Mazkur holat Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) tomonidan nazoratga olinib, holatga doir ma’lumotlar o‘rganilmoqda.
Ombudsmanga ma’lum qilinishicha, T. Xaitov Jinoyat ishlari bo‘yicha Uzun tuman sudining 2025-yil 24-fevraldagi qaroriga asosan, O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 183-moddasi (mayda bezorilik) bo‘yicha aybli deb topilgan va unga 6 sutka ma’muriy qamoq jazosi tayinlangan. U Termiz shahridagi ma’muriy qamoqxonaga olib borilayotgan vaqtda sog‘lig‘ining yomonlashgani sababli Sariosiyo tuman tibbiy yordam bo‘limiga olib kelingan. Biroq tibbiy xodimlar uning vafot etganini ma’lum qilishgan.
Sariosiyo tuman sud-tibbiy ekspertizasi xulosasida marhum yurak ishemik kasalligi, infarkt miokardi, yurak anevrizmi va yurak tamponatsiyasi oqibatida vafot etgani qayd etilgan. Shuningdek, unda piyelonefrit va arteroskleroz asoratlari mavjud bo‘lgan. Ekspertiza ko‘rigi vaqtida uning badanida biror-bir tan jaroxatlari va ularning izlari aniqlanmaganligi ko‘rsatilgan.
Mazkur holat yuzasidan Sariosiyo tumanprokuraturasi tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda, tekshiruv viloyat prokuraturasi tomonidan nazoratga olingan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasiga Ombudsman tomonidan so‘rov yuborildi.
Ombudsman tergovga qadar tekshiruv davomida mazkur holatni har tomonlama, to‘liq va xolisona o‘rganish ta’minlanishini so‘raydi.

Факт смерти лица в Сурхандарье, которого забрали для следствия, взято Омбудсманом на контроль
Причиной всеобщего обсуждения стало сообщение о том, что в ходе расследования уголовного дела в Сурхандарьинской области под административный арест был взят 50-летний фермер Тохир Хаитов, впоследствии который скончался.
Данный факт взят на контроль Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом), изучается по факту вся информация.
Согласно предоставленной информации Омбудсману, в соответствии с постановлением суда по уголовным делам Узунского района от 24 февраля 2025 года Т.Хаитов признан виновным по статье 183 (мелкое хулиганство) Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан и ему назначено наказание в виде 6 суток административного ареста. При транспортировании его в административную тюрьму города Термеза, в связи с ухудшением здоровья был доставлен в отделение медицинской помощи Сариасинского района. Однако медицинский персонал констатировал его смерть.
В заключении судебно-медицинской экспертизы Сариасинского района отмечено, что умерший скончался в результате ишемической болезни сердца, инфаркта миокарда, аневризмы сердца и тампонации сердца. Также, у него также были осложнения пиелонефрита и атеросклероза. В ходе проведения экспертизы на его теле каких-либо телесных повреждений и от его следов не обнаружено.
По данному факту прокуратурой Сариасинского района проводятся доследственные действия, расследование взято на контроль областной прокуратурой.
По данному факту Омбудсманом направлено обращение в Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан.
Омбудсман просит в период предварительного расследования проведение данного факта всесторонне, полно и беспристрастно.