Mazkur murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, holat uning Andijon viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan o‘rganildi.
Aniqlanishicha, jamiyat rahbari tomonidan mazkur fuqarolarga nisbatan asossiz ishdan bo‘shatish holati 2024-yil sentabr oyida ham amalga oshirilgan bo‘lib, sud qarori orqali murojaatchilar ishga tiklanishga erishishgan. 3 oydan so‘ng ish beruvchi tashabbusiga ko‘ra xodimlar bilan tuzilgan mehnat shartnomasi qayta bekor qilingan. Bunga ishchilarning o‘z mehnat majburiyatlarini 1 marta qo‘pol ravishda buzganligi asos qilib keltirilgan.
Ishga taalluqli hujjatlar ko‘rib chiqilishi natijasida murojaatchilarga nisbatan jamiyat rahbari tomonidan ko‘rsatilgan ayblovlar asossiz deb topilib, Ombudsman tomonidan fuqaro G.I. manfaatida ishga tiklash bo‘yicha sudga da’vo arizasi kiritildi. Shuningdek, qolgan 2 nafar murojaatchiga ham ushbu holat bo‘yicha huquqiy hamrohlik qilindi.
Sudning hal qiluv qaroriga asosan murojaatchilar avvalgi ishlagan lavozimiga ishga tiklanib, majburiy progul kunlari va yetkazilgan ma’naviy zarar uchun jami 37 million so‘m fuqarolar foydasiga undirilishi belgilandi. Shuningdek, ish beruvchi zimmasiga davlat foydasiga jami 5,8 mln so‘m davlat boji to‘lash majburiyati ham yuklatildi.

В обращении указывалось, что они в течение 15 лет работали на различных должностях в мельничном цехе АО “Asaka Don Mahsulotlari”. Однако в январе 2025 года трудовые договоры с ними были повторно расторгнуты работодателем без законных оснований.
Обращение было взято на контроль, и ситуация изучена региональным представителем Омбудсмана в Андижанской области.
Установлено, что аналогичный случай необоснованного увольнения по инициативе руководства общества уже имел место в сентябре 2024 года. Тогда работники добились восстановления на работе по решению суда. Однако спустя три месяца работодатель вновь расторг с ними трудовые договоры, обосновывая это якобы грубым нарушением трудовых обязанностей с их стороны.
По результатам изучения трудовых документов доводы работодателя были признаны необоснованными. В интересах гражданина Г.И. Омбудсман подал исковое заявление в суд о восстановлении на работе. Кроме того, двум другим заявителям была оказана правовая поддержка по аналогичным вопросам.
Согласно решению суда, заявители были восстановлены на ранее занимаемые должности. Также в их пользу взыскано в общей сложности 37 млн сумов за вынужденный прогул и моральный вред. Кроме того, на работодателя возложена обязанность уплатить 5,8 млн сумов госпошлины в доход государства.