Qashqadaryoda zo‘ravonlikdan jabrlangan ayolning holati Ombudsman tomonidan o‘rganildi
Ijtimoiy tarmoqlarda Qarshi shahrida yashovchi ayol turmush o‘rtog‘i tomonidan kaltaklangani haqida xabarlar tarqaldi.
Xabar eʼlon qilinishi bilan holat Ombudsmanning Qashqadaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili hamda viloyat xotin-qizlar masalalari bo‘yicha masʼullarni jalb qilgan holda joyiga chiqqan holda o‘rganildi. Ular jabrlangan fuqaro k.X. davolanayotgan shifoxonaga borib, uning ahvoli va voqea tafsilotlari bilan tanishdi.
O‘rganish davomida k.X. turmush o‘rtog‘i bilan joriy yilning fevral oyidan buyon birga yashamasligi, uch nafar farzandi bilan ijara uyida istiqomat qilib kelayotgani maʼlum bo‘ldi.
Jabrlanuvchining so‘zlariga ko‘ra, turmush o‘rtog‘i ayol uyda bo‘lmagan vaqtda farzandlarini aldab xonadonga kirgan. Ayol uyga qaytib kelgach, uni hushidan ketgunicha do‘pposlagan va xonadonni tark etgan. Shuningdek, jabrlanuvchining tilla buyumlari, 5 mln so‘m pul mablag‘i hamda qizlarining telefon apparatlarini olib ketgan.
Shuningdek, jabrlanuvchi ijara uyiga o‘rnatilgan “tashvish tugmasi” uning turmush o‘rtog‘i tomonidan elektr tarmog‘idan uzib qo‘ygani sababli tezkor yordam chaqira olmaganligini bildirdi.
Hozirda k.X. reanimatsiya bo‘limida alohida xonada shifokorlar nazoratida davolanmoqda. U to‘liq tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilgan bo‘lib, suyak sinishi holatlari aniqlanmagan.
To‘plangan maʼlumotlarga ko‘ra, mazkur oiladagi kelishmovchiliklar avval ham tegishli idoralar tomonidan ko‘rib chiqilgan, 2026 yil 14 iyun kuni ayol k.X.ga himoya orderi berilgan. Shuningdek, 26 iyul kuni unga tan jarohati yetkazgan turmush o‘rtog‘iga sud tomonidan 7 sutka maʼmuriy qamoq jazosi tayinlangan. Biroq u to‘g‘ri xulosa chiqarmasdan, 1 avgust kuni ayolning ijara uyiga kelib, unga nisbatan yana zo‘ravonlik qo‘llagan. Ayni paytda zo‘ravon erkakka nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qidiruv eʼlon qilingan.
Jabrlangan ayolning xavfsizligini taʼminlash, unga zarur huquqiy, psixologik va ijtimoiy yordam ko‘rsatish bilan bog‘liq masalalar Ombudsman hamda hamkor tashkilotlar nazoratiga olindi.

В социальных сетях распространилась информация о женщине, проживающей в городе Карши, которая подверглась избиению со стороны супруга.
Сразу после публикации данной информации региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) по Кашкадарьинской области совместно с ответственными должностными лицами по вопросам женщин выехали на место и изучили обстоятельства произошедшего. Они посетили медицинское учреждение, где проходит лечение пострадавшая гражданка К.Х., ознакомились с её состоянием и обстоятельствами происшествия.
В ходе изучения установлено, что с февраля текущего года К.Х. не проживает совместно с супругом и вместе с тремя детьми снимает жильё.
По словам пострадавшей, в её отсутствие супруг, обманув детей, проник в квартиру. После возвращения женщины домой он избил её до потери сознания, после чего покинул место происшествия. Кроме того, по словам К.Х., он забрал её золотые украшения, денежные средства в размере 5 млн сумов, а также мобильные телефоны дочерей.
Пострадавшая также сообщила, что установленная в арендованном жилье «тревожная кнопка» была отключена супругом от электросети, вследствие чего она не смогла вызвать экстренную помощь.
В настоящее время К.Х. проходит лечение под наблюдением врачей в отдельной палате реанимационного отделения. Она прошла полное медицинское обследование, по результатам которого переломы костей не выявлены.
Согласно собранным материалам, конфликты в данной семье ранее уже рассматривались компетентными органами. 14 июня 2026 года К.Х. был выдан охранный ордер. Кроме того, 26 июля суд назначил супругу, причинившему ей телесные повреждения, административный арест сроком на 7 суток. Однако, не сделав должных выводов, 1 августа он вновь пришёл в арендованное жильё женщины и повторно применил к ней насилие. В настоящее время в отношении мужчины возбуждено уголовное дело, он объявлен в розыск.
Вопросы обеспечения безопасности пострадавшей, оказания ей необходимой правовой, психологической и социальной помощи находятся на контроле Омбудсмана и организаций-партнёров.