamilov tomonidan joyiga chiqib o‘rganilgan. Mintaqaviy vakil Farg‘ona shahridagi 10-sonli Tergov hibsxonasiga borib, S.Qamchiyev bilan holi tarzda uchrashgan. O‘sha paytda holat yuzasidan M.Qamchiyevaning arizasiga asosan Farg‘ona shahar prokuraturasi tomonidan tergovga kadar tekshiruvi jarayonlari olib borilayotgani sababli, u tugallanganidan keyin Ombudsmanning rasmiy munosabati berilishi maʼlum qilingan edi.
Ushbu holat bo‘yicha o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruv yakunlariga ko‘ra, 2022 yil 4 iyun kuni JPKning 83-moddasi 2-bandiga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qaror qabul qilingan.
Shundan so‘ng, M.Qamchiyeva joriy yilning 14 iyun kuni Ombudsman nomiga Farg‘ona shahridagi 10-sonli Tergov hibsxonasida saqlanayotgan o‘g‘li S.Qamchiyev joriy yilning 24 may kuni hibsxona xodimlari tomonidan qiynoqqa solinganligi bo‘yicha murojaat qildi.
Ombudsmanning nazorat xatiga asosan Farg‘ona viloyati prokuraturasi tomonidan to‘plangan hujjatlar o‘rganilib, qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv o‘tkazildi. Murojaatda ko‘rsatilgan barcha shaxslar bilan suhbatlashilganda maʼlum bo‘lishicha, 2022 yil 24 may kuni kuni S.Qamchiyev va murojaatda ko‘rsatilgan shaxslar saqlanayotgan kameraga hibsxona xodimlari ertalabki tekshiruvga kirishgan. Yotoq joylari tartibga keltirilmaganligi va tozalikka rioya qilinmaganligi sababli xodimlar ularni kameradan tashqariga o‘tish yo‘lagiga saflab, ichki-tartib qoidalarga amal qilishlari to‘g‘risida tushuntirish berishgan. Shu vaqtda S.Qamchiyev xodimlarga gap qaytarib, qo‘pol muomalada bo‘lgan. Shuning uchun xodimlar u bilan suhbatlashish uchun uni olib qolib, qolgan mahbuslarni kameraga kiritishgan. Oradan 5-10 daqiqadan so‘ng S.Qamchiyev kameraga qaytib kiritilgan. O‘sha vaqtda uni yuzida va boshqa joylarida jarohatlar bo‘lmagan. Biroz vaqt o‘tib S.Qamchiyev kamera ichidan turib hibsxona xodimlarini haqorat qilib, “Men senlarga hali ko‘rsatib qo‘yaman” - deb jazavaga tushib, boshini kamera devoriga urib, qo‘llari bilan yotoq krovatini urgan.
Yuqoridagilarga ko‘ra, hibsxona xodimlarining harakatlarida jinoyat tarkibi aniqlanmangan deb topilgan va murojaat bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qaror qabul qilingan.
Qayd etish lozimki, S.Qamchiyev muqaddam Jinoyat kodeksining 169-moddasi (o‘g‘rilik) 2-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir qilganligi uchun sudlanib, 4 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilingan va 2021 yil 12 mayda JIB Piskent tuman sudining ajrimiga asosan ushbu jazoning o‘talmay qolgan 2 yil 9 oy 16 kuni axloq tuzatish ishlariga almashtirilgan. Biroq, bundan o‘ziga to‘g‘ri xulosa chiqarmay takroran jinoyat sodir qilgan va Jinoyat kodeksining 166-moddasi 2-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir qilganlikda aybli deb topilib, JIB Yozvon tuman sudining 2021 yil 28 avgustdagi ajrimiga ko‘ra, ehtiyot chorasi sifatida qamoqqa olingan.
