Andijondagi qator muassasalarda inson huquqlariga rioya etilishi holati o‘rganildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Andijon viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan Qo‘rg‘ontepa va Izboskan tumanlari hamda Andijon shahar IIB Vaqtincha saqlash hibsxonalari, 3-son tergov hibsxonasi, Mastlik holatida bo‘lgan shaxslarga tibbiy yordam ko‘rsatish Qo‘rg‘ontepa tumanlararo punkti, “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan bolalar (Qo‘rg‘ontepa t.) hamda Bo‘taqora “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan erkaklar (Andijon t.) va Chuama “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan ayollar (Izboskan t.) uchun internat uylari, Jalaquduq tumanidagi Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya ilmiy-amaliy markazi hamda Andijon viloyati IIB Maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslarni qabul qilish va saqlash uchun mo‘ljallangan maxsus qabulxonaga (Maxsus qabulxona) monitoring tashriflari amalga oshirildi.
Monitoring tashriflarida qayd etilgan muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning yotoq joylari, yuvinish xonalari, oshxona, tibbiyot bo‘limi, oziq-ovqat mahsulotlari va dori-darmon vositalari bilan taʼminlanganligi va saqlash sharoitlari, kutubxona, madaniy dam olish, telefon orqali so‘zlashuv, uzoq va qisqa muddatli uchrashuv hamda tintuv, tergov va advokatlar xonalari hamda sayilgohdagi shart-sharoitlar, muassasalar hududida o‘rnatilgan videokuzatuv kameralarining holati ko‘zdan kechirildi.
O‘rganish jarayonida ayrim kamchiliklar aniqlandi. Xususan, Jalaquduq tumanidagi Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya ilmiy-amaliy markazida o‘rnatilgan maxsus chaqiruv tugmasi orqali qo‘riqlash xizmati chaqirilganida, ushbu xizmatning masʼul xodimlari yetib kelmagan.
Shuningdek, qo‘riqlash xizmati 12 soatlik xizmat rejimi tartibiga o‘zgargani ayrim qiyinchiliklarni keltirib chiqarayotgani maʼlum bo‘ldi. Xususan, ushbu Markaz xodimlari mast holatda bo‘lgan shaxslar tomonidan janjalli vaziyatlar yuzaga kelayotgan ko‘p hollarda qo‘riqlash xodimlari ishda bo‘lmasligini taʼkidlab, qo‘riqlash punktida 24 soatlik xizmat rejimini joriy etish taklifini bildirishdi.
“Ombudsman quti”larida qoldirilgan hamda holi tarzda o‘tkazilgan qabullar orqali kelib tushgan murojaatlar nazoratga olindi. Ayrim murojaatlar bo‘yicha joyida huquqiy tushuntirishlar berildi.
Monitoring yakunlariga ko‘ra aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha tegishli vazirlik va idoralarga Ombudsman taʼsir choralari shaklidagi hujjatlar kiritilgan.

The state of compliance with human rights was studied in a number of institutions in Andijan region
The Regional Representative of the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in Andijan region conducted monitoring visits to the Temporary Detention Facilities of the Departments of Internal Affairs of Kurgantepa and Izboskan districts, as well as Andijan city; Pre-trial Detention Center No. 3; the inter-district medical assistance unit for persons in a state of intoxication in Kurgantepa district; the “Muruvvat” residential care institution for children with disabilities in Kurgantepa district, the “Butakora Muruvvat” men’s residential care institution for persons with disabilities in Andijan district, and the “Chuama Muruvvat” women’s residential care institution for persons with disabilities in Izboskan district; the Republican Specialized Scientific and Practical Narcology Center in Jalakuduk district; as well as the Special Reception Center for Persons Subjected to Administrative Arrest of the Andijan Regional Department of Internal Affairs.
During the monitoring visits, the conditions of sleeping places of persons held in the institutions, shower rooms, canteens, medical departments, provision and storage conditions of food products and medicines, libraries, cultural leisure rooms, telephone communication facilities, rooms for short-term and long-term visits, rooms for searches, investigators and meetings with lawyers, walking yards, as well as the condition of video surveillance cameras installed within the institutions were examined.
Some shortcomings were identified during the monitoring. In particular, at the Republican Specialized Scientific and Practical Narcology Center in Jalakuduk district, responsible security personnel failed to arrive after the security service had been called through a special emergency button installed at the facility.
It was also established that the transition of the security service to a 12-hour work schedule has created certain difficulties. In particular, staff of the Center noted that in many cases involving conflicts caused by persons in a state of intoxication, security personnel are absent from the workplace. In this regard, a proposal was put forward to introduce a 24-hour duty regime at the security post.
Appeals received through the “Ombudsman Boxes,” as well as during confidential receptions, were taken under control. Legal explanations were provided on-site regarding certain appeals.
Based on the monitoring results, Ombudsman documents in the form of response measures concerning the identified shortcomings were submitted to the relevant ministries and agencies.