Жиззах шаҳридаги “Глобал қурилиш транс” МЧЖда ишлаган 13 нафар фуқаро иш ҳақининг бир қисми тўланмагани ва мурожаатларга эътибор берилмаётганидан шикоят қилган. Омбудсманнинг минтақавий вакили томонидан тегишли органлар билан ҳамкорликда ўтказилган ўрганишлар натижасида, фуқароларнинг тўланмай келган иш ҳақи тўлиқ ундириб берилди.
Шунингдек, Андижон вилоятидаги хусусий иссиқлик таъминоти корхонасида фаолият юритган 100 нафар мавсумий ишчи февраль ва март ойлари учун ҳақ тўланмаганини билдиришган. Омбудсман аралашувидан сўнг, барча иш ҳақлари қисқа муддатда тўлаб берилди.
Фарғона шаҳри Қўштепа туманида яшовчи фуқаро турмуш ўртоғига ногиронлик белгиланиши ва тиббий ёрдам кўрсатилишида амалий кўмак сўраган. Омбудсманнинг вилоятдаги вакили ижтимоий ҳимоя органлари билан ҳамкорликда мурожаатни ўрганиб, натижада беморга 2-гуруҳ ногиронлик белгиланиб, бепул дори-дармон ва тиббий хизматлар билан таъминланди.
Тошкент шаҳрида спорт залига кириши чекланган фуқаро мурожаати кўриб чиқилди. Унинг сўзларига кўра, соғлиги боис реабилитация мақсадида спорт машғулотларига муҳтож бўлган. Аммо мутасадди шахс томонидан ҳеч қандай асоссиз тарзда унга залга кириш тақиқланган. Омбудсман вакили аралашувидан сўнг, фуқаронинг ҳуқуқи тикланди.

Так, в городе Джизак 13 работников ООО “Global Qurilish Trans” пожаловались на неполную выплату заработной платы и игнорирование их обращений. В результате проверки, проведённой Региональным представителем Омбудсмана совместно с компетентными органами, задолженность по заработной плате была полностью взыскана и выплачена.
В Андижанской области 100 сезонных рабочих частной компании по теплоснабжению сообщили, что не получили заработную плату за февраль и март. После вмешательства Омбудсмана все выплаты были произведены в кратчайшие сроки.
В Куштепинском районе города Ферганы гражданин обратился с просьбой о содействии в признании инвалидности и оказании медицинской помощи его супруге. Региональный представитель Омбудсмана изучил обращение совместно с органами социальной защиты, по итогам чего пациентке была присвоена II группа инвалидности и обеспечено бесплатное медикаментозное и медицинское обслуживание.
В городе Ташкент гражданин пожаловался на необоснованный отказ в доступе к спортивному залу. По его словам, занятия спортом были необходимы ему в рамках реабилитации по состоянию здоровья. Однако, ответственное лицо без каких-либо оснований запретило ему посещение. После вмешательства представителя Омбудсмана, право гражданина было восстановлено.