Andijondagi qator muassasalarda inson huquqlariga rioya etilishi holati o‘rganildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Andijon viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan Qo‘rg‘ontepa va Izboskan tumanlari hamda Andijon shahar IIB Vaqtincha saqlash hibsxonalari, 3-son tergov hibsxonasi, Mastlik holatida bo‘lgan shaxslarga tibbiy yordam ko‘rsatish Qo‘rg‘ontepa tumanlararo punkti, “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan bolalar (Qo‘rg‘ontepa t.) hamda Bo‘taqora “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan erkaklar (Andijon t.) va Chuama “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan ayollar (Izboskan t.) uchun internat uylari, Jalaquduq tumanidagi Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya ilmiy-amaliy markazi hamda Andijon viloyati IIB Maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslarni qabul qilish va saqlash uchun mo‘ljallangan maxsus qabulxonaga (Maxsus qabulxona) monitoring tashriflari amalga oshirildi.
Monitoring tashriflarida qayd etilgan muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning yotoq joylari, yuvinish xonalari, oshxona, tibbiyot bo‘limi, oziq-ovqat mahsulotlari va dori-darmon vositalari bilan taʼminlanganligi va saqlash sharoitlari, kutubxona, madaniy dam olish, telefon orqali so‘zlashuv, uzoq va qisqa muddatli uchrashuv hamda tintuv, tergov va advokatlar xonalari hamda sayilgohdagi shart-sharoitlar, muassasalar hududida o‘rnatilgan videokuzatuv kameralarining holati ko‘zdan kechirildi.
O‘rganish jarayonida ayrim kamchiliklar aniqlandi. Xususan, Jalaquduq tumanidagi Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya ilmiy-amaliy markazida o‘rnatilgan maxsus chaqiruv tugmasi orqali qo‘riqlash xizmati chaqirilganida, ushbu xizmatning masʼul xodimlari yetib kelmagan.
Shuningdek, qo‘riqlash xizmati 12 soatlik xizmat rejimi tartibiga o‘zgargani ayrim qiyinchiliklarni keltirib chiqarayotgani maʼlum bo‘ldi. Xususan, ushbu Markaz xodimlari mast holatda bo‘lgan shaxslar tomonidan janjalli vaziyatlar yuzaga kelayotgan ko‘p hollarda qo‘riqlash xodimlari ishda bo‘lmasligini taʼkidlab, qo‘riqlash punktida 24 soatlik xizmat rejimini joriy etish taklifini bildirishdi.
“Ombudsman quti”larida qoldirilgan hamda holi tarzda o‘tkazilgan qabullar orqali kelib tushgan murojaatlar nazoratga olindi. Ayrim murojaatlar bo‘yicha joyida huquqiy tushuntirishlar berildi.
Monitoring yakunlariga ko‘ra aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha tegishli vazirlik va idoralarga Ombudsman taʼsir choralari shaklidagi hujjatlar kiritilgan.

В ряде учреждений Андижанской области изучено состояние соблюдения прав человека
Региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) по Андижанской области проведены мониторинговые посещения в изоляторы временного содержания УВД Кургантепинского и Избасканского районов, а также города Андижана; следственный изолятор № 3; межрайонный пункт оказания медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения Кургантепинского района; детский дом-интернат «Мурувват» для лиц с инвалидностью (Кургантепинский район), мужской дом-интернат «Мурувват» для лиц с инвалидностью «Бутакора» (Андижанский район) и женский дом-интернат «Мурувват» для лиц с инвалидностью «Чуама» (Избасканский район); Республиканский специализированный научно-практический центр наркологии в Джалакудукском районе, а также Специальный приёмник для лиц, подвергнутых административному аресту УВД Андижанской области (Специальный приёмник).
В ходе мониторинговых посещений изучены условия спальных мест содержащихся лиц, душевых помещений, столовых, медицинских отделов, обеспечение продовольственными продуктами и лекарственными средствами и условия их хранения, библиотеки, помещения для культурного досуга, телефонных переговоров, краткосрочных и длительных свиданий, помещения для досмотра, следователей и встреч с адвокатами, прогулочные дворики, а также состояние камер видеонаблюдения, установленных на территориях учреждений.
В процессе изучения выявлены некоторые недостатки. В частности, в Республиканском специализированном научно-практическом центре наркологии Джалакудукского района при вызове охранной службы посредством установленной специальной тревожной кнопки ответственные сотрудники службы не прибыли на место.
Кроме того, установлено, что переход службы охраны на 12-часовой режим работы создаёт определённые трудности. В частности, сотрудники данного Центра отметили, что во многих случаях при возникновении конфликтных ситуаций со стороны лиц, находящихся в состоянии опьянения, сотрудники охраны отсутствуют на рабочем месте, в связи с чем предложено внедрение круглосуточного режима работы охранного поста.
Обращения, поступившие через «Ящики Омбудсмана», а также в ходе конфиденциальных приёмов, взяты на контроль. По отдельным обращениям на месте даны правовые разъяснения.
По итогам мониторинга по выявленным недостаткам в соответствующие министерства и ведомства внесены документы Омбудсмана в форме мер реагирования.