“Konstitutsiya – yangi O‘zbekiston taraqqiyotining huquqiy kafolati” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi
2025 yilning 3 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 33 yilligi munosabati bilan Toshkent davlat yuridik universitetida “Konstitutsiya – yangi O‘zbekiston taraqqiyotining huquqiy kafolati” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Tadbirda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi, Ombudsman, Konstitutsiyaviy sud, Adliya vazirligi, Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi, Odil sudlov akademiyasi hamda bir qator oliy ta’lim muassasalarining vakillari ishtirok etdi. Shuningdek, Buyuk Britaniya, Finlyandiya, Bolgariya, Vengriya, Hindiston va boshqa davlatlardan etakchi huquqshunos olimlar ham anjuman mehmoni bo‘ldi.
Konferensiyada yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning mazmun-mohiyati, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida belgilangan ustuvor yo‘nalishlar va ular doirasida amalga oshirilayotgan tub islohotlar yuzasidan milliy va xorijiy mutaxassislarning ma’ruzalari tinglandi.
Tashkil etilgan xalqaro anjuman konstitutsiyaviy islohotlar, inson huquqlari va demokratik institutlarni mustahkamlash borasida ilmiy xulosalar shakllantirish, fikr almashish va amaliy takliflar ishlab chiqish uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qiladi.

An International Scientific-Practical Conference on “The Constitution – the Legal Guarantee of New Uzbekistan’s Development” Was Held
On 3 December 2025, an international scientific-practical conference titled “The Constitution – the Legal Guarantee of New Uzbekistan’s Development” was held at Tashkent State University of Law on the occasion of the 33rd anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan.
The event was attended by representatives of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the Ombudsman, the Constitutional Court, the Ministry of Justice, the Academy of Public Administration, the Academy of Justice, as well as several higher educational institutions. Leading legal scholars from the United Kingdom, Finland, Bulgaria, Hungary, India and other countries also took part in the conference.
During the conference, national and international experts delivered presentations on the essence and significance of the updated Constitution, the priority directions outlined in the “Uzbekistan – 2030” Strategy, and the fundamental reforms being implemented within its framework.
The international forum served as an important platform for generating scientific conclusions, exchanging views and developing practical recommendations in the field of constitutional reforms, human rights protection, and strengthening democratic institutions.