Fuqarolar murojaatlari joyiga chiqib o‘rganilmoqda
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga kelib tushayotgan murojaatlar hududlarda joyiga chiqqan holda o‘rganilmoqda.
Ombudsmanning Toshkent shahri, Buxoro, Farg‘ona, Namangan va Andijon viloyatlaridagi mintaqaviy vakillari tomonidan fuqarolarning uy-joy, tibbiy xizmat, ijara haqini undirish, mahkumning sog‘lig‘i hamda aholi osoyishtaligi bilan bog‘liq murojaatlari tegishli idoralar ishtirokida ko‘rib chiqildi.
Jumladan, Toshkent shahrida uy-joy huquqi bilan bog‘liq murojaatlar alohida o‘rganildi. Fuqarolar oliy taʼlim muassasasiga tegishli oilaviy yotoqxonadagi turar joydan chiqarib yuborilishi ehtimoli, ushbu turar joydan foydalanish va uni xususiylashtirish masalalarida amaliy yordam so‘ragan. Murojaatlar yuzasidan joyiga chiqib o‘rganish o‘tkazilib, fuqarolarning vajlari tinglandi, ishga oid mavjud hujjatlar tahlil qilindi. Holat qonunchilik talablari asosida o‘rganilmoqda.
Buxoro viloyatida esa onasining murojaati asosida 1-son jazoni ijro etish koloniyasida jazo muddatini o‘tayotgan mahkum bilan uchrashuv o‘tkazilib, uning sog‘lig‘i bilan bog‘liq holat o‘rganildi.
Farg‘ona viloyatida tibbiy xizmat ko‘rsatish bilan bog‘liq murojaat mutaxassislar ishtirokida o‘rganilib, davolash jarayonida kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan masʼul shifokorga nisbatan intizomiy jazo chorasi qo‘llanildi. Murojaatdan so‘ng bemorga boshqa shifokor biriktirilib, zarur tibbiy muolajalar belgilangan.
Shuningdek, Andijon viloyatida fuqarolarning shartnoma asosida yuzaga kelgan fuqarolik-huquqiy munosabatlar bilan bog‘liq murojaati joyiga chiqib o‘rganildi. O‘rganish jarayonida murojaatchilar bilan suhbat o‘tkazilib, holatga oid mavjud hujjatlar tahlil qilindi. Namangan viloyatida esa maktab hududidagi o‘yingoh shovqini yuzasidan kelib tushgan murojaat joyida o‘rganilib, masʼul idoralarga murojaat qilindi.

Обращения граждан изучаются с выездом на места
Обращения, поступающие к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману), изучаются непосредственно на местах.
Региональными представителями Омбудсмана в городе Ташкенте, Бухарской, Ферганской, Наманганской и Андижанской областях совместно с представителями соответствующих ведомств были рассмотрены обращения граждан, связанные с жилищными вопросами, оказанием медицинской помощи, взысканием арендной платы, состоянием здоровья осуждённого, а также обеспечением общественного спокойствия.
В частности, в городе Ташкенте отдельно изучены обращения, связанные с жилищными правами. Граждане обратились за помощью по вопросам возможного выселения из жилого помещения в семейном общежитии, принадлежащем высшему образовательному учреждению, пользования данным жильём и его приватизации. По данным обращениям проведено выездное изучение, выслушаны доводы граждан, проанализированы имеющиеся документы по делу. Ситуация изучается на основании требований законодательства.
В Бухарской области на основании обращения матери была организована встреча с осуждённым, отбывающим наказание в колонии исполнения наказания №1, в ходе которой было изучено состояние его здоровья.
В Ферганской области обращение, связанное с оказанием медицинской помощи, было изучено с участием специалистов. В отношении ответственного врача, допустившего недостатки в процессе лечения, применена мера дисциплинарного взыскания. После обращения за пациентом был закреплён другой врач и назначены необходимые медицинские процедуры.
Также в Андижанской области на месте было изучено обращение граждан, связанное с гражданско-правовыми отношениями, возникшими на договорной основе. В ходе изучения проведена беседа с заявителями и проанализированы имеющиеся документы по ситуации. В Наманганской области обращение по поводу шума на игровой площадке, расположенной на территории школы, было изучено на месте, по результатам чего направлены обращения в ответственные ведомства.