O‘zaro muloqot davomida 24 oktyabr kuni bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida saylovchilarga yaratilgan sharoitlar va saylovchilarning siyosiy huquqlarini taʼminlashdagi Ombudsmanning o‘rni borasida o‘zaro fikr almashildi.
Taʼkidlanishicha, o‘tgan saylovda nogironligi bo‘lgan shaxslarga ovoz berishlari uchun zarur qo‘shimcha sharoitlarni yaratish bo‘yicha Ombudsman va uning mintaqaviy vakillari tomonidan fuqarolik jamiyati vakillari bilan hamkorlikda qator monitoringlar o‘tkazilib, saylov uchastkalari aʼzolariga tavsiyalar berilgani qayd etildi.
Shuningdek, saylash huquqiga ega bo‘lgan mahbus va mahkumlar o‘z huquqidan hech qanday moneʼliklarsiz foydalana olishlari uchun jazoni ijro etish muassasalarida tashkil etilgan saylov uchastkalari ham o‘rganilgan.
O‘z o‘rnida saylov jarayonlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etgan Tatariston Respublikasi Inson huquqlari bo‘yicha vakili Sariya Saburskaya saylov yakunlari bo‘yicha hech qanday qonun buzilish holatlarini kuzatmagani, saylov jarayonlari ochiq va shaffof hamda karantin talablariga muvofiq o‘tkazilganini qayd etdi.
Bu mening yurtingizga birinchi tashrifim va unda O‘zbekistonni o‘zim uchun kashf qildim. Uning madaniyati, boy tarixi, mehmondo‘stligi meni o‘ziga jalb etdi. Sizning mamlakatingizda barcha shart-sharoitlar inson uchun, ko‘plab turar-joy majmualari, ko‘chalar, bolalar maydonchalari va dam olish maskanlarini ko‘rdim. Qolaversa, mamlakatingizda keng ko‘lamda qurilish ishlari ketmoqda. Bularning barchasiga Toshkent, Buxoro va Samarkand shaxarlarida bo‘lganimizda guvox bo‘ldim.
Men ko‘zdan kechirgan saylov uchastkalarining barchasida hamma sharoitlarning yaratilganiga guvoh bo‘ldim. Saylov uchastkalarining xar bir aʼzosi saylovchilarga nisbatan iliq va ochiq munosabatda ekanliklari ularning yuzlaridan sezilib turibti. Meni quvontirgan jixatlardan yana biri, saylovda yoshlarning keng ishtiroki bo‘ldi. Demak yoshlar yuriting kelajagi va taqdiriga befarq emas.
Shuningdek, saylov uchastkasiga kelganlar bilan bir qatorda betob bo‘lib qolganlar uchun ham ko‘chma saylov qutilari xizmati ko‘rsatilishi, nogironligi bo‘lgan shaxslarga muayyan sharoitlar yaratilgani, elektron saylovchilar ro‘yxatining mavjudligi, saylov bo‘yicha mobil telefonlarga SMS xabarlari kelib turgani hamda saylov jarayonlarini OAVda keng va ochiq yoritilganini kuzatdim.
Qolaversa,bugun biz pandemiyaning og‘ir davrida yashayapmiz. Bugungi kunda O‘zbekiston fuqarolarining ko‘p qismi virusga qarshi emlangani - bu xavfsizlik sharoitlarini yaratishga xojat yoq degani emas. Saylov uchastkalarida bu jixat ham eʼtiborga olinib, ular haroratni o‘lchash uchun termometr, himoya niqobi, bir martalik tibbiy qo‘lqop hamda himoya va profilaktika vositalari bilan taʼminlangan edi. Shuningdek, saylovchilar masofa saqlagan holda uchastkaga kiritildi.
Shuningdek, Ombudsmanlar mamlakatda inson huquqlarini taʼminlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, gender tengligini taʼminlash, nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qulay sharoitlar yaratish va fuqarolar bilan ishlashda Vakil tomonidan yo‘lga qo‘yilayotgan yangi mexanizmlar borasida o‘zaro fikr almashishdi.
Uchrashuv davomida Tatariston Ombudsmani Feruza Eshmatovaga u tomonidan yuborilayotgan murojaatlarni o‘z vaqtida ko‘rib chiqib, hal etilayotgani bo‘yicha o‘z minnatdorligini bildirdi va kelgusida ham inson huquqlarini taʼminlash borasida o‘zaro hamkorlik aloqalarini yana-da mustahkamlash hamda o‘zaro tajriba almashishga tayyor ekanligini bildirdi.

Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека встретилась с Омбудсманом Татарстана
26 октября текущего года Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова встретилась с Уполномоченным по правам человека в Республике Татарстан Сабурской Сарией Харисовной, посетившей нашу страну в качестве наблюдателя.
В ходе переговоров стороны обменялись мнениями об условиях, созданных для избирателей на президентских выборах 24 октября в Узбекистане, и роли Уполномоченного по правам человека в обеспечении политических прав избирателей.
Было отмечено, что омбудсман и его региональные представители в сотрудничестве с гражданским обществом провели серию мониторинга и дали рекомендации членам избирательных участков по созданию дополнительных условий для людей с ограниченными возможностями для голосования на прошедших выборах.
Были также проверены избирательные участки, созданные в пенитенциарных учреждениях, чтобы заключенные и осужденные, имеющие право голоса, могли беспрепятственно пользоваться своим правом.
Сария Сабурская, Уполномоченный по правам человека Республики Татарстан, которая участвовала в выборах в качестве международного наблюдателя, заявила, что не наблюдала никаких нарушений результатов выборов и что выборы были открытыми, прозрачными и соответствовали требованиям карантина.
Это мой первый визит в вашу страну, и в нем я открыла для себя Узбекистан. Я была очарована его культурой, богатой историей и гостеприимством. Я видела много жилых комплексов, улиц, детских площадок и зон отдыха в вашей стране, где созданы все условия для человека. Кроме того, в вашей стране ведутся масштабные строительные работы. Я была свидетелем всего этого, когда мы были в Ташкенте, Бухаре и Самарканде.
Я была свидетелем всех условий, созданных на всех избирательных участках, которые я проверяла. По их лицам видно, что каждый член избирательных участков тепло и открыто относится к избирателям. Еще меня порадовало активное участие молодежи в выборах. А это значит, что молодым людям небезразлично будущее и судьба страны.
Наряду с пришедшими на избирательный участок, также, наблюдала за созданными условиями предоставлением мобильных урн для голосования также для тех, кто заболел, созданием определенных условий для людей с ограниченными возможностями, наличием электронных списков избирателей, SMS-сообщений на мобильных телефонах и обширного освещения избирательного процесса в СМИ.
Более того, сегодня мы живем в непростой период пандемии. Тот факт, что большинство граждан Узбекистана сейчас вакцинированы от вируса, не означает, что нет необходимости создавать условия безопасности. Это также было учтено на избирательных участках, которые были оснащены термометрами, защитными масками, одноразовыми медицинскими перчатками и средствами защиты и профилактики для измерения температуры. Избирателей также попросили держать социальную дистанцию на избирательном участке.
Омбудсмены также обменялись мнениями о проводимых в стране реформах в области прав человека, обеспечении гендерного равенства, создании благоприятных условий для людей с ограниченными возможностями и новых механизмах, созданных Омбудсменом для работы с гражданами.
В ходе встречи Уполномоченный по правам человека в Республике Татарстана поблагодарила Ферузу Эшматову за своевременное рассмотрение и решение ее обращений и выразила готовность к дальнейшему укреплению сотрудничества и обмену опытом в сфере прав человека.