Mazkur holat Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) tomonidan nazoratga olinib, holatga doir ma’lumotlar o‘rganilmoqda.
Ombudsmanga ma’lum qilinishicha, T. Xaitov Jinoyat ishlari bo‘yicha Uzun tuman sudining 2025-yil 24-fevraldagi qaroriga asosan, O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 183-moddasi (mayda bezorilik) bo‘yicha aybli deb topilgan va unga 6 sutka ma’muriy qamoq jazosi tayinlangan. U Termiz shahridagi ma’muriy qamoqxonaga olib borilayotgan vaqtda sog‘lig‘ining yomonlashgani sababli Sariosiyo tuman tibbiy yordam bo‘limiga olib kelingan. Biroq tibbiy xodimlar uning vafot etganini ma’lum qilishgan.
Sariosiyo tuman sud-tibbiy ekspertizasi xulosasida marhum yurak ishemik kasalligi, infarkt miokardi, yurak anevrizmi va yurak tamponatsiyasi oqibatida vafot etgani qayd etilgan. Shuningdek, unda piyelonefrit va arteroskleroz asoratlari mavjud bo‘lgan. Ekspertiza ko‘rigi vaqtida uning badanida biror-bir tan jaroxatlari va ularning izlari aniqlanmaganligi ko‘rsatilgan.
Mazkur holat yuzasidan Sariosiyo tumanprokuraturasi tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda, tekshiruv viloyat prokuraturasi tomonidan nazoratga olingan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasiga Ombudsman tomonidan so‘rov yuborildi.
Ombudsman tergovga qadar tekshiruv davomida mazkur holatni har tomonlama, to‘liq va xolisona o‘rganish ta’minlanishini so‘raydi.

The Fact of Death of a Person Taken for Investigation in Surkhandarya is Under the Ombudsman’s Supervision
A widely discussed issue has been the report that during the investigation of a criminal case in Surkhandarya region, 50-year-old farmer Tokhir Khaitov was placed under administrative arrest and subsequently passed away.
This case has been taken under the control of the Commissioner of Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), and all available information is currently being reviewed.
According to information provided to the Ombudsman, based on the decision of the Uzun District Criminal Court dated February 24, 2025, T. Khaitov was found guilty under Article 183 (Petty Hooliganism) of the Administrative Responsibility Code of the Republic of Uzbekistan and was sentenced to six days of administrative arrest. While being transported to the administrative detention center in the city of Termez, he experienced a deterioration in his health condition and was taken to the medical assistance department of Sariasiya district. However, medical personnel confirmed his death.
According to the forensic medical examination conducted in Sariasiya district, the deceased was found to have died due to ischemic heart disease, myocardial infarction, cardiac aneurysm, and cardiac tamponade. Additionally, complications of pyelonephritis and atherosclerosis were identified. The forensic examination did not find any bodily injuries or traces of violence on his body.
The Sariasiya District Prosecutor’s Office is currently conducting a preliminary investigation, with the case under the supervision of the Regional Prosecutor’s Office.
The Ombudsman has submitted an official request to the General Prosecutor’s Office of the Republic of Uzbekistan regarding this case.
The Ombudsman urges that the investigation be conducted comprehensively, thoroughly, and impartially during the preliminary inquiry.