2022 yilning 14 mart kuni sana munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi, Oliy Majlis Senati, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), Sudyalar oliy kengashi, Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi hamda Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti bilan hamkorlikda “Sud sohasidagi gender tenglik va huquq ustuvorligini taʼminlashda ayol sudyalarning roli” xalqaro konferensiya tashkil etildi.
Xalqaro konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisi Tanzila Norboyeva hamda YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalar koordinatori elchi Pyer fon Arks janoblarining qutlov so‘zlari bilan boshlandi.
Tadbirda so‘z olgan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova sud tizimida xotin-qizlar ishtirokini oshirish zarurati O‘zbekistonning “Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risida konvensiya”, Pekin deklaratsiyasi va Pekin harakatlar platformasi bo‘yicha majburiyatlaridan kelib chiqishiga eʼtibor qaratdi.
- Ushbu hujjatlar ayollarning davlat boshqaruvida lavozimlarni egallash, davlat boshqaruvining barcha darajalarida, jumladan sud tizimida xotin-qizlar uchun imkoniyatlar tengligini taʼminlash majburiyatini yuklaydi. Bundan tashqari, mazkur hujjatlarda xotin-qizlarning odil sudlovdagi ishtirokini taʼminlash nazarda tutilgan. Xorijiy davlatlar amaliyotida ayol sudyalarning ko‘payishi aholining sud hokimiyatiga bo‘lgan ishonchining oshishiga olib kelishi kuzatilgan.
Tadbirda qayd etilishicha, bugungi kunda sud tizimida faoliyat ko‘rsatayotgan sudyalarning 16 foizi ayol sudyalar hissasiga to‘g‘ri keladi. Oliy sudda esa bu ko‘rsatkich 21 foizni tashkil etadi.
Eʼtiborlisi, ko‘plab ayol sudyalar odil sudlov sohasida rahbarlik lavozimlarida samarali mehnat qilishmoqda.
Jumladan, 5 nafar ayol sudyalar viloyat sudlari raislari va rais o‘rinbosarlari lavozimida, 75 nafar ayollar esa Sudyalar oliy kengashi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi va viloyat sudlarida sudya lavozimida, 20 nafar ayollar bo‘lsa tuman, shahar va tumanlararo sudlarining raisi lavozimida faoliyat olib bormoqda.
Shuningdek, joriy o‘quv yilida Oliy sudyalik maktabining magistratura bosqichiga qabul qilingan 76 nafar talabaning 16 nafari yoki 23 foizi ayollardan iborat. Ularning aksariyat qismi sertifikatlarni qo‘lga kiritib, tanlov konkursidan muvaffaqiyatli o‘tgach, sudyalik lavozimiga tayinlanadi va bu bilan sud tizimidagi gender ko‘rsatkichi sezilarli darajada oshadi.
Muhokamalarda sud sohasidagi gender tenglik holati va istiqboldagi rejalar, sud tizimidagi gender vaziyatni yana-da yaxshilash bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirildi.
Konferensiya yakunida O‘zbekiston Respublikasi odil sudlov sohasida ko‘p yillar davomida fidokorona mehnat ko‘rsatgan bir guruh ayol sudyalar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining faxriy yorliqlari bilan munosib taqdirlandilar.
Shuningdek, konferensiya natijalari bo‘yicha ayol sudyalar hamjamiyati butun O‘zbekiston Respublikasi odil sudlov tizimiga murojaatnoma yo‘lladi.

Роль женщин-судей в обеспечении гендерного равенства и верховенства права в судебной системе
Резолюция Генеральной Ассамблеи ООН 75/274 от 28 апреля 2021 года провозгласила 10 марта Международным днем ​​женщин-судей.
14 марта 2022 года Верховным судом Республики Узбекистан, Сенатом Олий Мажлиса, Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом), Высшим советом судей, Государственным комитетом по делам семьи и женщин и совместно с Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе была организована международная конференция на тему «Роль женщин-судей в обеспечении гендерного равенства и верховенства закона».
Международная конференция началась с приветственных слов Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзилы Нарбаевой и Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане посла Пера фон Аркса.
Выступая на мероприятии, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова отметила, что необходимость расширения участия женщин в судебных органах вытекает из обязательств Узбекистана по Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, Пекинской декларации и Пекинской платформы действий.
- Эти документы обязывают стран участников создавать условия для женщин, чтобы они занимали должности в органах государственного управления, обеспечивать женщинам равные возможности на всех уровнях власти, в том числе и в судебной. Кроме того, эти документы предусматривают участие женщин в правосудии. В практике зарубежных стран замечено, что увеличение числа судей-женщин приводит к повышению доверия населения к судебной власти.
На мероприятии было отмечено, что 16% судей, работающих сегодня в органах юстиции, составляют женщины. В Верховном суде этот показатель составляет 21 процент.
Примечательно, что многие женщины-судьи эффективно работают на руководящих должностях в сфере правосудия.
В частности, 5 женщин-судей являются председателями и заместителями председателей областных судов, 75 женщин - судьями Высшего совета судей, Верховного суда и областных судов Республики Узбекистан, 20 женщин - председателями районных, городских и межрайонных и окружных судов.
Также 16 из 76 студентов, принятых в магистратуру Высшей судебной школы в этом учебном году, или 23%, составляют женщины. Большинство из них будут назначены на должности судей после получения сертификатов и успешного прохождения конкурса, что значительно повысит гендерную представленность в судейском корпусе.
В ходе обсуждений участники конференции обменялись мнениями о состоянии гендерного равенства в судебной системе и планах на будущее, по дальнейшему улучшению гендерной ситуации в судебной системе.
В завершение конференции группа женщин-судей, много лет самоотверженно работавших в сфере юстиции Республики Узбекистан, были награждены почетными грамотами Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
По итогам конференции сообщество женщин-судей направили обращение к системе правосудия Республики Узбекистан.