Ombudsman xodimlari Mustaqillikning 35 yilligi esdalik nishoni bilan taqdirlandi
O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 35 yilligi arafasida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning qator xodimlari “O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligi” esdalik nishoni bilan taqdirlandi.
Davlat rahbarining 2026 yil 22 avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligi” esdalik nishoni bilan taqdirlash to‘g‘risida”gi Farmoniga muvofiq, mamlakatimiz taraqqiyoti, inson qadrini ulug‘lash, xalqimiz farovonligini oshirish, davlat va jamiyat hayotining turli sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlarga munosib hissa qo‘shib kelayotgan yurtdoshlarimizni mazkur esdalik nishoni bilan taqdirlash belgilangan.
Farmonga muvofiq, Ombudsman tizimida inson huquq va erkinliklarini taʼminlash, fuqarolar murojaatlari bilan ishlash, huquqiy kafolatlarni mustahkamlash hamda Ombudsman instituti faoliyati samaradorligini oshirishga munosib hissa qo‘shib kelayotgan xodimlar ham ushbu yuksak eʼtirofga sazovor bo‘ldi.Mukofotlanganlar orasida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) xodimlarining ham borligi Ombudsman jamoasini behad quvontirdi.
Davlatimiz rahbari tomonidan bildirilgan ushbu yuksak eʼtirof — “O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligi” esdalik nishoni bilan mukofotlangan hamkasblarimizni samimiy tabriklaymiz.

В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 22 августа 2026 года «О награждении памятным знаком «35 лет независимости Республики Узбекистан» предусмотрено награждение данным памятным знаком соотечественников, вносящих достойный вклад в развитие нашей страны, утверждение ценности человеческого достоинства, повышение благосостояния народа, а также в проводимые реформы в различных сферах жизни государства и общества.
В соответствии с Указом этой высокой награды также удостоены сотрудники, вносящие достойный вклад в обеспечение прав и свобод человека, работу с обращениями граждан, укрепление правовых гарантий и повышение эффективности деятельности института Омбудсмана. Тот факт, что среди награжденных есть сотрудники Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана), стал большой радостью для коллектива Омбудсмана.
Искренне поздравляем наших коллег, удостоенных этой высокой оценки Главы государства — памятного знака «35 лет независимости Республики Узбекистан».