Жиззах шаҳридаги “Глобал қурилиш транс” МЧЖда ишлаган 13 нафар фуқаро иш ҳақининг бир қисми тўланмагани ва мурожаатларга эътибор берилмаётганидан шикоят қилган. Омбудсманнинг минтақавий вакили томонидан тегишли органлар билан ҳамкорликда ўтказилган ўрганишлар натижасида, фуқароларнинг тўланмай келган иш ҳақи тўлиқ ундириб берилди.
Шунингдек, Андижон вилоятидаги хусусий иссиқлик таъминоти корхонасида фаолият юритган 100 нафар мавсумий ишчи февраль ва март ойлари учун ҳақ тўланмаганини билдиришган. Омбудсман аралашувидан сўнг, барча иш ҳақлари қисқа муддатда тўлаб берилди.
Фарғона шаҳри Қўштепа туманида яшовчи фуқаро турмуш ўртоғига ногиронлик белгиланиши ва тиббий ёрдам кўрсатилишида амалий кўмак сўраган. Омбудсманнинг вилоятдаги вакили ижтимоий ҳимоя органлари билан ҳамкорликда мурожаатни ўрганиб, натижада беморга 2-гуруҳ ногиронлик белгиланиб, бепул дори-дармон ва тиббий хизматлар билан таъминланди.
Тошкент шаҳрида спорт залига кириши чекланган фуқаро мурожаати кўриб чиқилди. Унинг сўзларига кўра, соғлиги боис реабилитация мақсадида спорт машғулотларига муҳтож бўлган. Аммо мутасадди шахс томонидан ҳеч қандай асоссиз тарзда унга залга кириш тақиқланган. Омбудсман вакили аралашувидан сўнг, фуқаронинг ҳуқуқи тикланди.

Violations of citizens’ rights restored with the assistance of the Ombudsman
The Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) continues to receive numerous appeals concerning violations of citizens' rights in various regions. These appeals are promptly reviewed, and measures are taken to ensure that identified problems are resolved.
In Jizzakh city, 13 employees of “Global Qurilish Trans” LLC complained that part of their wages had not been paid and that their appeals were being ignored. As a result of an investigation conducted by the Ombudsman’s regional representative in cooperation with the relevant authorities, the withheld wages were fully recovered and paid to the workers.
In another case, 100 seasonal workers employed by a private heating company in Andijan region reported that they had not received their salaries for February and March. Following the Ombudsman’s intervention, all due payments were made in a short period of time.
In Qo‘shtepa district of Fergana city, a citizen requested practical assistance in securing disability status and medical support for their spouse. After the Ombudsman’s regional representative reviewed the case in cooperation with local social protection bodies, the patient was officially recognized as having Group II disability and was provided with free medication and medical services.
In Tashkent, an appeal was submitted by a citizen who was denied access to a sports facility. The applicant stated that, due to health reasons, they required physical rehabilitation. However, access to the gym was unreasonably denied by a responsible official. After the intervention of the Ombudsman’s representative, the citizen’s right was restored.