Unda Xalq deputatlari viloyat va shahar kengashi deputatlari, viloyat oila va xotin-qizlar boshqarmasi vakillari ham ishtirok etdilar.
Dastlab monitoring doirasida tergov hibsxonasida saqlanayotgan shaxslarning yashash sharoiti, ovqatlanishi, tibbiy yordam ko‘rsatilishi holati va sifati, shuningdek, ma’naviy-ma’rifiy ishlar hamda sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilishi ko‘zdan kechirildi. Shuningdek, “Ombudsman qutisi”ga kelib tushgan murojaatlar o‘rganildi.
Shundan so‘ng tergov hibsxonasida saqlanayotgan voyaga yetmagan yoshlar ishtirokida davra suhbati tashkil etildi. Suhbat davomida ularning huquqiy xabardorligini oshirish, ta’lim olish imkoniyatlari va qonuniy manfaatlarini ta’minlash masalalari muhokama qilindi.
Hibsxonada saqlanayotgan mahbuslarni o‘qitish uchun sharoit yaratish maqsadida Qarshi mebel ishlab chiqarish korxonasi tomonidan 8 dona stol va 16 dona stul (jami 10 mln so‘mlik) homiylik asosida taqdim etildi.
Shuningdek, homiylar tomonidan tergov hibsxonasi kutubxonasi uchun 100 dona kitob tuhfa qilindi.
Tadbir so‘ngida tergov hibsxonasida saqlanayotgan mahbuslar uchun sayyor qabul tashkil etildi. Murojaat qilgan 5 nafar mahbusning masalalari belgilangan tartibda o‘rganib chiqildi.

Deputies of the regional and city Councils of People’s Deputies, as well as representatives of the regional Department for Family and Women’s Affairs, also took part in the event.
As part of the monitoring activities, the living conditions of persons held in the pre-trial detention facility, the organization and quality of food provision, access to medical care, the implementation of spiritual and educational activities, and compliance with sanitary and hygiene requirements were reviewed. In addition, appeals submitted through the “Ombudsman Box” were examined.
This was followed by a roundtable discussion with the participation of minors held at the facility. During the discussion, issues related to increasing their legal awareness, access to education, and the protection of their lawful interests were addressed.
In order to create appropriate conditions for educating detainees, the Karshi furniture manufacturing enterprise donated, on a sponsorship basis, 8 tables and 16 chairs (worth a total of 10 million soums).
Furthermore, sponsors donated 100 books to the library of the pre-trial detention facility.
At the conclusion of the event, an off-site reception was held for detainees. The issues raised by five detainees were reviewed in accordance with the established procedure.