Monitoringlar davomida yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning yotoq joylari, yuvinish xonalari, oshxona, tibbiyot bo‘limi, tergov va advokatlar xonasi, kutubxona, sayilgoh, tintuv xonasi, uchrashuv xonalari, mehnat va kasb-hunar o‘rganish imkoniyatlari, oziq-ovqat va dori-darmon taʼminoti hamda video kuzatuv kameralari holati ko‘zdan kechirildi.
Shuningdek, mahkumlar va boshqa saqlanayotgan shaxslar bilan jamoaviy va yakka tartibda suhbatlar o‘tkazilib, ularning murojaatlari eshitildi. Yopiq muassasalarga o‘rnatilgan “Ombudsman quti”lari orqali kelib tushgan murojaatlar ham nazoratga olindi.
Toshkent viloyatidagi 13-sonli jazoni ijro etish koloniyasida saqlanayotgan mahkum Ombudsmanga nogironlik aravachasi bilan taʼminlash bo‘yicha murojaat qilgan edi. Kuni kecha ushbu muassasaga amalga oshirilgan monitoring tashrifi doirasida mahkum bilan uchrashuv o‘tkazilib, uning murojaati joyida hal etildi.
Aniqlanishicha, II-guruh nogironi bo‘lgan mahkum 2015 yildan buyon og‘ir suyak-bug‘im kasalligi bilan kurashib kelmoqda va yurish uchun hatto tayanch hassa ham yordam bermayotgani maʼlum bo‘ldi. Shu sababli, Ombudsman tomonidan uni nogironlik aravachasi bilan taʼminlash chorasi ko‘rildi.
Monitoring yakunlariga ko‘ra, aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan mutasaddi vazirlik va idoralarga Ombudsman taʼsir choralari kiritiladi.

В ходе визита изучены условия следственного изолятора №3 города Андижан, изолятора временного содержания Кургантепинского района, колонии исполнения наказания №20 в Бухарской области, Бухарского областного филиала Республиканского научно-практического психиатрического медицинского центра, следственного изолятора №11 Хорезмской области, колонии исполнения наказания №6 Папского района и колонии исполнения наказания №7 и 13 в Ташкентской области.
В ходе мониторингов осмотрено состояние спальных мест содержащихся лиц в закрытых учреждениях, помещений для помывки, столовой, медицинской части, комнат для следствия и адвокатов, библиотеки, территории для прогулок, помещений для обыска, комнаты для свиданий, условия труда и возможности получения профессионального обучения, обеспечения продуктами питания и лекарственных препаратов, а также состояние камер видеонаблюдения.
Также, осуществлены коллективные и индивидуальные беседы с осужденными и другими содержащимися лицами, выслушаны их обращения. Поступившие через установленные в закрытых учреждениях «Ящики омбудсмана» обращения также взяты на контроль.
К Омбудсману ранее обращался осужденный, отбывающий наказание в колонии исполнения наказания №13 Ташкентской области, по поводу предоставления ему инвалидной коляски. Буквально вчера в рамках проведенного мониторингового посещения в данное учреждение осуществлена встреча с осужденным, его обращение было решено на месте.
Установлено, что осужденный является инвалидом II-группы, с 2015 года страдает тяжелым заболеванием костных суставов и для ходьбы ему не помогала даже трость. В связи с этим, Омбудсманом были приняты меры по обеспечению его инвалидной коляской.