2025-yil 14-mart kuni Sirdaryo viloyatida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Sirdaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili hamda 40-son manzil-koloniyasi rahbariyati tashabbusi bilan muhim ekologik tadbir o‘tkazildi.
12 nafar xodim va 25 nafar mahkum ishtirok etgan ushbu tadbirda 1000 dona tut va 1500 dona na’matak ko‘chatlari ekildi.
Daraxt ekish – bu yerda jazo muddatini o‘tayotganlar uchun nafaqat atrof-muhitga ijobiy hissa qo‘shish, balki kelajakka, yangi hayotga ramziy tayyorgarlik hamdir. Ular ekilgan daraxtlarni parvarishlar ekan, o‘z hayotlariga ham boshqacha nazar tashlay boshlashadi.

"Yashil Makon": the path to freedom or a step towards a new life
On March 14, 2025, an important environmental event was held in the Syrdarya region on the initiative of the regional representative of the Commissioner of Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) in the Syrdarya region and the leadership of colony settlement No. 40 within the framework of the national Yashil Makon project.
The event was attended by 12 employees and 25 convicts, and seedlings of 1,000 mulberry trees and 1,500 namataks were planted.
Planting trees is not only a positive contribution to the environment of those serving their sentences here, but also a symbolic preparation for the future and a new life. By taking care of the planted trees, they begin to look at their lives differently.