Taʼkidlanganidek, Ombudsman instituti 2024-yilda yangi konstitutsiyaviy qoidalar asosida inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari to‘g‘risidagi qonunchilikka rioya etilishi ustidan taʼsirchan parlament nazoratini olib borish, sohaga oid milliy qonunchilik hamda milliy preventiv mexanizmni takomillashtirish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, fuqarolarning huquqiy ongi va madaniyatini oshirishda bir qator ishlarni amalga oshirgan. Xususan, takroriy murojaatlarning oldini olish bo‘yicha ko‘rilgan choralar orqali ijobiy natijalarga erishilgan.
Hisobot yilida fuqarolarning murojaatlari tahlili asosida ularga qulayliklar yaratish maqsadida Ombudsman.uz mobil ilovasi ishga tushirilib, ushbu ilova orqali fuqarolarga murojaatlarni 24/7 rejimida yuborish, murojaat holatini monitoring qilish, OneID orqali tez va oson ro‘yxatdan o‘tish, hujjatlarni yuklash va ularni qabul qilish, murojaatlarni o‘zbek, rus va ingliz tillarida yuborish, onlayn maslahat olish imkoniyatlari yaratilgan.
2024-yilda Ombudsman tomonidan murojaatlar asosida fuqarolar manfaatida undirilgan hamda undirilishi belgilangan mablag‘ 4,2 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Bundan tashqari, 33 nafar fuqaroning mehnat huquqlari tiklangan, 23 nafar fuqaro ish bilan taʼminlangan, 12 ta holatda murojaatchilarning pensiya huquqlari tiklanishiga erishilgan.
Majlisda qayd etilganidek, Ombudsman nomiga kelib tushgan murojaatlar tahlili, shuningdek yopiq muassasalarga qilingan monitoringlar asosida tayerlangan taklif va tavsiyalarni o‘z ichiga olgan tahliliy maʼlumotnomalar vakolatli tashkilot va idoralarga tizimli ravishda kiritib kelingan. Bundan tashqari, yangi tahrirdagi Konstitutsiyaga muvofiq berilgan yangi vakolatga asosan 2024 yilda Ombudsman tomonidan qonunchilik taklifi ishlab chiqilib, Qonunchilik palatasida ko‘rib chiqilgan hamda ushbu palataning tegishli qarori qabul qilingan.
Shuningdek, Ombudsman ishchi guruh hamkorligida fuqarolarning davlat pensiyasini tayinlash va olish hamda ijtimoiy himoyaga muhtoj aholining bandligi masalasida kelib tushgan murojaatlar tahlili asosida Vazirlar Mahkamasiga taklif va mulohazalari bilan 2 ta tahliliy maʼlumotnoma kiritgan.
Shu bilan birga, Ombudsman instituti tomonidan bir qator yo‘nalishlarda o‘rganish va monitoring tadbirlari o‘tkazilgan. Xususan, “Raqamli va sunʼiy intellekt texnologiyalarining inson huquqlariga salbiy taʼsirining oldini olish” va “Ayollarga nisbatan kamsitishning barcha shakllarini bartaraf etish bo‘yicha Konvensiyasining Fakultativ bayonnoma”si o‘rganilib, ushbu masalalar yuzasidan vakolatli organlarga xam takliflar kiritilgan.
Ombudsman davlat organlari va idoralari tomonidan kelib tushgan 87 ta qonun va boshqa normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari yuzasidan inson huquq va erkinliklariga doir qonunchilikka rioya etilishi to‘g‘risida ekspertiza xulosalarini tayyorlab, ular yuzasidan 309 ta taklif bergan. Shu bilan bir qatorda, 35 ta normativ-huquqiy hujjat loyihalari yuzasidan bildirilgan 100 ga yaqin takliflar tashabbuskorlar tomonidan inobatga olingan.
Aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirishga qaratilgan “Ombudsman maktabi” loyihasi bo‘yicha tadbirlar respublikamizning 86 ta tuman va shaharlarida tashkil etilgan. Loyiha doirasida mahallalarda istiqomat qiluvchi fuqarolar bepul tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilgani, “Ishga marhamat” monomarkazlari bilan hamkorlikda “Mehnat yarmarkalari” tashkil etilgani qayd etilib, uning samaradorligidan kelib chiqqan holda keyingi yillarda imkon darajasida barcha tumanlarni qamrab olish senatorlar tomonidan tavsiya qilindi.Majlisda Ombudsmanning qiynoq holatlarining oldini olish, xalqaro hamkorlik, huquqiy targ‘ibot va jamoatchilik bilan aloqalar yo‘nalishidagi faoliyatlari yuzasidan ham maʼlumotlar berildi.
Muhokamalar jarayonida inson huquqlari va erkinliklari sohasida aniqlangan qonunbuzilishlarini bartaraf etish bo‘yicha taʼsir choralari ko‘rilgani, ommaviy axborot vositalari orqali targ‘ibot ishlari soni oshgani ham alohida qayd etildi.
Shu bilan birga, senatorlar tomonidan Ombudsman faoliyati yuzasidan ayrim taklif va tavsiyalar bildirildi.

Отмечалось, что в 2024 году Институт Омбудсмана, руководствуясь новыми конституционными нормами, осуществлял действенный парламентский контроль за соблюдением законодательства о правах, свободах и законных интересах человека, способствовал совершенствованию национального законодательства, развитию национального превентивного механизма, укреплению международного сотрудничества, а также повышению правосознания и правовой культуры граждан. Особо подчёркнуто, что меры по предотвращению повторных обращений дали положительные результаты.
В отчётном году была запущена мобильная платформа Ombudsman.uz, которая предоставляет гражданам возможность направлять обращения в режиме 24/7, отслеживать статус, проходить регистрацию через OneID, загружать документы, отправлять обращения на узбекском, русском и английском языках, а также получать онлайн-консультации.
По обращениям граждан в 2024 году в их интересах было взыскано или определено к взысканию 4,2 млрд сумов. Кроме того:
- восстановлены трудовые права 33 граждан;
- 23 гражданина трудоустроены;
- в 12 случаях были восстановлены пенсионные права заявителей.
Анализ обращений и мониторинг закрытых учреждений легли в основу аналитических справок, направляемых в компетентные органы и учреждения.
В соответствии с новыми полномочиями, предоставленными Конституцией в новой редакции, Омбудсманом был разработан и внесён в 2024 году законодательный проект, который был рассмотрен в Законодательной палате и принят соответствующим постановлением.
Совместно с рабочей группой, Омбудсман представил в Кабинет Министров 2 аналитические справки с предложениями и выводами по обращениям граждан, касающимся назначения и получения государственной пенсии, а также занятости социально уязвимых слоёв населения.
Также проведены мониторинги и исследования по следующим направлениям:
- предотвращение негативного воздействия цифровых и ИИ-технологий на права человека;
- изучение Факультативного протокола к Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин (CEDAW).
Омбудсманом было подготовлено экспертное заключение по 87 проектам законов и иных НПА, в которых было предложено 309 рекомендаций, а также около 100 предложений по 35 проектам нормативных актов, которые были приняты инициаторами.
В рамках проекта «Школа Омбудсмана», направленного на повышение правовой грамотности, мероприятия были организованы в 86 районах и городах страны. Жители махаллей прошли бесплатное медицинское обследование, а совместно с мономарказами «Ishga Marhamat» были проведены ярмарки вакансий. Учитывая эффективность, сенаторы рекомендовали охватить проектом все районы в последующие годы.
Также были представлены сведения о деятельности Омбудсмана в направлении предотвращения пыток, международного сотрудничества, правового просвещения и взаимодействия с общественностью.
В ходе обсуждений было отмечено, что по фактам выявленных нарушений прав и свобод были приняты действенные меры, а также увеличилось количество правопросветительской работы через СМИ.
Сенаторы также высказали предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию деятельности Омбудсмана.