Shu kuni ushbu murojaatlarda ko‘tarilgan masalalarga bag‘ishlangan “Ombudsman maktabi” tadbirlari ham tashkil etildi. Tadbirlarda tumandagi “Taroqli”, “Balx guzar”, “Galaguzar”, “Kattabog‘”, “Nurtepa” va “Kulluksho” MFYda yashovchi 200 nafarga yaqin aholi qamrab olindi.
Aholining huquqiy xabardorligini oshirishga qaratilgan mazkur tadbirda ishtirokchilarga mehnat huquqlarini himoya qilish, davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatish borasida qabul qilingan qonun hujjatlarining mazmun-mohiyati hamda aholini manzilli ijtimoiy muhofaza qilish yuzasidan viloyatda amalga oshirilayotgan ishlar haqida maʼlumot berildi.
2024-yil 5-iyun kuni Sirdaryo viloyatining chekka hududlaridan hisoblangan Mirzaobod tumani “Navro‘z” MFYdagi 1-sonli umumiy umumtaʼlim maktabida ham “Ombudsman maktabi” tadbir tashkil etildi. Unda tegishli davlat idoralari vakillari tomonidan fuqarolarning pensiyalar, ijtimoiy nafaqalar, kompensatsiya to‘lovlari va boshqa to‘lovlarni tayinlash tartibi, sog‘liqni saqlash tizimidagi islohotlar, aholiga sifatli ijtimoiy xizmat va yordam ko‘rsatishda Ijtimoiy himoya milliy agentligining asosiy vazifalari haqida aholining huquqiy xabardorligi oshirildi.

Ombudsman schools and mobile receptions are organized in remote areas
Due to the relatively large number of appeals sent from Sherabad district of Surkhandarya province, the regional representative of the Ombudsman in Surkhandarya province held another on-site reception in "Tarakli" and "Kattabag" mahallas in this very district. There, citizens addressed on issues related to employment, housing issues, receiving medical care, and public utilities.
On this day, "Ombudsman School" events were also organized on the issues raised in these appeals. The event was attended by about 200 residents of the district living in the MSGs of "Tarakli", "Balkh Guzar", "Galaguzar", "Kattabag", "Nurtepa" and "Kulluksho".
As part of this event, aimed at improving the legal literacy of the population, the participants were informed about the content of the adopted legal documents on the protection of labor rights, legal assistance at the expense of the government, as well as on the work carried out in the region on targeted social protection of the population.
On June 5, 2024, in a remote area of Sirdarya region, in Mirzaabad district, in MSG "Navruz" on the basis of school No. 1, an event "School of Ombudsman" was organized. At the event, representatives of the relevant government agencies explained to citizens the procedure for assigning pensions, social benefits, compensation payments, the ongoing reforms in the health care system, as well as the main tasks of the National Social Protection Agency in providing quality social services and assistance to the population.