Bunday o‘rganishlar jarayonida murojaatlarda ko‘tarilgan muammolar bo‘yicha tegishli tashkilot va mutasaddi shaxslar ishtirokida suhbatlar tashkil etildi, huquqiy tushunchalar berildi, chalkashliklar aniqlanib, hal etish choralari ko‘rildi. Jumladan, fuqaro E.N. 4-umumtaʼlim maktabida maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari sifatida ishlab kelgani, biroq maʼlumotlar bazasida MCHJda ishchi sifatida qayd etilib qolganini bildirib, taʼtil pulini ololmayotganidan shikoyat qilgan edi. Ombudsmanning Qashqadaryo viloyatidagi vakili ishchi guruh tuzgan holda masalani joyiga chiqib o‘rgandi va natijada, maʼlumotlar bazasidagi chalkashlik bartaraf etildi. Natijada u lavozimiga qayta tayinlanib, taʼtil pullarini ham oldi.
Ayrim hollarda esa murojaatlarda keltirilgan holatlar tasdiqlanmasligi ham kuzatilmoqda. Masalan, Toshkent shahrida istiqomat qiluvchi fuqaroning “tinchligim buzilmoqda” mazmunidagi murojaati yuzasidan Ombudsmanning Toshkent shahridagi mintaqaviy vakili holatni joyida o‘rgandi. Qo‘shnilar, mahalla faollari bilan o‘tkazilgan suhbatlar davomida murojaatda keltirilgan holatlar o‘z tasdig‘ini topmadi. Ushbu murojaatchi avval ham shu mazmunda murojaat qilgani va shovqin o‘lchaydigan maxsus uskuna orqali tekshirilgani va tasdiqlanmagani maʼlum bo‘ldi. Murojaatchiga huquqiy tushunchalar berildi.
Shuningdek, Navoiy viloyatida joylashgan 4, 5 va 11-sonli jazoni ijro etish koloniyalarida saqlanayotgan mahkumlar tomonidan yo‘llangan 5 ta murojaat ham joyiga chiqib o‘rganildi. Murojaatlarda ko‘tarilgan masalalarni to‘liq o‘rganish maqsadida koloniyalarning tibbiy va boshqa sohaviy xizmatlaridan murojaatchilarga oid shaxsiy maʼlumotlar so‘rab olindi. Jamlangan maʼlumotlar tahlili asosida har bir murojaat yuzasidan xulosalar tayyorlandi va qonunchilikda belgilangan tartib hamda muddatlarda murojaatchilarga rasmiy javoblar yuborildi.

During such inquiries, discussions are held with relevant organizations and responsible officials regarding the issues raised in the appeals. Legal explanations are provided, ambiguities are identified, and solutions are found. For instance, a citizen named E.N. reported that she had been working as Deputy Director for Spiritual and Educational Affairs at Secondary School No. 4, but in the official database, she was mistakenly registered as an employee of an LLC, which prevented her from receiving her vacation pay. The Ombudsman's regional representative in Kashkadarya region studied the matter on-site as part of a working group, and the discrepancy in the database was corrected. As a result, she was reinstated in her position and received her vacation pay.
In some cases, however, the claims in the appeals were not confirmed. For example, in response to an appeal by a resident of Tashkent stating that their “peace and quiet was being disturbed,” the Ombudsman’s regional representative in Tashkent conducted an on-site inspection. Interviews with neighbors and local community activists revealed that the claims were unsubstantiated. It was also found that the same individual had previously submitted similar appeals, and noise level checks with special equipment had been carried out but had not confirmed the complaint. Legal clarifications were provided to the applicant.
Additionally, five appeals submitted by convicts held in correctional colonies No. 4, 5, and 11 in Navoi region were also studied on-site. To thoroughly examine the issues raised in the appeals, personal data of the applicants were requested from the colonies’ medical and other relevant services. Based on the analysis of the collected information, conclusions were drawn for each appeal, and official responses were sent to the applicants within the timeframes established by law.