Taʼkidlanganidek, Ombudsman instituti 2024-yilda yangi konstitutsiyaviy qoidalar asosida inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari to‘g‘risidagi qonunchilikka rioya etilishi ustidan taʼsirchan parlament nazoratini olib borish, sohaga oid milliy qonunchilik hamda milliy preventiv mexanizmni takomillashtirish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, fuqarolarning huquqiy ongi va madaniyatini oshirishda bir qator ishlarni amalga oshirgan. Xususan, takroriy murojaatlarning oldini olish bo‘yicha ko‘rilgan choralar orqali ijobiy natijalarga erishilgan.
Hisobot yilida fuqarolarning murojaatlari tahlili asosida ularga qulayliklar yaratish maqsadida Ombudsman.uz mobil ilovasi ishga tushirilib, ushbu ilova orqali fuqarolarga murojaatlarni 24/7 rejimida yuborish, murojaat holatini monitoring qilish, OneID orqali tez va oson ro‘yxatdan o‘tish, hujjatlarni yuklash va ularni qabul qilish, murojaatlarni o‘zbek, rus va ingliz tillarida yuborish, onlayn maslahat olish imkoniyatlari yaratilgan.
2024-yilda Ombudsman tomonidan murojaatlar asosida fuqarolar manfaatida undirilgan hamda undirilishi belgilangan mablag‘ 4,2 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Bundan tashqari, 33 nafar fuqaroning mehnat huquqlari tiklangan, 23 nafar fuqaro ish bilan taʼminlangan, 12 ta holatda murojaatchilarning pensiya huquqlari tiklanishiga erishilgan.
Majlisda qayd etilganidek, Ombudsman nomiga kelib tushgan murojaatlar tahlili, shuningdek yopiq muassasalarga qilingan monitoringlar asosida tayerlangan taklif va tavsiyalarni o‘z ichiga olgan tahliliy maʼlumotnomalar vakolatli tashkilot va idoralarga tizimli ravishda kiritib kelingan. Bundan tashqari, yangi tahrirdagi Konstitutsiyaga muvofiq berilgan yangi vakolatga asosan 2024 yilda Ombudsman tomonidan qonunchilik taklifi ishlab chiqilib, Qonunchilik palatasida ko‘rib chiqilgan hamda ushbu palataning tegishli qarori qabul qilingan.
Shuningdek, Ombudsman ishchi guruh hamkorligida fuqarolarning davlat pensiyasini tayinlash va olish hamda ijtimoiy himoyaga muhtoj aholining bandligi masalasida kelib tushgan murojaatlar tahlili asosida Vazirlar Mahkamasiga taklif va mulohazalari bilan 2 ta tahliliy maʼlumotnoma kiritgan.
Shu bilan birga, Ombudsman instituti tomonidan bir qator yo‘nalishlarda o‘rganish va monitoring tadbirlari o‘tkazilgan. Xususan, “Raqamli va sunʼiy intellekt texnologiyalarining inson huquqlariga salbiy taʼsirining oldini olish” va “Ayollarga nisbatan kamsitishning barcha shakllarini bartaraf etish bo‘yicha Konvensiyasining Fakultativ bayonnoma”si o‘rganilib, ushbu masalalar yuzasidan vakolatli organlarga xam takliflar kiritilgan.
Ombudsman davlat organlari va idoralari tomonidan kelib tushgan 87 ta qonun va boshqa normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari yuzasidan inson huquq va erkinliklariga doir qonunchilikka rioya etilishi to‘g‘risida ekspertiza xulosalarini tayyorlab, ular yuzasidan 309 ta taklif bergan. Shu bilan bir qatorda, 35 ta normativ-huquqiy hujjat loyihalari yuzasidan bildirilgan 100 ga yaqin takliflar tashabbuskorlar tomonidan inobatga olingan.
Aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirishga qaratilgan “Ombudsman maktabi” loyihasi bo‘yicha tadbirlar respublikamizning 86 ta tuman va shaharlarida tashkil etilgan. Loyiha doirasida mahallalarda istiqomat qiluvchi fuqarolar bepul tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilgani, “Ishga marhamat” monomarkazlari bilan hamkorlikda “Mehnat yarmarkalari” tashkil etilgani qayd etilib, uning samaradorligidan kelib chiqqan holda keyingi yillarda imkon darajasida barcha tumanlarni qamrab olish senatorlar tomonidan tavsiya qilindi.Majlisda Ombudsmanning qiynoq holatlarining oldini olish, xalqaro hamkorlik, huquqiy targ‘ibot va jamoatchilik bilan aloqalar yo‘nalishidagi faoliyatlari yuzasidan ham maʼlumotlar berildi.
Muhokamalar jarayonida inson huquqlari va erkinliklari sohasida aniqlangan qonunbuzilishlarini bartaraf etish bo‘yicha taʼsir choralari ko‘rilgani, ommaviy axborot vositalari orqali targ‘ibot ishlari soni oshgani ham alohida qayd etildi.
Shu bilan birga, senatorlar tomonidan Ombudsman faoliyati yuzasidan ayrim taklif va tavsiyalar bildirildi.

Report on the 2024 Activities of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Reviewed by the Senate
At the fifth plenary session of the Senate, the report on the 2024 activities of the Commissioner of Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) was reviewed.
It was emphasized that in 2024, based on the new constitutional provisions, the Ombudsman institution continued to exercise effective parliamentary oversight over compliance with legislation on human rights, freedoms, and legal interests. The Ombudsman also contributed to the improvement of national legislation, the development of the national preventive mechanism, and enhancement of international cooperation, while working to increase citizens' legal awareness and culture. Notably, positive outcomes were achieved through efforts to prevent repeated appeals.
To provide more convenience for citizens, the Ombudsman.uz mobile application was launched in 2024, allowing users to submit appeals 24/7, track their status, register via OneID, upload and receive documents, submit appeals in Uzbek, Russian, and English, and access online legal consultations.
During the reporting year, based on citizens’ appeals, a total of 4.2 billion soums was recovered or marked for recovery in their favor. In addition:
• Labor rights of 33 citizens were restored;
• 23 citizens were provided with employment;
• In 12 cases, citizens' pension rights were reinstated.
It was also noted that the Ombudsman regularly submitted analytical reports containing proposals and recommendations—based on appeal analysis and monitoring of closed institutions—to relevant authorities and agencies.
In line with the new powers granted under the revised Constitution, the Ombudsman developed and submitted a legislative proposal in 2024, which was considered by the Legislative Chamber and adopted through a relevant decision.
Additionally, based on the analysis of appeals related to state pensions and employment of socially vulnerable groups, two analytical reports with recommendations were submitted to the Cabinet of Ministers.
Throughout the year, various studies and monitoring activities were conducted, including on:
• Preventing the negative impact of digital and AI technologies on human rights;
• The Optional Protocol to the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women (CEDAW).
As part of its mandate, the Ombudsman also conducted legal reviews of 87 draft laws and other regulatory documents submitted by government agencies, providing 309 proposals. Furthermore, nearly 100 proposals on 35 draft legal documents were considered and accepted by initiating authorities.
The “Ombudsman School” project aimed at raising legal awareness was implemented in 86 districts and cities across the country. The initiative included free medical examinations for local residents and job fairs organized in cooperation with “Ishga Marhamat” mono-centers. Senators recommended expanding the project's coverage to all districts in the coming years.
The Ombudsman’s work in preventing torture, international cooperation, legal advocacy, and public engagement was also discussed during the meeting.
It was noted that effective measures were taken to address identified violations of human rights and freedoms, and the volume of public legal outreach via media channels had increased.
Senators also provided recommendations and proposals on further strengthening the activities of the Ombudsman.