Омбудсман Германиянинг Макс Планк жамғармаси вакили билан учрашди
2025 йил 1 декабрь куни Олий МажлиснингИнсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Германиянинг Макс Планк Халқаро тинчлик ва қонун устуворлиги жамғармаси вакили Х. Эванс билан учрашув ўтказди.
Суҳбат давомида мамлакатимизда хотин-қизларга нисбатан зўравонлик ҳолатларининг олдини олиш, жабрланганларга ҳуқуқий ва психологик ёрдам кўрсатиш борасида амалга оширилаётган ишлар муҳокама қилинди. Шу билан бирга, Ўзбекистонда қисқа давр мобайнида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, хусусан, аёлларни қўллаб-қувватлаш соҳасида амалга оширилаётган ўзгаришлар ҳамда давлат томонидан кўрилаётган чоралар эътироф этилди.
Учрашувда жамғарманинг минтақавий йўналишларда амалга ошираётган ишлари, шу жумладан, инсон ҳуқуқлари ҳамда  конституциявий ислоҳотлар соҳасидаги ҳамкорлик имкониятлари муҳокама қилинди.

On 1 December 2025, the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Oliy Majlis held a meeting with H. Evans, a representative of Germany’s Max Planck Foundation for International Peace and the Rule of Law.
During the meeting, the parties discussed ongoing efforts in Uzbekistan to prevent violence against women and to provide legal and psychological assistance to victims. At the same time, the significant changes achieved in a short period in the field of human rights protection in Uzbekistan, in particular in supporting women, as well as the measures taken by the state in this regard, were noted.
The meeting also addressed the activities of the Foundation in various regional areas and explored opportunities for cooperation in the fields of human rights and constitutional reforms.