Dastlab, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga ushbu hududdan yuborilgan murojaatlar tahlil qilindi, mahallalardagi yettilik guruhlari tomonidan aholining muammolari o‘rganildi. “Ombudsman maktabi” loyihasi tadbiriga ushbu aniqlangan masalalardan kelib chiqib, tegishli davlat idoralari va tashkilotlari vakillari hamda malakali mutaxassislari jalb qilindi.
Tadbirda Viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi, Adliya boshqarmasining DXM tomonidan mobil xizmatlari, Viloyat bandlik boshqarmasini bo‘sh ish o‘rinlar yarmarkasi, Kasb-hunarga o‘qitish markazi, Monomarkaz, Ijtimoiy himoya milliy agentligining Samarqand viloyati boshqarmasi va Tashqi mehnat migratsiyasi viloyat bo‘limlari ishtirok etishdi.
Loyiha doirasida Ombudsmanning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili hamda tadbirga jalb etilgan davlat tashkilotlari rahbarlarining sayyor qabullari tashkil etildi.
“Ombudsman maktabi” loyihasi doirasida Samarqand viloyati Sog‘liqni saqlash boshqarmasi bilan hamkorlikda fuqarolar uchun tor doiradagi 14 nafar mutaxassislar jalb etilgan holda 460 nafar fuqaro chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi. Ko‘rik natijalariga ko‘ra, kasallik aniqlangan 96 nafar fuqaro uchun tuman va viloyat darajasida sog‘lomlashtirish rejasi belgilab olindi. Bundan tashqari, 5 nafar kam ta’minlangan fuqarolarda bepul jarrohlik amaliyotini o‘tkazish belgilandi.
Shuningdek, nafaqa yoshidagi va ko‘rish qobiliyati yomonlashgan fuqarolarga shu kunning o‘zida qo‘rish qobiliyatini yaxshilash uchun 41 dona ko‘zoynaklar shifokor xulosasi asosida berildi. Aholiga shu kunning o‘zida 32 turdagi 355 dona dori-darmon vositalari bepul tarqatildi.
Ijtimoiy himoya milliy agentligining Samarqand viloyati boshqarmasi bilan hamkorlikda 17 nafar fuqaroga reablitatsiya uskunalarini yangi tizim orqali olish tartibi o‘rgatilib, buyurtma berildi.
Davlat xizmatlari markazi xodimlari tomonidan 12 nafar fuqaroga nafaqa yoshidagilarni sanatoriyalarga borish uchun elektron ro‘yxatga qo‘yish va boshqa xizmatlar ko‘rsatildi.
Tashqi mehnat migratsiyasi vakillari tomonidan chet elga qonuniy tartibda borib ishlash jarayonlari va monamarkazlarda bepul o‘qib, kasb-hunar egallashlari mumkinligi tushuntirildi.
Eslatib o‘tamiz, “Ombudsman maktabi” loyihasi doirasidagi tadbirlar muntazam ravishda respublikamizning chekka hududlarida joylashgan mahallalar kesimida o‘tkazilib kelinmoqda. Mazkur tadbirlar hokimlik va viloyatdagi 10 dan ziyod davlat idoralari va tashkilotlar bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda.

Первоначально были проанализированы обращения, направленные Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) из этого района, группой «Еттилик» изучены проблемы населения, проживающих в махаллях. Исходя из этих выявленных вопросов, к мероприятию проекта “Школа омбудсмана” были привлечены представители соответствующих государственных органов и организаций, а также квалифицированные специалисты.
В мероприятии приняли участие региональное управление Министерства здравоохранения, мобильные службы управления юстиции ЦГУ, была устроена ярмарка вакансий областного управления занятости, центр профессионального обучения, Моноцентр, Самаркандское областное управление Национального агентства социальной защиты и региональные отделы внешней трудовой миграции.
В рамках проекта были организованы выездные приемы регионального представителя Омбудсмана в Самаркандской области и руководителей государственных организаций, участвующих в мероприятии.
В рамках проекта “Школа омбудсмана” совместно с региональным управлением Министерства здравоохранения Самаркандской области с привлечением 14 квалифицированных специалистов для граждан было проведено углубленное медицинское обследование 460 граждан.
По итогу, проведенного обследования у 96 граждан выявлено заболевание и по результатам обследования создан план оздоровления на районном и региональном уровне. Кроме того, предусмотрено проведение бесплатной хирургической процедуры у 5 малообеспеченных граждан.
В этот же день гражданам пенсионного возраста и лицам с нарушениями зрения на основании заключения врача были выписаны рецепты на очки. Жителям в тот же день бесплатно раздали 355 единиц медикаментов 32 видов.
Совместно с управлением Национального агентства социальной защиты в Самаркандской области 17 граждан были обучены и получили заказы на приобретение реабилитационного оборудования по новой системе.
Сотрудниками центра госуслуг 12 гражданам были оказаны услуги по постановке пенсионеров на учет в накопительной пенсионной системе, учет для посещения санаториев и получения других услуг.
Представители внешней трудовой миграции разъяснили, что, выезжая за границу в установленном законом порядке, они могут бесплатно обучаться и приобретать профессию в трудовых процессах и моноцентрах.
Напомним, что мероприятия в рамках проекта “Школа омбудсмана” регулярно проводятся в разрезе махалли, расположенных в отдаленных районах нашей республики. Эти мероприятия организуются в сотрудничестве с хокимиятами и более чем 10 государственными учреждениями и другими организациями.