Jamg‘arma hisobidan voyaga yetmagan bolalar manfaatida 109,4 mln so‘m aliment puli undirilishi belgilandi - Ombudsman
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga fuqaro D.J. tomonidan murojaat qilib, farzandlarining otasi S.X. voyaga yetmagan ikki nafar farzandi uchun uzoq vaqtdan buyon aliment to‘lamay kelayotgani, shuningdek, aliment qarzdorligini "Aliment jamg‘armasi" hisobidan to‘lab berilishi haqida ariza bilan murojaat qilgan bo‘lsada, murojaati qanoatlantirilmaganligini maʼlum qilgan.
Murojaatni o‘rganish davomida S.X. 2017-yildan buyon aliment to‘lovidan bo‘yin tovlab kelayotgani aniqlandi. 2024-yil 12-fevralda sud tomonidan unga nisbatan 15 sutka maʼmuriy qamoq jazosi tayinlangan, 2025-yil 14-yanvarda esa sud hukmiga asosan 6 oyga ozodlikdan mahrum etish jazosi belgilangan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 3-avgustdagi qarori bilan tasdiqlangan “Aliment to‘lovlari jamg‘armasi to‘g‘risida”gi Nizomga ko‘ra, voyaga yetmagan farzandini moddiy taʼminlashdan bo‘yin tovlaganlik uchun jinoiy javobgarlikka tortilgan qarzdordan jinoyat ishlari bo‘yicha suddan kelib tushgan aliment to‘lovlaridan yuzaga kelgan qarzdorlikni undirish to‘g‘risidagi ijro hujjati bo‘yicha davlat ijrochisi tomonidan qonunchilik hujjatlarida belgilangan undirish choralari ko‘riladi.
Qonunchilik hujjatlarida belgilangan barcha choralar natijasiz bo‘lgan taqdirda, davlat ijrochisi tomonidan aliment to‘lovlarini qoplab berish to‘g‘risida qaror qabul qilinadi hamda ikki ish kunidan kechiktirilmagan holda to‘lovlar amalga oshiriladi.
Ombudsmanning Bosh prokuratura huzuridagi Majburiy ijro byurosiga yuborgan murojaati asosida fuqaro D.J.ning ikki nafar voyaga yetmagan farzandi manfaatida Aliment to‘lovlari jamg‘armasi hisobidan 109,4 million so‘m mablag‘ uning shaxsiy plastik kartasiga to‘liq o‘tkazilishi taʼminlandi.

В ходе рассмотрения обращения Омбудсманом было установлено, что С.Х. уклоняется от уплаты алиментов с 2017 года. 12 февраля 2024 года суд назначил ему 15 суток административного ареста, а 14 января 2025 года он был приговорён к 6 месяцам лишения свободы.
Согласно Положению «О фонде выплаты алиментов», утверждённому Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 3 августа 2022 года, в случае привлечения должника к уголовной ответственности за неисполнение обязательств по материальному обеспечению несовершеннолетнего ребёнка, государственный исполнитель вправе применить предусмотренные законодательством меры взыскания на основании исполнительного документа, поступившего из суда по уголовному делу.
Если все меры взыскания оказываются безрезультатными, государственный исполнитель принимает решение о погашении задолженности за счёт средств Алиментного фонда. Выплата осуществляется не позднее двух рабочих дней с момента принятия такого решения.
На основании обращения Омбудсмана в Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре в интересах двух несовершеннолетних детей гражданки Д.Ж. за счёт средств Алиментного фонда была полностью переведена сумма в размере 109,4 миллиона сумов на её личную банковскую карту.