Toshkent viloyatidagi bir qator yopiq muassasalarda monitoring tashriflari o‘tkazildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Toshkent viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan Nurafshon shahri, Toshkent tumani va Chirchiq shahri IIB Vaqtincha saqlash hibsxonasi (VSʼH), Toshkent, Chirchiq va Bo‘ka tumanlaridagi mastlik holatida bo‘lgan shaxslarga tibbiy yordam ko‘rsatish tumanlararo punktlari (hushyorxona), Bo‘stonliq tumanidagi 7-sonli jazoni ijro etish koloniyasi, Chirchiq shahridagi 13-sonli jazoni ijro etish muassasasi, Olmaliq, Ohangaron shaharlari hamda Sergeli, Yangi Hayot, Ohangaron, Yuqori-Chirchiq, Zangiota, Bo‘ka tumanlaridagi 42-, 50-, 49-, 44-, 48-, 47-, 43 va 46-son manzil-koloniyalari hamda shartnoma obyektlari shuningdek, Zangiota tumanidagi 24-son tarbiya koloniyasi, Nurafshon shahrida joylashgan muayyan yashash joyiga ega bo‘lmagan shaxslarni reabilitatsiya qilish markaziga, Maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslarni saqlash uchun mo‘ljallangan Maxsus qabulxonaga monitoring tashriflari amalga oshirildi.
Monitoring tashriflari davomida muassasalardagi yotoq joylar, yuvinish xonalari, oshxona, tibbiyot bo‘limi, oziq-ovqat mahsulotlari va dori-darmon vositalarini saqlash joylari, kutubxona, madaniy dam olish, telefon orqali so‘zlashuv, uzoq va qisqa muddatli uchrashuv xonalari, tintuv xonalari, sayilgoh, tergov va advokatlar xonalaridagi shart-sharoitlar, shuningdek, muassasalar hududida o‘rnatilgan videokuzatuv kameralarining holati alohida ko‘zdan kechirildi.
O‘rganish jarayonida ayrim kamchiliklar ham aniqlandi. Jumladan, 43 va 46-sonli manzil-koloniyalarning intizomiy bo‘linmalari, Nurafshon shahar VSʼH, Toshkent tumani VSʼH hamda Bo‘ka tumani tibbiyot birlashmasi tarkibidagi hushyorxona taʼmir talab holatga kelgani aniqlandi.
46-sonli manzil-koloniyasi intizomiy bo‘linmasida, Bo‘ka tumani tibbiyot birlashmasi hamda Chirchiq shahar tibbiyot birlashmasi tarkibidagi hushyorxonalarda issiqlik tizimi bilan bog‘liq kamchilik kuzatildi.
Shuningdek, Nurafshon shahrida joylashgan muayyan yashash joyiga ega bo‘lmagan shaxslarni reabilitatsiya qilish markazidagi harorat yetarli darajada emasligi, ventilyatsiya va yotoq joylarida sanitariya-gigiyena talablari buzilgani maʼlum bo‘ldi.
Bo‘ka tumani tibbiyot birlashmasi tarkibidagi mastlik holatida bo‘lgan shaxslarga tibbiy yordam ko‘rsatish tumanlararo punktida tibbiyot xonasidagi yumshoq inventarlar (matraslar) yaroqsiz holga kelgani, shuningdek, shaxslar yotadigan xonalarda eshiklar mavjud emasligi, faqat temir panjaralar o‘rnatilgani aniqlandi.

В ряде закрытых учреждениях Ташкентской области проведены мониторинговые визиты
Региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) по Ташкентской области проведены мониторинговые визиты в Изоляторы временного содержания (ИВС) УВД города Нурафшан, Ташкентского района и города Чирчика, межрайонные пункты оказания медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения (вытрезвители) г.Чирчика, Ташкентского и Букинского районов, колонию исполнения наказания №7 Бастанлыкского района, учреждение исполнения наказания №13 города Чирчика, колонии-поселения №42, 50, 49, 44, 48, 47, 43 и 46, их контрактные объекты, расположенные в городах Алмалык, Ахангаран, Сергелийском, Янги Хаётском, Ахангаранском, Юкори-Чирчикском, Зангиатинском и Букинском районах, а также воспитательной колонии №24 Зангиатинского района, Центр реабилитации лиц без определённого места жительства в городе Нурафшан и Специальный приёмник по содержанию лиц, подвергнутых административному аресту.
В ходе мониторинговых визитов было уделено отдельное внимание условиям в спальных помещениях, душевых, столовых, медицинских частях, местам хранения продуктов питания и лекарственных средств, библиотеке, помещениям для культурного досуга, телефонных переговоров, длительных и краткосрочных свиданий, комнатах досмотра, прогулочных помещениям, комнатах для следственных действий и встреч с адвокатами, а также состоянию камер видеонаблюдения, установленных на территориях учреждений.
В процессе изучения были также выявлены некоторые недостатки. В частности, установлено, что дисциплинарные отделения колоний-поселений №43 и №46, ИВС УВД города Нурафшан, ИВС УВД Ташкентского района и вытрезвитель при Букинском районном медицинском объединении требуют ремонтных работ.
В дисциплинарном отделении колонии-поселения №46, вытрезвителях при Букинском районном медицинском объединении и Чирчикском городском медицинском объединении выявлены недостатки, связанные с системой отопления.
Кроме того, в Центре реабилитации лиц без определённого места жительства, расположенного в городе Нурафшан, температурный режим не соответствует должному уровню, в системе вентиляции и спальных помещениях выявлены нарушения санитарно-гигиенических требований.
В межрайонном пункте оказания медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения при Букинском районном медицинском объединении установлено, что в медицинской комнате мягкие инвентари (матрасы) находятся в непригодном состоянии, а также в спальных помещениях для лиц отсутствуют двери, вместо них установлены только металлические решётки.
По итогам мониторинга в соответствующие министерства и ведомства внесены документы Омбудсмана в форме мер реагирования.