2026 yilning 1 iyun kuni Varshavada xizmat safarida bo‘lib turgan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) F. Eshmatova boshchiligidagi delegatsiya a’zolari Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining (YEXHT) Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (DIIHB) direktori Mariya Telalian bilan uchrashishdi.
O‘zaro muloqot chog‘ida Ombudsman institutining faoliyati, fuqarolar huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish borasida amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi. Shuningdek, mamlakatimizda inson huquqlarini ta’minlash sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar va erishilayotgan ijobiy natijalar haqida fikr almashildi.
Uchrashuvda Ombudsman instituti faoliyatida fuqarolik jamiyati institutlari ishtirokining ahamiyati, shuningdek, aholining huquqiy xabardorligini oshirish, inson huquqlari sohasidagi bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlashga qaratilgan tashabbuslarning dolzarbligi ta’kidlandi.
YEXHT DIIHB direktori Mariya Telalian O‘zbekistondagi amalga oshirilayotgan islohotlarni ijobiy baholab, mamlakatda inson huquqlarini ta’minlash sohasida erishilayotgan natijalarni e’tirof etdi. U Ombudsman faoliyatiga ham to‘xtalar ekan, institut faoliyatini huquqiy jihatdan tartibga soluvchi qonunchilik asoslarining mustahkamlangani hamda inson huquqlarini himoya qilish, qiynoqlarning oldini olish va jamoatchilik bilan ochiq muloqotni ta’minlash borasidagi ustuvor yo‘nalishlar muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Shuningdek, inson huquqlarini himoya qilish sohasida tajriba almashish, o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish va qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishga tayyor ekanini bildirdi.

В Варшаве обсуждены вопросы сотрудничества в сфере прав человека
1 июня 2026 года членами делегации во главе с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) Ф. Эшматовой, находящегося с рабочим визитом в Варшаве, осуществлена встреча с директором Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Марией Телалиан.
В ходе встречи были обсуждены деятельность института Омбудсмана и проводимая работа по защите прав и законных интересов граждан. Стороны также обменялись мнениями о реформах, реализуемых в Узбекистане в сфере обеспечения прав человека, и достигнутых положительных результатах.
На встрече была подчеркнута важность участия институтов гражданского общества в деятельности Омбудсмана, а также актуальность инициатив, направленных на повышение правовой осведомлённости населения и укрепление знаний и навыков в области прав человека.
Директор БДИПЧ ОБСЕ Мария Телалиан положительно оценила проводимые в Узбекистане реформы и отметила достигнутые результаты в сфере обеспечения прав человека. Говоря о деятельности Омбудсмана, она подчеркнула важность укрепления законодательной базы, регулирующей деятельность института, а также значение приоритетных направлений его работы, включая защиту прав человека, предупреждение пыток и обеспечение открытого диалога с общественностью.
Она также выразила готовность к обмену опытом в сфере защиты прав человека, дальнейшему развитию сотрудничества и реализации совместных инициатив.