Ombudsmanning Buxorodagi mintaqaviy vakili qator muassasalarda monitoring o‘tkazdi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Buxoro viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan 17-son Jazoni ijro etish koloniyasi, 4-son Tergov hibsxonasi, Qorako‘l tumani IIB Vaqtincha saqlash hibsxonasi va shu tumandagi Erkaklar muruvvat uyi hamda Respublika ixtisoslashtirilgan ruhiy salomatlik ilmiy-amaliy tibbiyot markazining psixiatriya xizmati bo‘yicha Buxoro viloyat filialiga monitoring tashriflari amalga oshirildi.
Monitoring tashriflarida qayd etilgan muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning yotoq joylari, yuvinish xonalari, oshxona, tibbiyot bo‘limi, oziq-ovqat mahsulotlari va dori-darmon vositalari bilan ta’minlanganligi hamda saqlash sharoitlari, kutubxona, madaniy dam olish, telefon orqali so‘zlashuv, uzoq va qisqa muddatli uchrashuv hamda tintuv, tergov va advokatlar xonalari, shuningdek, sayilgohdagi shart-sharoitlar, muassasalar hududida o‘rnatilgan videokuzatuv kameralarining holati ko‘zdan kechirildi.
O‘rganish jarayonida Qorako‘l tumanidagi Erkaklar muruvvat uyida ayrim kamchiliklar aniqlandi. Jumladan, muassasa oshxonasi ta’mirdan chiqqaniga qaramasdan, u yerdagi gaz plitalarining nosozligi sababli ovqatlar tashqi hududdagi vaqtinchalik va talab darajasida jihozlanmagan sharoitda tayyorlanayotgani ma’lum bo‘ldi.
Shuningdek, “Ombudsman quti”larida qoldirilgan hamda holi tarzda o‘tkazilgan qabullar orqali kelib tushgan murojaatlar nazoratga olindi. Ayrim murojaatlar bo‘yicha joyida huquqiy tushuntirishlar berildi.
Monitoring yakunlariga ko‘ra aniqlangan kamchiliklar yuzasidan tegishli vazirlik va idoralarga Ombudsman ta’sir choralari shaklidagi hujjatlar kiritilishi ma’lum qilinadi.

Региональный представитель Омбудсмана провёл мониторинг в ряде учреждений Бухары
Региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в Бухарской области проведены мониторинговые посещения колонии по исполнению наказания № 17, Следственного изолятора № 4, Изолятора временного содержания УВД Каракульского района и расположенного в этом же районе Мужского дома-интерната для инвалидов, а также Бухарского областного филиала психиатрической службы Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра психиатрии.
В ходе мониторинговых посещений изучены условия содержания лиц, находящихся в указанных учреждениях, включая спальные помещения, душевые, столовую, медицинское отделение, обеспеченность и условия хранения продовольственных продуктов и лекарственных средств, библиотеку, помещения для культурного досуга, телефонных переговоров, комнат для краткосрочных и длительных свиданий, помещения для досмотра, проведения следственных действий и встреч с адвокатами, а также условия в прогулочных двориках и состояние камер видеонаблюдения, установленных на территориях учреждений.
В процессе изучения в Мужском доме-интернате для инвалидов Каракульского района выявлены некоторые недостатки. В частности, несмотря на завершение ремонта столовой учреждения из-за неисправности газовых плит приготовление пищи осуществляется на прилегающей территории на временных условиях и не в соответствии с установленными требованиями.
Кроме того, поступившие обращения через «Ящики омбудсмана» и в ходе конфиденциальных приёмов, взяты на контроль. По отдельным обращениям на месте даны правовые разъяснения.
Уведомляем, что по итогам мониторинга в соответствующие министерства и ведомства по выявленным недостаткам вносятся документы в форме мер реагирования Омбудсмана.