Aniqlanishicha, Dauletmurat Tajimuratov Konstitutsiyaga kiritilayotgan tegishli o‘zgartirishlar bo‘yicha norozilik mitingini o‘tkazish bo‘yicha Jo‘qorg‘i Kengesiga rasman murojaat qilgan. Uning murojaatiga asosan miting 5 iyul kuni o‘tkazilishi kerak bo‘lgan.
Sud majlisida guvoh va ayblanuvchilarning ko‘rsatmalari va namoyishlar bo‘lib o‘tgan kunlarda tasvirga olingan videomateriallar tahlil qilinmoqda. Xususan, ommani tinchlantirish maqsadida ishlatilgan qurollar va ularning taʼsir kuchi hamda qurollarni qo‘llashdan oldin ommaning ogohlantirilganiga oid holatlar ham o‘rganilmoqda.
Nukus voqelari bo‘yicha sudda prokuror Tajimuratovga 18 yil, Qallixanovaga 11 yil, Sportchi Azamat Turdanovga 8 yilga ozodlikdan mahrum etish jazosi tayinlanishini so‘radi
Axmet Smetullayevni 8 yilga, Dao‘letmurat Jiyemuratovni — 9 yilga, Baxtiyor Qadirbergenovni — 8 yilga, Bayram Seytniyazovni — 7 yilga, Allabay Tokimbetovni — 9 yilga, Qaharman Seytimovni — 6 yilga ozodlikdan mahrum etish so‘ralgan.
Azamat Nuratdinovga davlat ayblovchisi 7 yil, Saidabulla Medetovga — 7 yil, Nurlan Nayipovga — 7 yil, Po‘lat Shamshetovga — 7 yil, Razbek Bekmuratovga — 8 yil, Sultanbek Kaipovga — 8 yil ozodlikdan mahrum etish jazosi tayinlanishini suddan so‘ragan.
Po‘lat Nurniyazovni ayblov tomoni 6 yilga, Sayipnazar Kalimovni — 7 yilga, Nurlan Sultamuratovni — 5 yilga, Arislan Temirxanovni — 7 yilga va Amirbek Adilbekovni — 7 yilga ozodlikdan mahrum etish so‘ralgan.
Salamat Kalilayev va Berdax Genjebayevga ayblov tomoni 3 yildan ozodlikni cheklash jazosi tayinlanishini so‘ragan.
Sud majlisida Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealarni o‘rganish bo‘yicha komissiya aʼzolari ishtirok etishmoqda. Olingan maʼlumotlarga ko‘ra, jarayonlar belgilangan talablarga muvofiq olib borilmoqda.
Komissiya aʼzolarining ko‘magi bilan sud jarayonlarini “Amerika ovozi” multimedia axborot vositasi muxbir va muharriri Navbahor Imomova ham kuzatib bormoqda.

Получил ли Тажимуратов разрешение Жокаргы Кенеса на проведение митинга?
В здании Бухарского областного суда продолжается судебное разбирательство по уголовному делу в отношении 22 фигурантов в связи с массовыми беспорядками, произошедшими в городе Нукусе 1-2 июля 2022 года.
Выяснилось, что Даулетмурат Таджимуратов официально обратился в Жокаргы Кенес с просьбой провести митинг против соответствующих поправок в Конституцию. На основании его обращения митинг должен был состояться 5 июля.
На судебном заседании изучаются показания свидетелей и подсудимых, а также видеоматериалы, записанные в дни демонстраций. В частности, также изучается оружие, используемое для усмирения населения, и его сила воздействия, а также случаи предупреждения населения перед применением оружия.
В суде по данному делу прокурор просил приговорить Таджимуратова к 18 годам, Каллиханову к 11 годам, а спортсмена Азамата Турданова к 8 годам лишения свободы.
Также прокурор просил суд приговорить Ахмета Сметуллаева – к 9 годам, Даолетмурата Жиемуратова – к 9 годам, Бахтиёра Кадырбергенова – к 8 годам, Байрама Сейтниязова – к 7 годам, Аллабайа Токимбетова – к 9 годам, Кахарман Сейтимов – к 6 годам лишения свободы.
Государственный обвинитель просил суд назначить 7 лет лишения свободы Азамату Нуратдинову, 7 годам Сайдабуллу Медетову, 7 годам Нурлана Найипову, 7 годам Полата Шамшетову, 8 годам Разбеку Бекмуратову и 8 годам Султанбека Каипову.
Обвинение просило лишить свободы Полата Нурниязова на 6 лет, Сайыпназара Калимова на 7 лет, Нурлана Султамуратова на 5 лет, Арислана Темирханова на 7 лет, Амирбека Адилбекова на 7 лет.
Сторона обвинения просила для Саламата Калилаева и Бердаха Генжебаева 3 года ограничения свободы.
В судебном заседании принимают участие члены комиссии по изучению обстоятельств и событий, произошедших в Республике Каракалпакстан. По полученным данным, судебный процесс ведется в соответствии с установленными требованиями.
При поддержке членов комиссии за судебными процессами следит корреспондент и редактор мультимедийного СМИ "Голос Америки" Навбахор Имомова.