Ombudsman xodimlari Mustaqillikning 35 yilligi esdalik nishoni bilan taqdirlandi
O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 35 yilligi arafasida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning qator xodimlari “O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligi” esdalik nishoni bilan taqdirlandi.
Davlat rahbarining 2026 yil 22 avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligi” esdalik nishoni bilan taqdirlash to‘g‘risida”gi Farmoniga muvofiq, mamlakatimiz taraqqiyoti, inson qadrini ulug‘lash, xalqimiz farovonligini oshirish, davlat va jamiyat hayotining turli sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlarga munosib hissa qo‘shib kelayotgan yurtdoshlarimizni mazkur esdalik nishoni bilan taqdirlash belgilangan.
Farmonga muvofiq, Ombudsman tizimida inson huquq va erkinliklarini taʼminlash, fuqarolar murojaatlari bilan ishlash, huquqiy kafolatlarni mustahkamlash hamda Ombudsman instituti faoliyati samaradorligini oshirishga munosib hissa qo‘shib kelayotgan xodimlar ham ushbu yuksak eʼtirofga sazovor bo‘ldi.Mukofotlanganlar orasida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) xodimlarining ham borligi Ombudsman jamoasini behad quvontirdi.
Davlatimiz rahbari tomonidan bildirilgan ushbu yuksak eʼtirof — “O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligi” esdalik nishoni bilan mukofotlangan hamkasblarimizni samimiy tabriklaymiz.

In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated 22 August 2026 “On Awarding the ‘35th Anniversary of the Independence of the Republic of Uzbekistan’ Commemorative Badge,” the commemorative badge is awarded to compatriots who have made a worthy contribution to the development of the country, the promotion of human dignity, the improvement of the well-being of the people, and the reforms being implemented in various spheres of state and public life.
In accordance with the Decree, this high distinction was also conferred upon employees who have made a worthy contribution to ensuring human rights and freedoms, working with citizens’ appeals, strengthening legal safeguards, and enhancing the effectiveness of the Ombudsman institution. The fact that staff members of the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) are among those honoured has brought great joy to the Ombudsman’s team.
We sincerely congratulate our colleagues who have received this high recognition from the Head of State — the “35th Anniversary of the Independence of the Republic of Uzbekistan” commemorative badge.