Фуқаролик жамияти ҳафталиги бошланди
2025 йилнинг 1 декабрь куни Тошкент шаҳридаги Ёшлар ижод саройида мамлакатимизда фуқаролик жамияти институтлари соҳасида амалга оширилган ишларни таҳлил қилиш ва соҳани янада ривожланиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш учун мулоқот майдони – “Фуқаролик жамияти ҳафталиги”га старт берилди.
Парламент аъзолари, Омбудсман, давлат идоралари ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, хорижий экспертлар иштирок этаётган Ҳафталик дастлаб, фуқаролик жамиятининг 1500 нафардан ортиқ вакилларини жалб этган ҳолда республикамизнинг барча ҳудудларида ўтказилиб, сараланган таклиф ва ташаббуслар асосида бугун пойтахтда старт олди.
Ҳафталик доирасида ННТ миллий форуми, очиқ мулоқотлар, халқаро конференциялар, акциялар ва ногиронлиги бўлган шахслар тайёрлаган маҳсулотлар ярмаркаси ўтказилиши режалаштирилган. Шунингдек, соҳа фаолларини рағбатлантириш мақсадида “Фуқаролик ташаббуси” миллий мукофоти ва бир қатор кўкрак нишонлари топширилиши белгиланган.
Нодавлат нотижорат ташкилотларининг муҳим ташаббусларини молиялаштириш мақсадида “Мақсадли лойиҳалар” акцияси ҳам уюштирилади. Бу механизм орқали ижтимоий аҳамиятга эга ташаббусларнинг қамровини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинади.

Стартовала Неделя гражданского общества
1 декабря 2025 года в Дворце творчества молодежи города Ташкента дан старт площадке для обсуждения итогов работы, осуществлённой в сфере институтов гражданского общества, а также выработки предложений по дальнейшему развитию этой сферы — «Неделе гражданского общества».
В мероприятиях Недели, в которых принимают участие парламентарии, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман), представители государственных органов и институтов гражданского общества, а также зарубежные эксперты, ранее были охвачены более 1500 представителей гражданского общества во всех регионах республики. На основе обобщённых предложений и инициатив Неделя стартовала сегодня в столице.
В рамках Недели планируется проведение Национального форума ННО, открытых диалоговых сессий, международных конференций, акций, а также ярмарки продукции, подготовленной лицами с инвалидностью. Кроме того, в целях поощрения активистов сферы будут вручены Национальная премия «Гражданская инициатива» и ряд нагрудных знаков.
Также будет организована акция «Целевые проекты» с целью финансирования значимых инициатив негосударственных некоммерческих организаций. В рамках данного механизма состоятся обсуждения вопросов расширения охвата социально значимых проектов.