Fuqaro A.Yo‘ldashevning murojaati Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan nazoratga olinib, ishga oid hujjatlar o‘rganildi.
Farg‘ona viloyati IIB maʼlumotiga ko‘ra, fuqaro jamoat joyida spirtli ichimlik isteʼmol qilgani uchun maʼmuriy bayonnoma tuzilgan, xodimlar esa xizmatni bodikamera va to‘liq xizmat kiyimida olib borgan. Hozirda holat bo‘yicha surishtiruv harakatlari olib borilmoqda.
Ombudsman videomaterial va hujjatlarni o‘rganish jarayonida xizmat vazifalarini bajarish tartibiga oid ayrim jihatlarga eʼtibor qaratdi hamda mazkur holatni har tomonlama va xolisona ko‘rib chiqishni taʼminlash maqsadida Ichki ishlar vazirligiga Ombudsman talabnomasi yuborildi.

Обращение гражданина А.Юлдашева было взято на контроль Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) и изучены материалы по делу.
По данным УВД Ферганской области, в отношении гражданина составлен административный протокол за распитие спиртных напитков в общественном месте, и сотрудники осуществляли свою деятельность при бодикамерах и полной служебной форме. В настоящее время по данному факту ведётся расследование.
Омбудсманом в процессе изучения видеоматериалов и документов было обращено внимание на некоторые аспекты порядка исполнения служебных обязанностей, и в целях всестороннего и объективного рассмотрения данного факта в Министерство внутренних дел было направлено требование Омбудсмана.