Ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish Surxondaryo viloyati hududiy markazida tashkil etilgan “Huquqiy yordam avtobusi” tadbirida Ombudsmanning Surxondaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati aʼzosi D.N. Suvanova hamda mutasaddi idoralar vakillari ishtirok etdi.
Ayni paytda mazkur markazda 7 nafar ayol va ularning 15 nafar farzandi yashamoqda. Ularning ayrimlari bir oy, boshqalari esa uch oydan buyon shu yerda reabilitatsiya jarayonini o‘tab, kasb o‘rganmoqda. Markazdagi ayollarning bir nafari ish bilan taʼminlangan, ayrimlari esa qandolatchilik orqali daromad topayotganini bildirdi.
Tadbir davomida zo‘ravonlikdan jabrlangan ayollar bilan ochiq muloqot o‘tkazilib, ularning muammolari tinglandi. Ayollarga davlat himoyasi, huquqiy va psixologik ko‘mak, shuningdek taʼlim olish, ishlash, tadbirkorlik bilan shug‘ullanish va uy-joy masalalari bo‘yicha mavjud imkoniyatlar haqida tushuntirishlar berildi.
Eng muhimi, uchrashuvdan keyin ular bilan alohida suhbat o‘tkazilib, murojaatlari qabul qilindi. Xususan ular tomonidan ko‘tarilgan masalalarning barchasi bo‘yicha aniq choralar belgilanib xal etildi.
Tadbir yakunlanganidan so‘ng markazdagi ayollar malakali psixologlar bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazdi. Ular bilan ruhiy tiklanish, qo‘rquv va ishonchsizlikni yengishga qaratilgan muolajalar olib borildi.

В Сурхандарье в рамках платформы «Равенство и уважение» решены обращения женщин
В рамках платформы «Равенство и уважение», реализуемой по инициативе Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана), в Сурхандарьинской области проведён открытый диалог с женщинами, пострадавшими от насилия.
В мероприятии «Автобус правовой помощи», организованном в Территориальном центре реабилитации и адаптации женщин Сурхандарьинской области, приняли участие региональный представитель Омбудсмана по Сурхандарьинской области, член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Д.Н. Суванова, а также представители ответственных ведомств.
В настоящее время в данном центре проживают 7 женщин и 15 их детей. Некоторые из них проходят реабилитацию в центре на протяжении одного месяца, другие — уже трёх месяцев, одновременно осваивая профессию. Одна из женщин, проживающих в центре, сообщила, что была трудоустроена, а некоторые начали получать доход за счёт кондитерской деятельности.
В ходе мероприятия состоялся открытый диалог с женщинами, пострадавшими от насилия, в ходе которого были выслушаны их проблемы. Женщинам даны разъяснения о государственной защите, правовой и психологической помощи, а также о существующих возможностях в сфере образования, трудоустройства, предпринимательства и обеспечения жильём.
Самое главное, после встречи с каждой из них были проведены индивидуальные беседы и приняты обращения. В частности, по всем поднятым вопросам были определены конкретные меры и обеспечено их решение.
После завершения мероприятия женщины, находящиеся в центре, провели индивидуальные беседы с квалифицированными психологами. С ними были проведены психологические мероприятия, направленные на эмоциональное восстановление, преодоление страха и неуверенности.