Ombudsman Jizzaxdagi yopiq muassasalardagi sharoitlarni o‘rgandi va aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha choralar belgilandi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Jizzax viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan viloyatning Jizzax shahri, Do‘stlik, Zomin, Paxtakor va G‘allaorol tumanlaridagi vaqtincha saqlash hibsxonalari, 29 va 30-sonli manzil-koloniyalar, Voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko‘rsatish hamda Muayyan yashash joyiga ega bo‘lmagan shaxslarni reabilitatsiya qilish markazlari, Maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslarni qabul qilish va saqlash uchun mo‘ljallangan Maxsus qabulxona, viloyat ruhiy asab kasalliklari dispanseri, Respublika ixtisoslashtirilgan ruhiy salomatlik ilmiy-amaliy tibbiyot markazining narkologiya xizmati bo‘yicha filiali, “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ayollar internat uylari (Jizzax va Zomin), mastlik holatida bo‘lgan shaxslarga tibbiy yordam ko‘rsatish tumanlararo punktlariga (Sharof Rashidov va Zomin) monitoring tashriflari amalga oshirildi.
Monitoring tashriflarida muassasalardagi yotoq joylar, yuvinish xonalari, oshxona, tibbiyot bo‘limi, oziq-ovqat mahsulotlari va dori-darmonlarni saqlash sharoitlari, kutubxona, madaniy dam olish, telefon orqali muloqot qilish, uzoq va qisqa muddatli uchrashuv xonalari, tintuv xonalari, sayilgoh, tergov va advokatlar xonalaridagi shart-sharoitlar, shuningdek, videokuzatuv kameralarining holati o‘rganildi.
O‘rganish jarayonida ayrim kamchiliklar aniqlandi. Jumladan, viloyat ruhiy asab kasalliklari dispanseri va muayyan yashash joyiga ega bo‘lmagan shaxslarni reabilitatsiya qilish markazidagi shaxsiy yig‘ma jildlar o‘rganilganda, saqlanayotgan shaxslarning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlar mavjud emasligi aniqlanib, hujjatlarni rasmiylashtirish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlar belgilandi.
Mastlik holatida bo‘lgan shaxslarga tibbiy yordam ko‘rsatish Sharof Rashidov tumanlararo punktida mast holdagi shaxslar tomonidan ayrim xonalardagi videokuzatuv qurilmalari va jihozlarga shikast yetkazilgani, deraza oynasi sindirilgani va tibbiy xodimlarga nisbatan mast holdagi shaxslar tomonidan kuch ishlatish holatlari aniqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025 yil 1 dekabrdagi “Jamoat tartibini saqlash, jamoat xavfsizligini taʼminlash va huquqbuzarliklar profilaktikasi sohasidagi huqumat qarorlarini tizimlashtirish to‘g‘rsida”gi 754-son qarorining 5-ilovasi, 34-bandida “Qo‘riqlash bo‘linmalari naryadlari mastlik holatida bo‘lgan shaxslarni tibbiy yordam ko‘rsatish punktlariga qabul qilish uchun tibbiyot xodimlari ko‘rikdan o‘tkazayotgan va tibbiy yordam ko‘rsatayotgan vaqtda jamoat tartibini taʼminlaydi; mastlik holatida bo‘lgan shaxslar tomonidan agressiv xatti-harakatlar bilan qonunbuzarlik harakatlari sodir etilgan taqdirda, tegishli choralar ko‘radi; qo‘riqlanayotgan obyekt maʼmuriyatiga, mansabdor shaxsiga obyektni muhandislik-texnik mustahkamligini taʼminlash, signalizatsiya tizimlari va videokuzatuv bilan jihozlash bo‘yicha taqdimnoma kiritadi; tibbiy yordam ko‘rsatish punktlarida huquqbuzarlik sodir etgan shaxslarga nisbatan belgilangan tartibda chora ko‘radi, zarur hollarda esa tegishli qaror qabul qilish uchun ularni hududiy ichki ishlar organlariga topshiradi; mastlik holatidagi shaxslardan xizmat vazifalari bajarilishiga to‘sqinlik qiluvchi huquqbuzarliklar va xatti-harakatlarni to‘xtatishni talab qiladi, ushbu talablar bajarilmagan taqdirda, qonunchilik hujjatlarida nazarda tutilgan tegishli choralarni qo‘llaydi” deb belgilangan.
