Qabulda 20 nafarga yaqin fuqarolar sog‘liqni saqlash, uy-joy, kadastr, bandlikni taʼminlash, ijtimoiy yordam olish bilan bog‘liq masalalarda murojaat qilishdi. Mazkur murojaatlarning baʼzilari joyida hal etilgan bo‘lsa, qolganlari nazoratga olindi.
Shuningdek, joriy haftada Kogon shahridagi “Ziyokor”, “Adolat”, “Do‘stlik” va “Arabxona” MFYda yashovchi fuqarolarning huquqiy bilimlarini oshirishga qaratilgan “Ombudsman maktabi” tadbiri ham o‘tkazildi.
Tadbirga tegishli davlat idoralari vakillari ham jalb etildi hamda ular tomonidan yangi qabul qilingan normativ hujjatlar haqida maʼlumot berilib, aholining huquqiy xabardorligi oshirildi.
Fuqarolar bilan ochiq muloqot shaklida savol-javoblarga boy tarzda o‘tgan tadbirda ushbu hududdan Ombudsmanga yuborilgan murojaatlarda ko‘tarilgan masalalarga ham alohida eʼtibor qaratildi.

The latest mobile reception by the Ombudsman’s regional representative in the Bukhara region was held in the “Shirbudin” mahalla of Bukhara city.
During the reception, around 20 citizens submitted appeals concerning healthcare, housing, land cadastre, employment, and access to social assistance. Some of these issues were resolved on the spot, while the rest were taken under supervision.
In addition, this week, an “Ombudsman School” event aimed at raising legal awareness among residents of “Ziyokor”, “Adolat”, “Dustlik”, and “Arabkhona” mahallas in Kogon city was held.
The event was attended by representatives of relevant government bodies, who provided information about newly adopted legal acts, thereby increasing public legal awareness.
The event took place in an open dialogue format, rich in questions and discussions. Special attention was also paid to the issues raised in the appeals submitted to the Ombudsman from these communities.