Qayd etish lozimki, ushbu muloqot Ombudsman nomiga Paxtakor tumani va uning chekka mahallalarida yashovchi fuqarolar tomonidan kelib tushgan murojaatlar tahlili asosida tashkil etildi. Tahlillarga ko‘ra, murojaatlar bandlik, mehnat migratsiyasi, shaxsiy maʼlumotlarni himoya qilish va kiberjinoyatchilik masalalariga taalluqli ekani aniqlandi. Shuni hisobga olib, ochiq muloqotda aynan ushbu yo‘nalishlar qamrab olindi va tegishli vazirlik hamda idoralardan mutasaddi vakillar jalb etildi.
Ochiq muloqotda Ombudsmanning o‘rinbosari, Jizzax viloyatidagi mintaqaviy vakili, Ombudsman Devoni xodimlari hamda tegishli idora va tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Tadbir davomida kiberjinoyatchilik, ish beruvchi va xodim o‘rtasidagi mehnat munosabatlari, mehnat migratsiyasi jarayonlari va ushbu yo‘nalishlarda fuqarolar huquqlarini taʼminlash bo‘yicha huquqiy tushuntirishlar berildi.

Следует отметить, что данный диалог был организован на основе анализа обращений, поступивших в адрес Омбудсмана от граждан Пахтакорского района и его отдалённых махаллей. Согласно анализу, обращения в основном касались вопросов занятости, трудовой миграции, защиты персональных данных и киберпреступности. Учитывая это, именно данные направления были рассмотрены в ходе открытого диалога, на который были привлечены ответственные представители соответствующих министерств и ведомств.
В открытом диалоге приняли участие заместитель Омбудсмана, региональный представитель в Джизакской области, сотрудники Аппарата Омбудсмана, а также представители профильных организаций и ведомств.
В ходе мероприятия были даны правовые разъяснения по вопросам киберпреступности, трудовых отношений между работодателем и работником, процессов трудовой миграции и обеспечения прав граждан в этих направлениях.