Qabulda 20 nafarga yaqin fuqarolar sog‘liqni saqlash, uy-joy, kadastr, bandlikni taʼminlash, ijtimoiy yordam olish bilan bog‘liq masalalarda murojaat qilishdi. Mazkur murojaatlarning baʼzilari joyida hal etilgan bo‘lsa, qolganlari nazoratga olindi.
Shuningdek, joriy haftada Kogon shahridagi “Ziyokor”, “Adolat”, “Do‘stlik” va “Arabxona” MFYda yashovchi fuqarolarning huquqiy bilimlarini oshirishga qaratilgan “Ombudsman maktabi” tadbiri ham o‘tkazildi.
Tadbirga tegishli davlat idoralari vakillari ham jalb etildi hamda ular tomonidan yangi qabul qilingan normativ hujjatlar haqida maʼlumot berilib, aholining huquqiy xabardorligi oshirildi.
Fuqarolar bilan ochiq muloqot shaklida savol-javoblarga boy tarzda o‘tgan tadbirda ushbu hududdan Ombudsmanga yuborilgan murojaatlarda ko‘tarilgan masalalarga ham alohida eʼtibor qaratildi.

Очередной выездной приём регионального представителя Омбудсмана в Бухарской области прошёл в махалле «Ширбудин» города Бухары.
Во время приёма около 20 граждан обратились с вопросами, связанными с здравоохранением, жильём, кадастром, трудоустройством и получением социальной помощи. Часть обращений была решена на месте, остальные — взяты на контроль.
Кроме того, на текущей неделе в городе Каган было проведено мероприятие «Школа Омбудсмана», направленное на повышение правовой грамотности жителей махаллей «Зиёкор», «Адолат», «Дустлик» и «Арабхона».
В мероприятии приняли участие представители соответствующих государственных органов, которые предоставили информацию о новых нормативно-правовых актах, тем самым повысив правовую осведомлённость населения.
Мероприятие прошло в формате открытого диалога, с активным участием граждан в вопросах и обсуждениях. Особое внимание было уделено вопросам, поднятым в обращениях, поступивших в адрес Омбудсмана из указанных махаллей.