“Ombudsman soati”: inson huquqlari bo‘yicha interaktiv darslar o‘tkazilmoqda
O‘quvchilarning huquqiy savodxonligini oshirish hamda inson huquq va erkinliklari sohasidagi bilimlarini kengaytirishga qaratilgan “Ombudsman soati” mashg‘ulotlari respublika bo‘yicha ko‘plab maktablarda o‘tkazildi. Xorazm, Buxoro, Farg‘ona, Surxondaryo, Navoiy, Sirdaryo, Namangan, Andijon viloyatlari hamda Toshkent shahrida o‘tkazilgan navbatdagi darslarda 1000 nafardan ortiq o‘quvchilar qamrab olindi.
Darslar Xorazm viloyati Urganch shahridagi 7-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktabi, Buxoro viloyati Kogon va Peshku tumanlaridagi 4- va 31-sonli, Farg‘ona viloyati Farg‘ona tumanidagi 24- va 3-sonli, Surxondaryo viloyati Termiz shahridagi 13-sonli, Navoiy viloyati Navoiy shahridagi 8-, 11-, 12 va 19-sonli, Sirdaryo viloyati Sayxunobod tumanidagi 1-sonli, Guliston shahridagi 18- va 4-sonli, Andijon viloyati Xo‘jaobod tumanidagi 12- hamda 4-sonli, Namangan viloyati Namangan tumanidagi 3-, 30-, 13- va 5-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktablarida hamda Toshkent shahri Bektemir tumanidagi 291-maktabda tashkil etildi.
Darslar jonli muloqot shaklida o‘tib, unda o‘quvchilar raqamli muhitda o‘zini himoya qilish, kiberbullingdan saqlanish usullari, insonning shaxsiy va ijtimoiy huquqlari, majburiyatlari haqida turli keyslar  orqali bilimlarini mustahkamladilar.
Shuningdek, o‘quvchilar atrof-muhitni asrash haqidagi videomateriallarni ko‘rib, Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillari bilan birgalikda fikr almashdilar.

«Час Омбудсмана»: проводятся интерактивные занятия по правам человека
Занятия «Час Омбудсмана», направленные на повышение правовой грамотности учащихся и расширение их знаний в сфере прав и свобод человека, проведены во многих школах республики. В очередных уроках, состоявшихся в Хорезмской, Бухарской, Ферганской, Сурхандарьинской, Навоийской, Сырдарьинской, Наманганской, Андижанской областях и городе Ташкенте, приняли участие более 1000 учащихся.
Занятия были организованы в общеобразовательной школе № 7 города Ургенча Хорезмской области; школах № 4 и № 31 Каганского и Пешкунского районов Бухарской области; школах № 24 и № 3 Ферганского района Ферганской области; школе № 13 города Термеза Сурхандарьинской области; школах № 8, 11, 12 и 19 города Навои Навоийской области; школе № 1 Сайхунабадского района и школах № 18 и № 4 города Гулистана Сырдарьинской области; школах № 12 и № 4 Ходжаабадского района Андижанской области; школах № 3, 30, 13 и 5 Наманганского района Наманганской области, а также в школе № 291 Бектемирского района города Ташкента.
Занятия проходили в формате живого общения, в ходе которых учащиеся закрепили знания посредством различных кейсов по вопросам самозащиты в цифровой среде, профилактики кибербуллинга, а также личных и социальных прав и обязанностей человека.
Кроме того, учащиеся просмотрели видеоматериалы по вопросам охраны окружающей среды и обменялись мнениями совместно с региональными представителями Омбудсмана.