O‘zbekistonda qonun ustuvorligi va inson huquqlarini himoya qilishni mustahkamlash sohasidagi yutuqlar va istiqbollar
2025-yil 16-sentabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi (BMTTD) O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) va fuqarolik jamiyati tashkilotlari hamkorligida “O‘zbekistonda qonun ustuvorligi va inson huquqlarini himoya qilishni mustahkamlash sohasidagi yutuqlar va istiqbollar” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbir davlat idoralari va fuqarolik jamiyati vakillari, ilmiy doiralar va xalqaro hamkorlarni oxirgi uch yil davomida O‘zbekistonning adliya tizimi islohotlarini ilgari surish va qonun ustuvorligini mustahkamlash yo‘lidagi yutuqlarini muhokama qilish uchun birlashtirdi. Ishtirokchilar mamlakatning adolatga erishish, bepul yuridik yordam tizimini shakllantirish va ayollar, nogironligi bo‘lgan shaxslar hamda olis hududlarda yashovchi aholi kabi zaif guruhlar uchun himoya mexanizmlarini kuchaytirishdagi natijalarini alohida ta’kidladilar.
O‘z ochilish nutqida BMTTDning O‘zbekistondagi doimiy vakilasi Akiko Fujii xonim “O‘zbekistonda qonun ustuvorligi va inson huquqlarini himoya qilishni mustahkamlash” loyihasining amaliy natijalariga e’tibor qaratdi:
“Oradan atigi uch yil o‘tib, bizning Qonun ustuvorligi loyihamiz orqali 28 ming 500 dan ortiq fuqaro — jumladan, ayollar, yoshlar va nogironligi bo‘lgan shaxslar — bepul yuridik yordam oldilar. Fuqarolik jamiyati va davlat hamkorlari bilan birgalikda biz endi adolatga erishishni yanada inklyuziv va barcha uchun ochiq qilish maqsadida ‘Yuridik Yordam’ raqamli platformasini ishga tushirmoqdamiz.”
Davra suhbatida milliy hamkorlar va fuqarolik jamiyati tashkilotlarining taqdimotlari ham o‘tkazildi. Nogironlar jamoat birlashmasi “Sharoit Plyus” nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan huquqplus.uz yuridik yordam portalini taqdim etdi. “Mehrjon” nodavlat notijorat tashkiloti esa gender zo‘ravonlikdan jabrlanganlar uchun himoya va xizmatlar ko‘rsatuvchi shelterning qurilishi haqida ma’lumot berdi. Har ikki tashabbus O‘zbekistonda inson huquqlari va adolatga erishishni mahalliy darajada ilgari surishning yorqin namunasini ko‘rsatdi.
"Ombudsman instituti fuqarolik jamiyati bilan hamkorlikda O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilishni rivojlantirish ustida ishlamoqda. Biz milliy qonunchilikni Istanbul protokoli talablari nuqtayi nazaridan keng qamrovli tahlildan o‘tkazdik, bu esa qiynoqlar va g‘ayriinsoniy muomalaga qarshi kuchliroq kafolatlarni ta’minlashga xizmat qilmoqda. Penitensiar muassasalarda olib borilayotgan doimiy monitoring tashriflarimiz esa sharoitlarni xalqaro standartlarga muvofiq yaxshilashga qaratilgan. Biz uchun har bir insonning qadri va huquqi eng ustuvor masala. Shu yo‘lda adolat va tenglik barcha uchun hayotiy qoidalarga aylanishi uchun doim harakat qilamiz."- dedi, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova
Davra suhbatining yakunida fuqarolik jamiyatining inson huquqlarini ilgari surishga qo‘shgan hissasi uchun tanlab olingan NNTlarga aholiga birlamchi va ikkilamchi yuridik yordam ko‘rsatish faoliyatini mustahkamlash maqsadida axborot-kommunikatsiya texnikalari topshirildi. Davra suhbati O‘zbekistonning adliya va inson huquqlari tizimlarini yanada mustahkamlash bo‘yicha amaliy tavsiyalar bilan yakunlandi.

Достижения и перспективы в области укрепления верховенства закона и защиты прав человека в Узбекистане
16 сентября 2025 года Программа развития Организации Объединённых Наций (ПРООН) совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан, Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) и институтами гражданского общества организовала круглый стол на тему «Достижения и перспективы в области укрепления верховенства закона и защиты прав человека в Узбекистане».
Мероприятие объединило представителей государственных органов и гражданского общества, научных кругов и международных партнёров для обсуждения достижений Узбекистана в продвижении реформ в системе правосудия и укреплении верховенства закона за последние три года. Участники особо подчеркнули результаты страны в обеспечении доступа к правосудию, формировании системы бесплатной юридической помощи и усилении механизмов защиты для уязвимых групп, включая женщин, лиц с инвалидностью и жителей отдалённых регионов.
В своём выступлении Постоянный представитель ПРООН в Узбекистане госпожа Акико Фудзии обратила внимание на практические результаты проекта «Укрепление верховенства закона и защиты прав человека в Узбекистане»:
«Всего за три года через наш проект “Верховенство закона” более 28 500 граждан — в том числе женщины, молодёжь и люди с инвалидностью — получили бесплатную юридическую помощь. Совместно с гражданским обществом и государственными партнёрами мы запускаем цифровую платформу “Юридик Ёрдам”, чтобы сделать доступ к правосудию ещё более инклюзивным и открытым для всех».
В рамках круглого стола также прошли презентации национальных партнёров и организаций гражданского общества. Общественное объединение инвалидов «Шароит Плюс» представило правовой портал huquqplus.uz, направленный на поддержку людей с инвалидностью. Некоммерческая организация «Меҳржон» представила информацию о строительстве шелтера для защиты и оказания услуг жертвам гендерного насилия. Обе инициативы стали ярким примером продвижения прав человека и доступа к правосудию на местном уровне.
«Институт омбудсмана в сотрудничестве с гражданским обществом работает над развитием защиты прав человека в Узбекистане. Мы провели комплексный анализ национального законодательства с точки зрения требований Стамбульского протокола, что способствует обеспечению более надёжных гарантий против пыток и бесчеловечного обращения. Наши регулярные мониторинговые визиты в пенитенциарные учреждения направлены на улучшение условий содержания в соответствии с международными стандартами. Для нас ценность и права каждого человека являются наивысшим приоритетом. Мы всегда будем стремиться к тому, чтобы справедливость и равенство стали жизненными принципами для всех», — отметила Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова.
В завершение круглого стола выбранным неправительственным организациям, внёсшим вклад в продвижение прав человека, были переданы информационно-коммуникационные технологии для укрепления их деятельности по оказанию первичной и вторичной юридической помощи населению. Круглый стол завершился практическими рекомендациями по дальнейшему укреплению системы правосудия и защиты прав человека в Узбекистане.