O‘zaro muloqot davomida 24 oktyabr kuni bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida saylovchilarga yaratilgan sharoitlar va saylovchilarning siyosiy huquqlarini taʼminlashdagi Ombudsmanning o‘rni borasida o‘zaro fikr almashildi.
Taʼkidlanishicha, o‘tgan saylovda nogironligi bo‘lgan shaxslarga ovoz berishlari uchun zarur qo‘shimcha sharoitlarni yaratish bo‘yicha Ombudsman va uning mintaqaviy vakillari tomonidan fuqarolik jamiyati vakillari bilan hamkorlikda qator monitoringlar o‘tkazilib, saylov uchastkalari aʼzolariga tavsiyalar berilgani qayd etildi.
Shuningdek, saylash huquqiga ega bo‘lgan mahbus va mahkumlar o‘z huquqidan hech qanday moneʼliklarsiz foydalana olishlari uchun jazoni ijro etish muassasalarida tashkil etilgan saylov uchastkalari ham o‘rganilgan.
O‘z o‘rnida saylov jarayonlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etgan Tatariston Respublikasi Inson huquqlari bo‘yicha vakili Sariya Saburskaya saylov yakunlari bo‘yicha hech qanday qonun buzilish holatlarini kuzatmagani, saylov jarayonlari ochiq va shaffof hamda karantin talablariga muvofiq o‘tkazilganini qayd etdi.
Bu mening yurtingizga birinchi tashrifim va unda O‘zbekistonni o‘zim uchun kashf qildim. Uning madaniyati, boy tarixi, mehmondo‘stligi meni o‘ziga jalb etdi. Sizning mamlakatingizda barcha shart-sharoitlar inson uchun, ko‘plab turar-joy majmualari, ko‘chalar, bolalar maydonchalari va dam olish maskanlarini ko‘rdim. Qolaversa, mamlakatingizda keng ko‘lamda qurilish ishlari ketmoqda. Bularning barchasiga Toshkent, Buxoro va Samarkand shaxarlarida bo‘lganimizda guvox bo‘ldim.
Men ko‘zdan kechirgan saylov uchastkalarining barchasida hamma sharoitlarning yaratilganiga guvoh bo‘ldim. Saylov uchastkalarining xar bir aʼzosi saylovchilarga nisbatan iliq va ochiq munosabatda ekanliklari ularning yuzlaridan sezilib turibti. Meni quvontirgan jixatlardan yana biri, saylovda yoshlarning keng ishtiroki bo‘ldi. Demak yoshlar yuriting kelajagi va taqdiriga befarq emas.
Shuningdek, saylov uchastkasiga kelganlar bilan bir qatorda betob bo‘lib qolganlar uchun ham ko‘chma saylov qutilari xizmati ko‘rsatilishi, nogironligi bo‘lgan shaxslarga muayyan sharoitlar yaratilgani, elektron saylovchilar ro‘yxatining mavjudligi, saylov bo‘yicha mobil telefonlarga SMS xabarlari kelib turgani hamda saylov jarayonlarini OAVda keng va ochiq yoritilganini kuzatdim.
Qolaversa,bugun biz pandemiyaning og‘ir davrida yashayapmiz. Bugungi kunda O‘zbekiston fuqarolarining ko‘p qismi virusga qarshi emlangani - bu xavfsizlik sharoitlarini yaratishga xojat yoq degani emas. Saylov uchastkalarida bu jixat ham eʼtiborga olinib, ular haroratni o‘lchash uchun termometr, himoya niqobi, bir martalik tibbiy qo‘lqop hamda himoya va profilaktika vositalari bilan taʼminlangan edi. Shuningdek, saylovchilar masofa saqlagan holda uchastkaga kiritildi.
Shuningdek, Ombudsmanlar mamlakatda inson huquqlarini taʼminlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, gender tengligini taʼminlash, nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qulay sharoitlar yaratish va fuqarolar bilan ishlashda Vakil tomonidan yo‘lga qo‘yilayotgan yangi mexanizmlar borasida o‘zaro fikr almashishdi.
Uchrashuv davomida Tatariston Ombudsmani Feruza Eshmatovaga u tomonidan yuborilayotgan murojaatlarni o‘z vaqtida ko‘rib chiqib, hal etilayotgani bo‘yicha o‘z minnatdorligini bildirdi va kelgusida ham inson huquqlarini taʼminlash borasida o‘zaro hamkorlik aloqalarini yana-da mustahkamlash hamda o‘zaro tajriba almashishga tayyor ekanligini bildirdi.

During the talks, the sides exchanged views on the conditions created for voters in the October 24 presidential election in Uzbekistan and the role of the Authorized Person for Human Rights in ensuring the political rights of voters.
It was noted that the ombudsman and his regional representatives, in cooperation with civil society, conducted a series of monitoring and gave recommendations to members of polling stations to create additional conditions for people with disabilities to vote in the last elections.
Polling stations set up in penitentiary institutions were also checked to ensure that prisoners and convicts entitled to vote could exercise their right unhindered.
Saria Saburskaya, Commissioner for Human Rights in the Republic of Tatarstan, who participated in the election as an international observer, stated that she did not observe any violations of the election results and that the election was open, transparent and in line with quarantine requirements.
This is my first visit to your country, and in it I discovered Uzbekistan. I was fascinated by its culture, rich history and hospitality. I saw many residential complexes, streets, playgrounds and recreation areas in your country, where all conditions are created for people. In addition, there are large-scale construction works in your country. I witnessed all this when we were in Tashkent, Bukhara and Samarkand.
I witnessed all the conditions created at all the polling stations I inspected. You could see by their faces that every member of the polling stations treated the voters warmly and openly. I was also pleased with the active participation of young people in the elections. This means that young people care about the future and the fate of the country.
Along with those who came to the polling station, also observed the conditions created by providing mobile ballot boxes also for those who are sick, creating certain conditions for people with disabilities, the availability of electronic voter lists, SMS messages on cell phones and extensive media coverage of the electoral process.
Moreover, today we are living in a difficult period of pandemic. The fact that most citizens of Uzbekistan are now vaccinated against the virus does not mean that there is no need to create safety conditions. This was also taken into account at the polling stations, which were equipped with thermometers, protective masks, disposable medical gloves and protective and preventive equipment to measure temperature. Voters were also asked to keep a social distance at the polling station.
The Ombudsman also exchanged views on human rights reforms underway in the country, ensuring gender equality, creating favorable conditions for people with disabilities and new mechanisms created by the Ombudsman to work with citizens.
During the meeting the Ombudsman of the Republic of Tatarstan thanked Feruza Eshmatova for timely consideration and resolution of her appeals and expressed readiness for further strengthening of cooperation and exchange of experience in the field of human rights.