Инклюзив билим майдони: “Ҳуқуқ билимдони” Омбудсман викторинасига старт берилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Олий Мажлис Сенати ҳамда Касаба уюшмалари Федерацияси ҳамкорлигида 3 декабрь — Халқаро ногиронлар куни ва 10 декабрь — Инсон ҳуқуқлари куни муносабати билан ногиронлиги бўлган болалар ўртасида “Ҳуқуқ билимдони” викторинасининг навбатдаги мавсумига старт берилди. Лойиҳанинг асосий мақсади — болаларда ҳуқуқий билимларини кенгайтириб, ҳуқуқий онгни шакллантириш, уларнинг ўз ҳуқуқларини англаш ва ҳаётий вазиятларда тўғри қарор қабул қилиш кўникмаларини ривожлантиришдан иборат.
Бугунги кунда мамлакатимизнинг 90 дан ортиқ ихтисослаштирилган мактаб ва мактаб-интернатларида ногиронлиги бор болалар таълим олишмоқда. Инклюзив таълимни ривожлантириш, улар учун тенг имкониятлар яратиш ва шахсий салоҳиятини намоён этишга шароит яратиш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан саналади.
Шу мақсадда Омбудсман институти ташаббуси билан ўтган йили бошланган “Ҳуқуқ билимдони” викторинаси бу йил 2-маротаба ташкил этилмоқда. Ўтган йилги танлов финалида иштирок этган болаларнинг қувончи, юксак мотивацияси ва ўз кучига ишончининг ошгани ушбу ташаббусни анъанага айлантиришга асос бўлди.
Танлов таянч-ҳаракат аъзолари шикастланган болалар учун мўлжалланган бўлиб, 9–11-синф ўқувчилари ўртасида ўтказилади.

Основная цель проекта — расширение правовых знаний детей, формирование правового сознания, развитие навыков понимания своих прав и принятия правильных решений в жизненных ситуациях.
Сегодня в более чем 90 специализированных школах и школах-интернатах страны обучаются дети с инвалидностью. Развитие инклюзивного образования, обеспечение для них равных возможностей и создание условий для раскрытия личного потенциала являются приоритетными направлениями государственной политики.
По инициативе Института Омбудсмана викторина «Юридический эрудит», впервые организованная в прошлом году, проводится во второй раз. Радость, высокая мотивация и возросшая уверенность в себе участников финала прошлого года стали основанием для превращения инициативы в добрую традицию.
Викторина предназначена для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата и проводится среди учащихся 9–11-х классов.
I этап в формате тестирования пройдет в следующих учреждениях:
- специализированная школа-интернат №34 города Ангрена;
- школа-интернат №9 города Коканда;
- школа-интернат №100 Алмазарского района города Ташкента.
По результатам отбора 9 участников, набравших наибольшее количество баллов, получат путёвки в II этап — финал.