Qayd etish lozimki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 13-fevraldagi qarori bilan «2019 – 2025 yillarda O‘zbekiston Respublikasi aholisining ruhiy salomatligini muhofaza qilish xizmatini rivojlantirish konsepsiyasi» tasdiqlandi. Shuningdek, 2023-yilning 19-iyunida esa “Aholining ruhiy salomatligini muhofaza qilish xizmatini yana-da rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori imzolandi. Ushbu hujjatlar asosida aholining ruhiy salomatligini muhofaza qilish xizmatini takomillashtirish, ruhiy holat buzilishlarini erta aniqlash, ularga tashxis qo‘yish, ruhiy holati buzilgan shaxslarni davolash sifatini oshirish, sohada samarali boshqaruv tizimini joriy etish, ilm-fanni rivojlantirish, kadrlar salohiyatini yuksaltirish va psixiatriya muassasalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, aholiga o‘z vaqtida psixiatriya yordami ko‘rsatilish borasida qator chora-tadbirlar amalga oshirib kelinmoqda.
Monitoring tashrifida ushbu yo‘nalishda amalga oshirilgan ishlar samarasiga alohida eʼtibor qaratildi. Monitoringda 445 o‘ringa mo‘ljallangan shifoxonadagi bemorlarga yashash, ovqatlanish, tibbiy xizmatdan foydalanish holati ko‘zdan kechirildi. O‘rganish davomida davolanayotgan shaxslarga berilayotgan ovqatlar sifati, oshxona va oziq-ovqatlar saqlanadigan omborlardagi sharoitlar talab darajasida ekani va tibbiyot bo‘limidagi dorilarning yaroqlilik muddatlari o‘tmagani aniqlandi.
Monitoringda ayrim kamchiliklar ham aniqlandi, jumladan, mazkur muassasadagi 59 nafar majburiy davolanish o‘tayotgan bemorlarning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari yo‘qligi bois Tibbiy mehnat ekspert komissiyasi ko‘rigidan o‘tkazish hamda ularga nafaqa puli to‘lanishi to‘xtatilgan. Baʼzi bemorlar davolanish uchun boshqa viloyatda joylashgan psixiatriya muassasasiga ko‘chirilganda ularga maxsus avtoulov zarurligi, so‘nggi 4 yil ichida davolanuvchilarga kiyim-kechak va boshqa kerakli jihozlar ajratilmagani maʼlum bo‘ldi.
Davlat rahbarining 2018 yil 16 martdagi “Psixiatriya yordami ko‘rsatish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorining 2-ilovasiga asosan Respublika kuzatuv kuchaytirilgan ruhiy kasalliklar shifoxonasi zamonaviy asbob-uskunalar bilan, yaʼni raqamli EEG tizimi (32 kanalli), UTT (rangli dopler bilan), avtoklav (100 litrli), raqamli rentgen apparat bilan taʼminlash ko‘zda tutilgan. Shunga qaramasdan bugungi kunga qadar shifoxona ushbu tibbiy uskunalar bilan taʼminlanmagani aniqlandi.
Monitoring yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligiga shifoxonada aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha Ombudsman taqdimnomasi kiritildi.

Внесено представление омбудсмена в соответствующее министерство по выявленным недостаткам в республиканской психиатрической больнице с усиленным наблюдением
Региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в городе Ташкенте провел мониторинговый визит в Республиканскую психиатрическую больницу с усиленным наблюдением.
Следует отметить, что постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 февраля 2019 года утверждена «Концепция развития службы охраны психического здоровья населения Республики Узбекистан на 2019-2025 годы». Также 19 июня 2023 года было подписано постановление “О мерах по дальнейшему развитию службы охраны психического здоровья населения”. На основании этих документов планируется совершенствование службы охраны психического здоровья населения, раннее выявление и диагностика психических расстройств, повышение качества лечения лиц с психическими расстройствами, внедрение эффективной системы управления в отрасли, развитие науки, повышение кадрового потенциала и укрепление материально-технической базы психиатрических учреждений, своевременное оказание психиатрической помощи населению.
В ходе мониторингового визита особое внимание было уделено результатам работы, проведенной в этом направлении. В ходе мониторинга были рассмотрены условия проживания, питания и доступа к медицинскому обслуживанию пациентов в больнице на 445 коек. В ходе исследования было установлено, что качество продуктов, предоставляемые лицам, проходящим лечение, а также условия на кухне и продовольственных складах находятся на должном уровне, а срок годности лекарственных средств в лечебном отделении не истекли.
В ходе мониторинга также были выявлены некоторые недостатки, в том числе то, что 59 пациентов, проходящих принудительное лечение в этом учреждении, не имели документов, удостоверяющих личность, в связи с чем освидетельствование ВТЭК и выплата им пособий были приостановлены. Когда некоторых больных переводили на лечение в психиатрическое учреждение, расположенное в другом регионе, выяснилось, что им нужен специальный автомобиль, а за последние 4 года больных не обеспечивали одеждой и другим необходимым оборудованием.
Согласно приложению 2 к Постановлению Президента Республики Узбекистан от 16 марта 2018 года «О мерах по коренному совершенствованию системы оказания психиатрической помощи», Республиканская психиатрическая больница усиленного наблюдения оснащена современным оборудованием: цифровой ЭЭГ-системой (32 канала), УТТ (с цветным допплером), автоклав (100 литров), планируется предоставление цифрового рентгеновского аппарата. Однако выяснилось, что на сегодняшний день больница не оснащена этим медицинским оборудованием.
По итогам мониторинга в Министерство здравоохранения Республики Узбекистан внесено представление Омбудсмана по устранению выявленных в больнице недостатков.