U hibsxonada saqlangan davrida, xususan, 2022 yil 28 yanvar va 21 mart kunlari ham asabiylashib o‘ziga tan jarohati yetkazgan. Mazkur holatlar yuzasidan surishtiruv o‘tkazilgan va “Ogohlantirish” intizomiy jazosi eʼlon qilingan.
Maʼlum bo‘lishicha, S.Qamchiyev joriy yilning 20 aprel kunidan buyon hibsxonada saqlanish davomida 14 marotaba uzatma, posilka va banderol qabul qilgan, 8 marotaba yaqin qarindoshlari bilan uchrashgan.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, fuqaro M.Qamchiyevaning murojaatiga asosan olib borilgan tergovga qadar tekshiruv yakunlari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qaror qabul qilingan.

Ombudsman's position on the information published under the name "Jaslyk" in Fergana
Earlier, we reported that the video message, which was distributed on May 29, 2022 under the name “Jaslyk” in Fergana on social networks, was taken under control by the Ombudsman. In it, M. Kamchieva stated that torture was being used against her son S. Kamchiev.
On May 30, the situation was directly studied by the regional representative of the Ombudsman of the Fergana region A. Kamilov. The regional representative went to pre-trial detention center No. 10 in the city of Ferghana and personally met with S. Kamchiev. At that moment, according to the statement of M. Kamchiyeva, the Fergana city prosecutor's office was conducting a pre-investigation check, and it was stated that, based on the result of this check, a final response of the Ombudsman on this situation would be formed and announced.
Based on the results of the pre-investigation check on this fact, on June 4, 2022, a decision was made to refuse to initiate a criminal case in accordance with paragraph 2 of Article 83 of the Code of Criminal Procedure of the Republic of Uzbekistan.
After that, on June 14, M. Kamchieva appealed to the Authorized Person for Human Rights about the use of torture on May 24 of this year against her son S. Kamchiev, who is being held in No. 10 in Fergana.
On the basis of the letter sent by Ombudsman, the prosecutor's office of the Fergana region studied the documents and conducted a pre-investigation check. After communicating with all the persons indicated in the petition, it became known that on May 24, 2022, the  pre-trial detention center employees entered the cell where S. Kamchiev and the persons indicated in the petition were kept for a morning inspection. Due to the fact that the beds were not cleaned and the cell was not kept clean, the officers lined up the detainees in the corridor outside the cell and explained that they must comply with the internal regulations. At this time, Kamchiev S. snapped at the employees and behaved rudely. Therefore, the officers took him away to talk to him, and the rest of the prisoners were put in a cell. After 5-10 minutes Kamchiev S. was returned to the cell. At that time, there were no injuries on his face or in other places. After some time, Kamchiev S. got up from the cell and insulted the prison staff, saying: “I'll show you”, hit his head on the wall of the cell and hit his hands on the bed.
According to the above, it was established that there was no corpus delicti in the actions of the detention center employees, and a decision was made to refuse to initiate a criminal case.
It should be noted that S. Kamchiev was previously convicted of committing a crime under part 2 of article 169 (theft) of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, and was sentenced to 4 years in prison, and on the basis of the decision of the Pskent District Court for Criminal Cases dated May 12, 2021 the remaining 2 years 9 months 16 days of punishment were replaced by corrective labor. However, S. Kamchiev, without coming to a proper conclusion, re-committed the crime, and was found guilty of committing a crime under Part 2 of Art. 166 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, and by the decision of the Yezvonsky District Court for Criminal Cases dated August 28, 2021, he was sent to a pre-trial detention center as a preventive measure.
During the period of detention, on January 28 and March 21, 2022, he also caused bodily harm to himself. On this fact, an appropriate check was carried out and a disciplinary sanction "Warning" was applied to him.
It is known that S. Kamchiev, during his detention in the detention center since April 20 of this year, received 14 parcels, packages, met with close relatives 8 times.
According to the results of the study and to the information sent by the prosecutor's office to the Ombudsman, the facts of torture cited in M. Kamchieva's appeal were not confirmed.