Uchrashuv davomida tomonlar inson huquq va erkinliklarini himoya qilish sohasidagi vakolatlar, milliy institutlar faoliyati, murojaatlar bilan ishlash amaliyoti hamda parlament bilan hamkorlik masalalari yuzasidan o‘zaro tajriba almashdilar.
Shuningdek, uchrashuv yakunida inson huquqlari sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikni yana-da mustahkamlash, tajriba almashish va qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishga qaratilgan “Yo‘l xaritasi” tasdiqlandi.
Maʼlumot uchun: Malayziya Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasi (SUHAKAM) Parlament tomonidan 1999 yilda qabul qilingan “Malayziya Inson huquqlari komissiyasi to‘g‘risida”gi Qonun asosida tashkil etilgan bo‘lib, 2000 yildan boshlab o‘z faoliyatini amalga oshirib kelmoqda. Komissiya raisi va aʼzolari qonunchilikda belgilangan tartibda Malayziya Podshohi tomonidan Bosh vazir tavsiyasi asosida tayinlanadi. Bugungi kunda Malayziya Ombudsmani Milliy inson huquqlarini himoya qilish muassasalarining Global alyansi tomonidan “A” maqomi bilan akkreditatsiya qilingan.
Ombudsmanning xorijiy safarlari doirasida o‘sha mamlakatlarda mehnat faoliyatini olib borayotgan va taʼlim olayotgan fuqarolarimiz bilan uchrashuvlar o‘tkazish amaliyoti yo‘lga qo‘yilgan. Mazkur safar doirasida O‘zbekistonning Malayziyadagi elchixonasida Malayziyada yashayotgan hamda taʼlim olayotgan hamyurtlarimiz bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. unda fuqarolar bilan ochiq va qizg‘in muloqot o‘tkazilib, ularning murojaatlari va fikr-mulohazalari tinglandi.

Cooperation Established Between the Ombudsman of Uzbekistan and Malaysia
On 21 January of this year, the Commissioner of Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), Feruza Eshmatova, held a meeting with the Chairperson of the Human Rights Commission of Malaysia (SUHAKAM), Dato’ Seri Mohd Hishamudin Md Yunus.
During the meeting, the parties exchanged experience on issues related to mandates in the field of protecting human rights and freedoms, the activities of national institutions, practices of handling complaints, as well as cooperation with parliaments.
At the conclusion of the meeting, a “Roadmap” aimed at further strengthening bilateral cooperation in the field of human rights, exchanging experience, and implementing joint initiatives was approved.
For information: The Human Rights Commission of Malaysia (SUHAKAM) was established under the “Human Rights Commission of Malaysia Act” adopted by Parliament in 1999 and has been operating since 2000. Today, the Malaysian Ombudsman is accredited with “A” status by the Global Alliance of National Human Rights Institutions.
On the same day, a meeting was organized at the Embassy of Uzbekistan in Malaysia with compatriots living and studying in Malaysia. During the meeting, an open and active dialogue was held with citizens, and their appeals and opinions were heard.