Fuqarolar murojaatlari joyiga chiqib o‘rganilmoqda
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga kelib tushayotgan murojaatlar hududlarda joyiga chiqqan holda o‘rganilmoqda.
Ombudsmanning Toshkent shahri, Buxoro, Farg‘ona, Namangan va Andijon viloyatlaridagi mintaqaviy vakillari tomonidan fuqarolarning uy-joy, tibbiy xizmat, ijara haqini undirish, mahkumning sog‘lig‘i hamda aholi osoyishtaligi bilan bog‘liq murojaatlari tegishli idoralar ishtirokida ko‘rib chiqildi.
Jumladan, Toshkent shahrida uy-joy huquqi bilan bog‘liq murojaatlar alohida o‘rganildi. Fuqarolar oliy taʼlim muassasasiga tegishli oilaviy yotoqxonadagi turar joydan chiqarib yuborilishi ehtimoli, ushbu turar joydan foydalanish va uni xususiylashtirish masalalarida amaliy yordam so‘ragan. Murojaatlar yuzasidan joyiga chiqib o‘rganish o‘tkazilib, fuqarolarning vajlari tinglandi, ishga oid mavjud hujjatlar tahlil qilindi. Holat qonunchilik talablari asosida o‘rganilmoqda.
Buxoro viloyatida esa onasining murojaati asosida 1-son jazoni ijro etish koloniyasida jazo muddatini o‘tayotgan mahkum bilan uchrashuv o‘tkazilib, uning sog‘lig‘i bilan bog‘liq holat o‘rganildi.
Farg‘ona viloyatida tibbiy xizmat ko‘rsatish bilan bog‘liq murojaat mutaxassislar ishtirokida o‘rganilib, davolash jarayonida kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan masʼul shifokorga nisbatan intizomiy jazo chorasi qo‘llanildi. Murojaatdan so‘ng bemorga boshqa shifokor biriktirilib, zarur tibbiy muolajalar belgilangan.
Shuningdek, Andijon viloyatida fuqarolarning shartnoma asosida yuzaga kelgan fuqarolik-huquqiy munosabatlar bilan bog‘liq murojaati joyiga chiqib o‘rganildi. O‘rganish jarayonida murojaatchilar bilan suhbat o‘tkazilib, holatga oid mavjud hujjatlar tahlil qilindi. Namangan viloyatida esa maktab hududidagi o‘yingoh shovqini yuzasidan kelib tushgan murojaat joyida o‘rganilib, masʼul idoralarga murojaat qilindi.

Citizens’ Appeals are Being Examined On-site
Appeals submitted to the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) are being examined directly on-site in the regions.
Regional representatives of the Ombudsman in Tashkent city, as well as in Bukhara, Fergana, Namangan and Andijan regions, together with representatives of relevant authorities, reviewed citizens’ appeals related to housing rights, medical services, recovery of rental payments, the health condition of a convicted person, and public peace and tranquillity.
In particular, appeals related to housing rights were separately examined in Tashkent city. Citizens requested practical assistance regarding the possibility of eviction from residential premises located in a family dormitory belonging to a higher educational institution, as well as issues concerning the use and privatisation of the premises. On-site examinations were conducted, citizens’ arguments were heard, and the available case documents were analysed. The situation is currently being reviewed in accordance with the requirements of the legislation.
In Bukhara region, based on a mother’s appeal, a meeting was held with a convict serving a sentence in Penal Colony No. 1, during which his health condition was examined.
In Fergana region, an appeal related to medical services was reviewed with the participation of specialists. A disciplinary measure was imposed on the responsible doctor who had committed shortcomings during the treatment process. Following the appeal, another doctor was assigned to the patient and the necessary medical procedures were prescribed.
In addition, in Andijan region, an appeal related to civil-law relations arising from a contractual agreement was examined on-site. During the examination, interviews were conducted with the applicants and the available documents related to the case were analysed. In Namangan region, an appeal concerning noise from a playground located on school premises was examined on-site, and relevant authorities were subsequently contacted regarding the matter.