Shuningdek, Komissiya aʼzolari ushbu Tergov hibsxonasida saqlanayotgan A.Turdanov, N.Nayimov, A.Nuratdinov, B.Kadirbergenov, B.Seytnazarov hamda L.Kallixanovalar bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida ular saqlash shart-sharoitlaridan hech qanday eʼtirozlari yo‘qligini, taʼminotlari yaxshiligini, shu bilan bir qatorda sud jarayoni ham qonuniy tarzda o‘tkazilayotganligini maʼlum qilishdi.
Ayblanuvchi N.Nayimov quyidagilarni maʼlum qildi.
-Buxoro viloyatidagi Tergov hibsxonasiga kelishdan biroz qo‘rqqan edim. Lekin xavotirlarim bekor bo‘lib chiqdi. Bu yerdagi sharoitlar yaxshi, kameralar issiq, oziq-ovqatlardan ham shikoyatim yo‘q.
B.Kadirbegenov ham N.Nayimovning so‘zlarini tasdiqladi.
- Men D.Tadjimuratovning gaplariga ishonib, bo‘lib o‘tgan holatlar va voqealarda qatnashib adashdim. Shu paytgacha D.Tadjimuratovni qo‘llab kelganman, lekin bizni yuzlashtirishganida u faqat xalqni va bizni ayblab ko‘rsatma berdi. Sud jarayonida ham faqat bizni ayblamoqda. U xalqini sotdi, aslida bu ishlarga u sababchi. Shundan so‘ng barchamiz unga qarshi ko‘rsatma berdik.
Shuningdek, A.Turdanov ham Buxoro viloyatidagi Tergov hibsxonasida hammasi yaxshi ekanligini, 2-son Tergov hibsxonasidan sharoitlar ancha yaxshiligini, kameralari kengligini bildirdi.
Suhbat davomida, ular ko‘rsatmalarni o‘z xohishlari bilan berayotganliklarini, ularga ko‘rsatma berishga biror-bir shaxs tomonidan ruhiy yoki boshqacha tarzda taʼsir bo‘lmayotganligini, 23 dekabr kuni ham o‘zaro kelishilmagan holda Prezidentdan va xalqdan kechirim so‘raganliklarini maʼlum qilishdi.
Shuningdek, ular sayr uchun 10-15 daqiqa berilayotganligini, biroq ob-havodan kelib chiqib o‘zlari rad etayotganliklarini maʼlum qilishdi. Qolaversa, ularga kerakli paytda tibbiy xizmat ko‘rsatilayotgani va hibsxonaning barcha xodimlaridan minnatdor ekanliklarini bildirishdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealarni o‘rganish bo‘yicha komissiya aʼzolari shu kuni L.Kallixanova bilan ham uchrashishdi. U saqlash sharoitlari yaxshi ekanligini, hech qanday eʼtirozi yo‘qligini maʼlum qildi.
Shuningdek, L.Kallixanova ushlash vaqtida ham unga nisbatan hech qanday ruhiy va jismoniy qiynoq bo‘lmaganligini, huquq-tartibot idoralari xodimlari uni uyidan olib chiqib ketish jarayonida tushlik qilib olishiga ham sharoit qilib berganliklarini, tergov vaqtida ham, hozirda ham ko‘rsatmalarni o‘z xohishi bilan berayotganligini, qoraqalpoq xalqiga bosim orqali nimanidir ayttirish mumkin emasligini alohida taʼkidlab o‘tdi.

Члены комиссии побеседовали с обвиняемыми
23 декабря текущего года члены Комиссии во главе с Ф.Эшматовой посетили следственный изолятор №4 Бухарской области. В ходе визита были изучены условия содержания в следственном изоляторе, система отопления и питания.
Также члены Комиссии встретились с Турдановым А., Найымовым Н., Нуратдиновым А., Кадырбергеновым Б., Сейтназаровым Б. и Каллыхановой Л., содержащиеся в данном следственном изоляторе.
Во время встречи они сообщили, что у них нет претензий против условий содержания, а также что судебное разбирательство проводится согласно требованиям законодательства.
Обвиняемый Н. Найымов заявил следующее.
- Я немного боялся приезжать в следственный изолятор в Бухарской области. Но мои опасения оказались напрасными. Условия здесь хорошие, камеры теплые, к еде претензий нет.
Б. Кадырбергенов также подтвердил слова Н. Найымова.
- Я поверив словам Д. Таджимуратова и участвуя в произошедших событиях допустил ошибку. Я поддерживал Д. Таджимуратова до последнего, но в ходе очной ставки, в своих показаниях  он обвинил народ и нас. В ходе судебных разбирательств тоже он обвиняет только нас. Он предал свой народ, на самом деле он виновен в произошедших событиях. После этого мы все дали показания против него.
Также А.Турданов сообщил, что в следственном изоляторе Бухарской области все хорошо, условия намного лучше, чем в следственном изоляторе №2, камеры просторные.
В ходе беседы они сообщили, что дают показания по собственному желанию, что на их показания морально или иным образом не оказывалось, давление со стороны других лиц, и что 23 декабря они принесли извинения Президенту и народу без договоренности между собой.
Они также сообщили, что им дается 10-15 минут на прогулку, но они отказываются сами, исходя из погодных условий. Кроме того, они выразили признательность за то, что им оказывают своевременную медицинскую помощь, и выразили благодарность всему персоналу тюрьмы.
Члены Комиссии по расследованию обстоятельств и событий, произошедших в Республике Каракалпакстан, в этот же день также встретились с Л. Каллыхановой. Она сообщила, что не имеет претензий к условиям содержания в изоляторе.
Л.Каллиханова также отметила, что на момент задержания в отношении нее не было применено ни психических, ни физических пыток, сотрудники правоохранительных  органов также предоставили ей возможность пообедать, что показания она давала добровольно, как во время следствия, так и в настоящее время, и она особо отметила, что каракалпакский народ невозможно заставить что-то сказать через давление.