Mazkur nufuzli anjumanda 20 dan ziyod mamlakatdan Ombudsmanlar va inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar rahbarlari ishtirok etdi. Qozog‘iston, Qirg‘iz Respublikasi, Mo‘g‘uliston, Misr, Ozarbayjon, O‘zbekiston, Serbiya, Slovak Respublikasi, Turkiya, Ummon va Chernogoriya kabi davlatlar shular jumlasidandir. Shuningdek, tadbirda Milliy inson huquqlari institutlari global alyansi (GANHRI), Milliy inson huquqlari institutlarining Yevropa tarmog‘i (ENNHRI), Islom hamkorlik tashkiloti Ombudsmanlar assotsiatsiyasi (OIC Ombudsman Association) va boshqa xalqaro tashkilotlar vakillari ham qatnashishdi.
1-sessiyada so‘zga chiqqan O‘zbekiston Parlamenti Ombudsmani Feruza Eshmatova nutqida mamlakatimizda inson huquqlarini taʼminlashga qaratilgan islohotlar haqida so‘z yuritdi. U, jumladan, yangi tahrirda qabul qilingan Konstitutsiyada inson qadri, shaʼni va erkinliklarini kafolatlashga oid huquqiy asoslar yana-da mustahkamlanganini taʼkidladi. Shuningdek, 2024 yilda qabul qilingan “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) to‘g‘risida”gi Qonun yangi Konstitutsiya normalariga muvofiqlashtirilgani, Ombudsman institutining inson huquqlari bo‘yicha milliy institut sifatidagi ahamiyati oshirilib, uning huquqlari kengaytirilgani alohida qayd etildi. Shuningdek, joylarda huquqiy yordam va jamoatchilik bilan muloqotni taʼminlovchi “Ombudsman maktabi” va “Ombudsman soatlari” kabi tashabbuslar hamda nogironligi bo‘lgan bolalar va mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilari o‘rtasida o‘tkazib kelinayotgan “Huquq bilimdoni” Ombudsman viktorinasi tadbir ishtirokchilarida katta qiziqish uyg‘otdi.
Anjuman doirasida Ombudsmanlar o‘rtasida milliy tajribalar bilan o‘rtoqlashish, inson huquqlarini taʼminlashning zamonaviy mexanizmlarini muhokama qilish, jumladan, raqamlashuv va sunʼiy intellekt davrida inson huquqlarini muhofaza qilish, mojarolar oqibatida jabr ko‘rgan aholiga huquqiy yordam ko‘rsatish kabi dolzarb masalalarga alohida eʼtibor qaratildi.
Maʼlumot uchun, Ozarbayjon Respublikasining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) instituti 2001 yil 28 dekabrda qabul qilingan Konstitutsiyaviy qonun asosida tashkil etilgan mustaqil davlat organidir. Ombudsman inson va fuqarolarning huquq hamda erkinliklarini himoya qilish, davlat organlari faoliyati ustidan nazorat o‘rnatish, shaxslar murojaatlarini ko‘rib chiqish va huquqbuzarliklar yuzasidan tegishli organlarga tavsiyalar berish vakolatiga ega. Shuningdek, Ombudsman harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanayotgan muassasalarda inson huquqlari holatini muntazam o‘rganib, qiynoq va shafqatsiz muomalalarning oldini olish bo‘yicha monitoringlar o‘tkazadi.
Feruza Eshmatova simpozium doirasida bir qator davlatlar Ombudsmanlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazib, inson huquqlari sohasidagi o‘zaro tajriba va hamkorlik aloqalarini yana-da rivojlantirish masalalarini muhokama qildi.

В этом авторитетном мероприятии приняли участие руководители институтов Омбудсмана и национальных правозащитных учреждений более чем из 20 стран, в числе которых Казахстан, Кыргызская Республика, Монголия, Египет, Азербайджан, Узбекистан, Словакия, Турция, Сербия, Оман и Черногория.
Кроме того, в симпозиуме участвовали представители таких международных организаций, как Глобальный альянс национальных правозащитных институтов (GANHRI), Европейская сеть национальных правозащитных институтов (ENNHRI), Ассоциация омбудсманов Организации исламского сотрудничества (OIC Ombudsman Association) и другие.
В ходе первой сессии Уполномоченный по правам человека (Омбудсман) Олий Мажлиса Республики Узбекистан Феруза Эшматова выступила с речью, поделившись касательно реформ, проводимых стране в сфере обеспечения прав человека.
В частности, Омбудсман подчеркнула, что в новой редакции Конституции Узбекистана были значительно усилены правовые основы обеспечения достоинства, чести, свободы и прав человека.
Также было отмечено, что Закон «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)», принятый в 2024 году, приведён в соответствие с нормами обновлённой Конституции. Значительно расширены полномочия Омбудсмана как национального правозащитного института, что повысило значимость этого органа.
Особый интерес участников вызвали инициативы, направленные на правовое просвещение и диалог с населением, такие как «Школа Омбудсмана» и «Часы Омбудсмана», а также викторина «Знаток прав» (Huquq bilimdoni), проводимая среди детей с инвалидностью и воспитанников детских домов.
В рамках форума особое внимание было уделено обмену национальным опытом между омбудсманами, обсуждению современных механизмов защиты прав человека, включая защиту прав в условиях цифровизации и развития искусственного интеллекта, а также вопросам правовой помощи населению, пострадавшему в результате конфликтов.
Для справки: Институт Уполномоченного по правам человека Азербайджанской Республики был создан на основании Конституционного закона от 28 декабря 2001 года и представляет собой независимый государственный орган. Омбудсман наделён полномочиями по защите прав и свобод человека и гражданина, осуществляет контроль за деятельностью государственных органов, рассматривает обращения граждан и направляет рекомендации соответствующим органам по фактам нарушений прав. Кроме того, Омбудсман регулярно проводит мониторинг соблюдения прав человека в учреждениях, где содержатся лица с ограничением свободы, и осуществляет профилактику пыток и жестокого обращения.
В рамках симпозиума Феруза Эшматова провела ряд двусторонних встреч с омбудсманами разных стран, в ходе которых обсуждались вопросы укрепления сотрудничества и обмена опытом в сфере защиты прав человека.