Daniyada MPM doirasida monitoring qilinadigan 13 ta muassasa mavjud. Dastlab delegatsiya aʼzolariga yopiq muassasalarda inson huquqlari holatini tizimli va mustaqil nazorat qilish bo‘yicha Daniya Ombudmani tomonidan taqdimot o‘tkazildi.
Shu kuni O‘zbekiston delegatsiyasi aʼzolari Kopengagen qamoqxonalari tarkibiga kiruvchi 1895 yilda qurilgan G‘arbiy qamoqxonaga ham tashrif buyurdi. U yerda mahbuslarni saqlash sharoitlari, taʼlim va tibbiy xizmat ko‘rsatish tizimi, shuningdek, qayta ijtimoiylashtirishga qaratilgan choralar to‘g‘risida muassasa tomonidan maʼlumotlar berildi.
Kopengagendagi Western Prison — tergov jarayonida bo‘lgan shaxslar saqlanadigan yirik muassasa hisoblanadi. Berilgan maʼlumotlarga ko‘ra ushbu muassasa 600 ga yaqin o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, hozirda sig‘imidan ortiq mahbuslar saqlanayotganligi maʼlum qilindi. Kameralar 1 kishilik bo‘lishiga qaramasdan, belgilangan sig‘imdan ko‘p shaxslar saqlanayotganligi uchun baʼzi kameralarda 2 nafardan shaxs joylashtirilgan.
Taʼkidlanishicha, muassasada saqlanayotgan shaxslar ishlash huquqiga ham ega. Ularga sayr uchun kuniga kamida 1 soat vaqt ajratiladi.
Shuningdek, mahbuslar har ikki haftada bir marta 1,5 soatlik qisqa muddatli uchrashuvdan foydalanish huquqiga ega.
Shu bilan birga, Istanbul qoidalariga muvofiq, mahbuslar muassasaga olib kelinganda tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi.

Delegation led by the Ombudsman familiarized with the activities of the Danish National Preventive Mechanism
On 23 September 2025, members of the delegation led by the Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), as part of their official visit, familiarized themselves with the activities of the Danish National Preventive Mechanism (NPM). In Denmark, monitoring within the NPM is entrusted to the Parliamentary Ombudsman.
In total, 13 institutions are subject to monitoring under the Danish NPM. At the outset, the Danish Ombudsman delivered a presentation to the delegation members on the system of independent and systematic oversight of human rights in closed institutions.
On the same day, members of the Uzbek delegation also visited the Western Prison of Copenhagen, built in 1895 and part of the city’s penitentiary system. The institution provided information on detention conditions, the education and medical services available, as well as measures aimed at rehabilitation and reintegration.
The Western Prison of Copenhagen is a large facility where persons under investigation are held. According to the information provided, the prison is designed for around 600 places, yet currently accommodates more inmates than its official capacity. Although the cells are designed for single occupancy, due to overcrowding, some cells house two detainees.
It was highlighted that detainees in the facility also have the right to work and are granted at least one hour of outdoor exercise daily.
In addition, prisoners are entitled to short-term visits of 1.5 hours once every two weeks.
Furthermore, in accordance with the Istanbul Rules, prisoners undergo a medical examination upon admission to the facility.