O‘zbekiston Respublikasi Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 41-moddasida (haqorat qilish, yaʼni shaxsning shaʼni va qadr-qimmatini qasddan kamsitish) va 61-moddasida (mulkni qasddan nobud qilish yoki unga zarar yetkazish) yuqorida qayd etilgan huquqbuzarliklar uchun javobgarlik belgilangan.
Bu holatlar yuzasidan xodimlar havfsizligini taʼminlash bo‘yicha qo‘riqlash xizmati faoliyatini kuchaytirish hamda hushyorxonadagi kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Zomin tumanlararo punktida esa tibbiy yordam ko‘rsatish xonasidagi dori-darmon va tibbiy uskunalar holati o‘rganilganda, birinchi yordam uchun zarur vositalar yetarli emasligi maʼlum bo‘ldi. Qo‘riqlash xizmati va tibbiyot xodimlari uchun alohida xonalar tashkil etilmagan, palatalardagi yostiq jildlari va choyshablar eskirgan holatda ekani aniqlandi.
Shuningdek, Maxsus qabulxonadagi ayrim xonalar (omborxona)da videokuzatuv vositalari o‘rnatilmagani maʼlum bo‘ldi.
Aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha tegishli idoralarga Ombudsmanning nazorat xatlari kiritildi.
Monitoring jarayonida “Ombudsman qutisi” orqali kelib tushgan murojaatlar ko‘rib chiqildi, muassasalarda sayyor qabullar o‘tkazilib, murojaatlari qabul qilindi.

Омбудсманом изучены условия в закрытых учреждениях Джизакской области и определены меры по устранению выявленных недостатков
Региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) по Джизакской области проведены мониторинговые визиты в изоляторы временного содержания (ИВС) УВД города Джизак, Дустликского, Зааминского, Пахтакорского и Галляаральского районов, колонии-поселения №29 и №30, Центры социальной и правовой помощи несовершеннолетним, а также Центры реабилитации для лиц без определённого места жительства, Специальный приёмник для содержания лиц, подвергнутых административному аресту, областной психоневрологический диспансер, филиал наркологической службы Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра психиатрической службы, женский Дом-интернат «Мурувват» для лиц с инвалидностью (в Джизаке и Заамине), а также межрайонные пункты оказания медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения (в Шараф Рашидовском и Зааминском районах).
В ходе мониторинговых визитов были изучены условия в спальных помещениях, душевых, столовых, медицинских отделениях, условия хранения продуктов питания и лекарственных средств, библиотеках, помещениях для культурного досуга, телефонных переговоров, длительных и краткосрочных свиданий, комнатах досмотра, прогулочных двориках, помещениях для следственных действий и встреч с адвокатами, а также состояние систем видеонаблюдения.
В процессе изучения выявлены некоторые недостатки. В частности, при изучении личных дел в областном психоневрологическом диспансере и Центре реабилитации лиц без определённого места жительства выявлено отсутствие документов, удостоверяющих личность содержащихся лиц, по которым определены соответствующие меры по оформлению документов.
В межрайонном пункте оказания медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения Шараф Рашидовского района выявлены факты повреждения видеонаблюдения и оборудования, разбитых стекол на окнах, а также случаи применения физической силы в отношении медицинского персонала со стороны лиц, находящихся в состоянии опьянения.
В соответствии с пунктом 34 приложения 5 к постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 1 декабря 2025 года №754 предусмотрено, что наряды подразделений охраны обеспечивают общественный порядок при приёме и оказании медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения; принимают соответствующие меры при совершении ими агрессивных действий, а также вносят представления по обеспечению инженерно-технической оснащённости объектов и оснащению их системами сигнализации и видеонаблюдения.
Согласно статьям 41 (оскорбление) и 61 (умышленное уничтожение или повреждение имущества) Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, за указанные правонарушения предусмотрена ответственность.
По данным фактам даны рекомендации по усилению деятельности службы охраны и устранению выявленных недостатков.
В межрайонном пункте Зааминского района установлено, что в медицинском помещении недостаточно средств для оказания первой помощи, не организованы отдельные помещения для сотрудников охраны и медицинского персонала, а постельные принадлежности находятся в изношенном состоянии.
Также установлено отсутствие средств видеонаблюдения в отдельных помещениях (складских) Специального приёмника.
По итогам мониторинга в соответствующие органы Омбудсманом внесены в контрольном порядке письма.
В ходе мониторинга также рассмотрены обращения, поступившие через «ящики Омбудсмана», проведены выездные приёмы и приняты обращения.