2024-yilning 3-sentabr kuni Nyu-York shahrida Ombudsman Birlashgan Millatlar Tashkilotining Aholishunoslik jamg‘armasi (UNFPA) Ijrochi direktori o‘rinbosari Deyn Keyta bilan uchrashdi.
Suhbat avvalida UNFPA Ijrochi direktori o‘rinbosari Deyn Keyta mehmonni O‘zbekiston mustaqilligining 33 yilligi bilan tabriklar ekan, so‘nggi yillarda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarning chuqurligi va ko‘lamini eьtirof etib, inson huquqlarini, jumladan, gender tenglikni ta’minlash, aholini, yoshlarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, xotin-qizlarni oilaviy zo‘ravonlikdan himoya qilish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning natijalarini ijobiy baholab, kuzatib borayotganligini aytdi.
Joriy yilning 14-fevral kuni Ombudsman BMT aholishunoslik jamg‘armasi vakolatxonasining yangi tayinlangan rahabari Nigina Abaszade bilan uchrashib, hamkorlik rejalari belgilab olingan edi. UNFPA Ijrochi direktori o‘rinbosari Deyn Keyta bilan muloqotda u ushbu rejalarni amalga oshirish va o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashdan manfaatdor ekanligini bildirdi.
Samimiy va do‘stona ruhda o‘tgan uchrashuvlarda istiqboldagi hamkorlik yo‘nalishlari belgilab olindi.
Shuningdek, Ombudsman O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 33 yilligi bayrami kuni Nyu-Yorkning tarixiy, madaniy va moliyaviy markazi Uoll-Stritda O‘zbekiston davlat bayrog‘ini tantanali ravishda ko‘tarish marosimida ishtirok etdi.

3 сентября 2024 года в Нью-Йорке Омбудсман встретилась с Дэйном Кейтой, заместителем исполнительного директора Фонда ООН по народонаселению (UNFPA).
В начале беседы заместитель исполнительного директора UNFPA Дейн Кейт поздравила с 33-й годовщиной независимости Узбекистана, признав глубину и масштаб проводимых в последние годы в Узбекистане реформ, положительно оценив результаты проведенной работы по обеспечению прав человека, в том числе гендерного равенства, социальной поддержки населения, молодежи, защиты женщин от насилия в семье сообщив, что следит за данными реформами.
14 февраля этого года Омбудсман встретилась с вновь назначенным главой офиса Фонда ООН по народонаселению Нигиной Абасзаде, где были намечены планы сотрудничества. В беседе с заместителем исполнительного директора UNFPA Дэйном Кейтой она выразила заинтересованность в реализации этих планов и укреплении взаимного сотрудничества.
На встречах, прошедших в душевном и дружеском духе, были определены направления будущего сотрудничества.
Также Омбудсман приняла участие в торжественном поднятии государственного флага Узбекистана на Уолл-Стрит, историческом, культурном и финансовом центре Нью-Йорка, в день празднования 33-й годовщины Независимости Республики Узбекистан.