Xabarda 20 yoshli qiz turmushi davomida uzoq muddat sobiq eri tomonidan kaltaklangani, shafqatsizlarcha munosabatda bo‘lingani, giyohvand moddalarini qabul qilishga zo‘rlangani qayd etilgan.
Ombudsman Kotibiyati xodimlari xabardagi jabrlanuvchi qiz va uning opasi bilan suhbatlashdi. Qizning qayd etishicha, muqaddam sudlangan va giyohvand moddalar qabul qiluvchi sobiq eri ustidan bir necha marotaba ichki ishlar organi xodimlariga murojaat qilgan. Lekin, shu paytgacha hech qanday natija bo‘lmagan.
Ushbu holat Ombudsman nazoratiga olinib, ishga taalluqli bo‘lgan hujjatlar o‘rganildi hamda Bosh prokuraturaga nazorat xati kiritildi. Bu borada yana qo‘shimcha maʼlumot taqdim etiladi.
Ombudsman ushbu holatni qonun talablari doirasida ko‘rib chiqilishi, voqeaning barcha jihatlarini ochiq va adolatli surishtiruvini taʼminlashni so‘raydi.

В сообщении отмечается, что 20-летняя девушка длительное время в совместном браке подвергалась со стороны бывшего мужа избиениям, подвергалась жестокому обращению, принятию наркотиков.
Сотрудники секретариата Омбудсмана провели беседу с потерпевшой и ее сестрой. Девушка отметила, что неоднократно жаловалась сотрудникам органов внутренних дел на бывшего мужа, который ранее был осужден и принимает наркотики. Но до сих пор результатов не было.
Дело взято на контроль Омбудсмана, изучены документы, касающиеся дела, а также внесено контрольное письмо в Генеральную прокуратуру. По этому поводу будет предоставлена дополнительная информация.
Омбудсман просит, чтобы дело рассматривалось в рамках требований закона, а также расследование всех аспектов инцидента открыто и справедливо.