Ombudsman ko‘magida fuqaroning pensiya huquqi tiklandi
Jizzax viloyatida yashovchi fuqaro Y.A. imtiyozli pensiya tayinlanmagani uchun Ombudsmanga murojaat qildi. U 1998–2021 yillarda patologo-anatomiya byurosida zararli mehnat sharoitida ishlagan bo‘lsa-da, ish joyi attestatsiyadan o‘tmagani uchun pensiya rad etilgan edi.
Ishga oid hujjatlar o‘rganilib fuqaro manfaatida sudga daʼvo arizasi kiritildi. Sud fuqaroning zararli mehnat sharoitida ishlaganlik faktini tasdiqladi. Biroq pensiya tayinlash masalasida masʼul xodim ish beruvchi tomonidan sug‘urta badallari to‘lanmaganini bahona qilib arizani yana rad etdi.
Ish beruvchining moliyaviy hisob-kitobni yuritishdagi kamchiliklari xodimning pensiya huquqini cheklashi mumkin emas. Shu sababli tashkilotning tegishli qarorini qonunga xilof deb topish bo‘yicha ikkinchi marta sudga daʼvo arizasi kiritildi.
Sud Pensiya jamg‘armasi qarorini qonunga xilof deb topib, fuqaroga pensiya tayinlash majburiyatini jamg‘arma zimmasiga yukladi.
Shu tariqa fuqaro Y.A.ning uzoq yillik mehnat faoliyati uchun imtiyozli pensiya olish huquqi tiklandi.

С помощью Омбудсмана восстановлено пенсионное право гражданина
Житель Джизакской области гражданин Й.А. обратился к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) с жалобой на отказ в назначении льготной пенсии. Несмотря на то, что он работал в 1998–2021 годах в бюро патологоанатомии во вредных условиях труда, ему было отказано в пенсии из-за того, что рабочее место не прошло аттестацию.
После изучения документов, связанных с трудовой деятельностью заявителя, в интересах гражданина был подан иск в суд. Суд подтвердил факт работы во вредных условиях труда. Однако ответственный сотрудник вновь отказал в назначении пенсии, сославшись на то, что работодателем не уплачивались страховые взносы.
Недостатки в ведении финансовых расчетов работодателем не могут ограничивать пенсионные права работника. По этой причине Омбудсман во второй раз обратился в суд с иском о признании решения соответствующего органа незаконным.
Суд признал решение Пенсионного фонда противозаконным и обязал фонд назначить гражданину пенсию.
Таким образом, право гражданина Й.А. на получение льготной пенсии за многолетний труд было восстановлено.