Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsman Moskvada: hamyurtlarimiz bilan muloqot va amaliy yechimlar
Unda Rossiya Federatsiyasining Inson huquqlari bo‘yicha vakili Tatyana Moskalkova va uning jamoasi, shuningdek, Rossiyaning Tashqi ishlar vazirligi, Federal migratsiya xizmati hamda ruxsatnomalar va vizalar bilan ishlash departamenti vakillari ishtirok etdilar.
Muloqot davomida vatandoshlarimiz o‘zlarini qiziqtirgan huquqiy va ijtimoiy yo‘nalishlarda, jumladan, vaqtincha ishlash uchun kelgan shaxslar faoliyati, mehnat shartlari, ro‘yxatdan o‘tish (propiska), maktab taʼlimi kabi  sohalarda duch kelayotgan masalalar bo‘yicha fikr almashdilar.
Suhbat chog‘ida fuqarolar murojaatlarini hal etish bo‘yicha hamkorlar bilan aniq vazifalar belgilab olindi hamda ularning yechimiga kirishildi.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 30 iyul kuni O‘zbekiston va Rossiya inson huquqlari bo‘yicha vakillar o‘rtasida 2025–2026 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” imzolangan edi. Unda inson huquqlarini himoya qilish sohasida fuqarolar murojaatlarini birgalikda ko‘rib chiqish, qo‘shma monitoringlar o‘tkazish, migrantlar o‘rtasida huquqiy xabardorlikni oshirish, shuningdek, milliy va xalqaro darajada hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan yo‘nalishlar belgilangan bo‘lib, ushbu uchrashuv ham aynan “Yo‘l xaritasi”da nazarda tutilgan vazifalarni amalga oshirish doirasida tashkil etildi.

Омбудсман по правам человека в Москве: встреча с соотечественниками и практические решения
21 октября 2025 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова прибыла с визитом в Российскую Федерацию.
В первый день визита омбудсман встретилась с гражданами нашей страны в Посольстве Республики Узбекистан в городе Москве. Отметим, что данная встреча была организована с целью выработки практических решений по вопросам, с которыми сталкиваются наши соотечественники.
Во встрече приняли участие Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации Татьяна Москалькова и её команда. Приняли участие представители Федеральной миграционной службы и департамента по работе с разрешениями и визами.
В ходе встречи соотечественники обсудили волнующие их вопросы в правовой и социальной сферах, в том числе касающиеся трудовой деятельности временно работающих лиц, условий труда, регистрации по месту жительства (прописки), а также школьного образования детей.
Во время диалога с партнёрами были определены конкретные задачи по решению обращений граждан, и начата работа по их практическому исполнению.
Напомним, что 30 июля текущего года между уполномоченными по правам человека Узбекистана и России была подписана «Дорожная карта» сотрудничества на 2025–2026 годы. В документе предусмотрены совместное рассмотрение обращений граждан в сфере защиты прав человека, проведение совместных мониторингов, повышение правовой информированности среди мигрантов, а также развитие сотрудничества на национальном и международном уровнях. Данная встреча была организована именно в рамках реализации задач, предусмотренных «Дорожной картой».