Fuqaro M.P. o‘z murojaatida, 2024 yil dekabr oyida o‘zini Ichki ishlar, Davlat xavfsizlik xizmati va Markaziy bank xodimi deb tanishtirgan shaxslar taʼsirida kriptovalyuta orqali 170 000 AQSH dollarini o‘tkazib yuborganini bildirgan. Shu maqsadda u avtomashinasi va uyini sotgan, jamg‘armalarini yo‘qotgan, hatto qarzga kirgan.
Fuqaro M.P. 2024 yil dekabrida Kiberxavfsizlik markaziga rasmiy tarzda murojaat qilib, jinoiy ish qo‘zg‘atilgan va u jabrlanuvchi sifatida tan olingan.
Ombudsman shikoyatda ko‘rsatilgan vajlarga aniqlik kiritish maqsadida Ichki ishlar vazirligiga murojaat qildi.
Murojaat hamkorlikda o‘rganilishi natijasida Kiberxavfsizlik boshqarmasi tomonidan Kriptodo‘kondan fuqaro M.P. foydasiga 115 ming AQSH dollari (1 mlrd 434 mln 625 ming so‘m) undirib berildi.
Ombudsmanga firibgarlik bilan bog‘liq ko‘plab murojaatlar kelib tushadi, ammo ularning katta qismida mablag‘larni qaytarish imkoni bo‘lmaydi. Bu esa bunday holatlarga aldanmaslik va oldindan ogoh bo‘lishni taqozo etadi.
Shu munosabat bilan, Ombudsman fuqarolarni quyidagilarga jiddiy eʼtibor qaratishga chaqirib qoladi:
• O‘zini huquqni muhofaza qiluvchi organ yoki bank xodimi deb tanishtirgan, ammo shaxsiy raqamlar orqali qo‘ng‘iroq qilayotgan, to‘lov yoki maʼlumot so‘rayotgan shaxslarga ishonmang;
• Telefon orqali pasport yoki ID-karta, plastik karta, PIN-kod, SMS-kod kabi shaxsiy maʼlumotlarni hech kimga oshkor qilmang;
• Siz tanimagan shaxslar kriptovalyuta orqali to‘lov qilishga undasa, bu holatni darhol to‘xtating va huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat qiling;

В своём обращении гражданин М.П. указал, что в декабре 2024 года, поддавшись на уговоры лиц, представившихся сотрудниками органов внутренних дел, Службы государственной безопасности и Центрального банка, он перевёл через криптовалюту 170 000 долларов США. С этой целью он продал свой автомобиль и дом, потерял накопления и даже влез в долги.
В декабре 2024 года гражданин М.П. официально обратился в Центр кибербезопасности, было возбуждено уголовное дело, и он признан потерпевшим.
Омбудсман, с целью уточнения доводов, изложенных в жалобе, направил обращение в Министерство внутренних дел.
В результате совместного изучения обращения, Управлением кибербезопасности из «Crypto Store» в пользу гражданина М.П. было взыскано 115 тысяч долларов США (1 млрд 434 млн 625 тыс. сумов).
К омбудсману поступает множество обращений, связанных с мошенничеством, однако в большинстве случаев вернуть потерянные средства не удаётся. Это требует от граждан бдительности и предотвращения подобных случаев.
В связи с этим омбудсман призывает граждан обратить серьёзное внимание на следующее:
-
Не доверяйте лицам, представляющимся сотрудниками правоохранительных органов или банков, которые звонят с личных номеров, требуют оплаты или информацию;
Никому не сообщайте по телефону личные данные — паспорт или ID-карту, банковскую карту, PIN-код, SMS-код;
Если неизвестные лица склоняют вас к оплате через криптовалюту, немедленно прекратите такие действия и обратитесь в правоохранительные органы;
Государственные органы, учреждения и организации осуществляют свою деятельность только через официальные каналы. В случае сомнений уточняйте через доверенные телефоны соответствующего органа.