Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsman Moskvada: hamyurtlarimiz bilan muloqot va amaliy yechimlar
Unda Rossiya Federatsiyasining Inson huquqlari bo‘yicha vakili Tatyana Moskalkova va uning jamoasi, shuningdek, Rossiyaning Tashqi ishlar vazirligi, Federal migratsiya xizmati hamda ruxsatnomalar va vizalar bilan ishlash departamenti vakillari ishtirok etdilar.
Muloqot davomida vatandoshlarimiz o‘zlarini qiziqtirgan huquqiy va ijtimoiy yo‘nalishlarda, jumladan, vaqtincha ishlash uchun kelgan shaxslar faoliyati, mehnat shartlari, ro‘yxatdan o‘tish (propiska), maktab taʼlimi kabi  sohalarda duch kelayotgan masalalar bo‘yicha fikr almashdilar.
Suhbat chog‘ida fuqarolar murojaatlarini hal etish bo‘yicha hamkorlar bilan aniq vazifalar belgilab olindi hamda ularning yechimiga kirishildi.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 30 iyul kuni O‘zbekiston va Rossiya inson huquqlari bo‘yicha vakillar o‘rtasida 2025–2026 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” imzolangan edi. Unda inson huquqlarini himoya qilish sohasida fuqarolar murojaatlarini birgalikda ko‘rib chiqish, qo‘shma monitoringlar o‘tkazish, migrantlar o‘rtasida huquqiy xabardorlikni oshirish, shuningdek, milliy va xalqaro darajada hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan yo‘nalishlar belgilangan bo‘lib, ushbu uchrashuv ham aynan “Yo‘l xaritasi”da nazarda tutilgan vazifalarni amalga oshirish doirasida tashkil etildi.

On the first day of the visit, the Ombudsman met with citizens of Uzbekistan at the Embassy of the Republic of Uzbekistan in Moscow. It should be noted that this meeting was organized to develop practical solutions to the issues faced by our compatriots.
The meeting was attended by the Commissioner for Human Rights in the Russian Federation, Tatyana Moskalkova, and her team, as well as Representatives of the Federal Migration Service and the Department for Permits and Visas took part.
During the discussion, our compatriots raised legal and social issues, including employment conditions for temporary workers, labor relations, residence registration (propiska), and access to school education for their children.
In the course of the meeting, specific tasks for resolving citizens’ appeals were defined jointly with the partners, and practical steps were initiated to address them.
It should be recalled that on July 30 of this year, the Commissioners for Human Rights of Uzbekistan and Russia signed a “Roadmap” for cooperation for 2025–2026. The document outlines joint consideration of citizens’ appeals in the field of human rights protection, joint monitoring activities, raising legal awareness among migrants, and expanding cooperation at the national and international levels. This meeting was held precisely within the framework of implementing the objectives set out in the “Roadmap.”