Bunday o‘rganishlar jarayonida murojaatlarda ko‘tarilgan muammolar bo‘yicha tegishli tashkilot va mutasaddi shaxslar ishtirokida suhbatlar tashkil etildi, huquqiy tushunchalar berildi, chalkashliklar aniqlanib, hal etish choralari ko‘rildi. Jumladan, fuqaro E.N. 4-umumtaʼlim maktabida maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari sifatida ishlab kelgani, biroq maʼlumotlar bazasida MCHJda ishchi sifatida qayd etilib qolganini bildirib, taʼtil pulini ololmayotganidan shikoyat qilgan edi. Ombudsmanning Qashqadaryo viloyatidagi vakili ishchi guruh tuzgan holda masalani joyiga chiqib o‘rgandi va natijada, maʼlumotlar bazasidagi chalkashlik bartaraf etildi. Natijada u lavozimiga qayta tayinlanib, taʼtil pullarini ham oldi.
Ayrim hollarda esa murojaatlarda keltirilgan holatlar tasdiqlanmasligi ham kuzatilmoqda. Masalan, Toshkent shahrida istiqomat qiluvchi fuqaroning “tinchligim buzilmoqda” mazmunidagi murojaati yuzasidan Ombudsmanning Toshkent shahridagi mintaqaviy vakili holatni joyida o‘rgandi. Qo‘shnilar, mahalla faollari bilan o‘tkazilgan suhbatlar davomida murojaatda keltirilgan holatlar o‘z tasdig‘ini topmadi. Ushbu murojaatchi avval ham shu mazmunda murojaat qilgani va shovqin o‘lchaydigan maxsus uskuna orqali tekshirilgani va tasdiqlanmagani maʼlum bo‘ldi. Murojaatchiga huquqiy tushunchalar berildi.
Shuningdek, Navoiy viloyatida joylashgan 4, 5 va 11-sonli jazoni ijro etish koloniyalarida saqlanayotgan mahkumlar tomonidan yo‘llangan 5 ta murojaat ham joyiga chiqib o‘rganildi. Murojaatlarda ko‘tarilgan masalalarni to‘liq o‘rganish maqsadida koloniyalarning tibbiy va boshqa sohaviy xizmatlaridan murojaatchilarga oid shaxsiy maʼlumotlar so‘rab olindi. Jamlangan maʼlumotlar tahlili asosida har bir murojaat yuzasidan xulosalar tayyorlandi va qonunchilikda belgilangan tartib hamda muddatlarda murojaatchilarga rasmiy javoblar yuborildi.

В ходе таких изучений организуются беседы с участием соответствующих организаций и ответственных лиц по поднятым в обращениях вопросам, предоставляются правовые разъяснения, выявляются и устраняются недоразумения. В частности, гражданка Э.Н. сообщила, что работает заместителем директора по духовно-просветительской работе в общеобразовательной школе №4, однако в базе данных числится как сотрудник ООО, вследствие чего ей было отказано в выплате отпускных средств. Региональный представитель омбудсмана по Кашкадарьинской области изучил ситуацию на месте в составе рабочей группы, в результате чего путаница в базе данных была устранена. Гражданка была восстановлена в должности и получила положенные отпускные выплаты.
В ряде случаев информация, содержащаяся в обращениях, не подтверждается. Так, по обращению жителя города Ташкента с жалобой на «нарушение тишины», региональный представитель омбудсмана по городу Ташкент провел проверку на месте. В ходе бесед с соседями и активистами махалли информация, изложенная в обращении, не подтвердилась. Было установлено, что заявитель уже неоднократно обращался по данному вопросу, проводилась проверка с использованием специального прибора для измерения шума, однако факты не подтвердились. Ему были даны правовые разъяснения.
Также были изучены на месте 5 обращений, направленных заключенными, содержащимися в исправительных колониях № 4, 5 и 11, расположенных в Навоийской области. Для всестороннего изучения поднятых в обращениях вопросов были запрошены персональные данные обратившихся из медицинских и иных служб соответствующих учреждений. На основании анализа собранной информации по каждому обращению были подготовлены выводы и в установленные законом сроки направлены официальные ответы.