Shvetsiya va Daniya migratsiya idoralari vakillari Ombudsman ofisiga tashrif buyurdi
2026 yilning 22 aprel kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘rinbosari Bekzod Narimanov Shvetsiya Qirolligi Migratsiya agentligi vakili Emma Shimichich hamda Daniya Immigratsiya xizmati katta maslahatchisi Aleks Xemmingsen bilan uchrashdi.
Ayni kunlarda Emma Shimichich va Aleks Xemmingsendan iborat delegatsiya mamlakatimizda bo‘lib turibdi. Tashrif doirasida mamlakatimizda migratsiya sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, ularning migratsiya jarayonlariga taʼsiri, shuningdek shaxsni tasdiqlovchi hujjatlar hamda fuqarolik-huquqiy hujjatlarni rasmiylashtirish bilan bog‘liq qonunchilik va amaliyot xususiyatlarini o‘rganish maqsadida qator idoralar bilan uchrashuvlar tashkil etilmoqda.
Suhbat chog‘ida Ombudsman instituti tomonidan xorijda yashab mehnat faoliyatini olib borayotgan fuqarolar huquqlarini taʼminlash borasida olib borilayotgan ishlar haqida maʼlumot berildi. Xususan, bu yo‘nalishda xorijiy davlatlar ombudsmanlari bilan hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yilgani, mazkur hamkorlik orqali fuqarolar murojaatlarini qisqa muddatlarda ko‘rib chiqish va amaliy yechim topish imkoniyatlari kengaygani qayd etildi.
Uchrashuvda migratsiya jarayonlarida inson huquqlarini taʼminlash, fuqarolarning huquqiy himoyasini kuchaytirish hamda bu boradagi o‘zaro axborot almashinuvini rivojlantirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.

Представители миграционных ведомств Швеции и Дании посетили офис Омбудсмана
22 апреля 2026 года заместитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) Бекзод Нариманов провёл встречу с представителем Миграционного агентства Королевства Швеция Эммой Шимичич и старшим советником Иммиграционной службы Дании Алексом Хеммингсеном.
В настоящее время делегация в составе Эммы Шимичич и Алекса Хеммингсена находится с визитом в нашей стране. В рамках визита организуются встречи с рядом ведомств с целью изучения проводимых в стране реформ в сфере миграции, их влияния на миграционные процессы, а также особенностей законодательства и практики, связанных с оформлением документов, удостоверяющих личность, и гражданско-правовых документов.
В ходе беседы представлена информация о деятельности института Омбудсмана по обеспечению прав граждан, проживающих и осуществляющих трудовую деятельность за рубежом. Отмечено, что в данном направлении налажено сотрудничество с омбудсманами иностранных государств, что позволяет в более короткие сроки рассматривать обращения граждан и находить практические решения.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам обеспечения прав человека в миграционных процессах, усиления правовой защиты граждан, а также развития взаимного обмена информацией в данной сфере.