“Konstitutsiya – yangi O‘zbekiston taraqqiyotining huquqiy kafolati” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi
2025 yilning 3 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 33 yilligi munosabati bilan Toshkent davlat yuridik universitetida “Konstitutsiya – yangi O‘zbekiston taraqqiyotining huquqiy kafolati” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Tadbirda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi, Ombudsman, Konstitutsiyaviy sud, Adliya vazirligi, Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi, Odil sudlov akademiyasi hamda bir qator oliy ta’lim muassasalarining vakillari ishtirok etdi. Shuningdek, Buyuk Britaniya, Finlyandiya, Bolgariya, Vengriya, Hindiston va boshqa davlatlardan etakchi huquqshunos olimlar ham anjuman mehmoni bo‘ldi.
Konferensiyada yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning mazmun-mohiyati, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida belgilangan ustuvor yo‘nalishlar va ular doirasida amalga oshirilayotgan tub islohotlar yuzasidan milliy va xorijiy mutaxassislarning ma’ruzalari tinglandi.
Tashkil etilgan xalqaro anjuman konstitutsiyaviy islohotlar, inson huquqlari va demokratik institutlarni mustahkamlash borasida ilmiy xulosalar shakllantirish, fikr almashish va amaliy takliflar ishlab chiqish uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qiladi.

Состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Конституция — правовая гарантия развития Нового Узбекистана»
3 декабря 2025 года в Ташкентском государственном юридическом университете состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Конституция — правовая гарантия развития Нового Узбекистана», посвящённая 33-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан.
В конференции приняли участие представители Законодательной палаты Олий Мажлиса, Омбудсмана, Конституционного суда, Министерства юстиции, Академии государственного управления, Академии правосудия, а также ряда высших образовательных учреждений. Почётными гостями мероприятия стали ведущие юристы и учёные из Великобритании, Финляндии, Болгарии, Венгрии, Индии и других государств.
В ходе конференции были заслушаны доклады отечественных и зарубежных специалистов, посвящённые сущности и значению обновлённой Конституции, приоритетным направлениям, определённым Стратегией «Узбекистан — 2030», а также масштабным реформам, осуществляемым в их рамках.
Международный форум стал важной платформой для формирования научных выводов, обмена мнениями и выработки практических предложений в сфере конституционных реформ, защиты прав человека и укрепления демократических институтов.