“Tadbirkorlik va inson huquqlari masalalarida Ombudsman va Inson huquqlari bo‘yicha Milliy institutlarning roli” mavzusiga bag‘ishlangan nufuzli xalqaro konferensiyaga O‘zbekiston, Turkiya, Xitoy, Yaponiya, Moldova, Indoneziya, Eron, Koreya, Qozog‘iston, Pokiston Respublikalari va Marokko qirolligidan Ombudsmanlar va milliy institutlar rahbarlari va xalqaro ekspertlar taklif etilgan.
Konferensiyani tashkil etishdan asosiy maqsad - biznes va inson huquqlari sohasida tajribaga ega bo‘lgan Ombudsmanlar va inson huquqlari bo‘yicha Milliy institutlarni hamda manfaatdor tomonlarni birlashtirish, rahbariy tamoyillarni amalga oshirishdagi tendensiyalar va muammolar bo‘yicha munozaralarga ko‘maklashish, biznes va inson huquqlari masalalari bo‘yicha muloqot va hamkorlikni rivojlantirish va o‘zaro tajriba almashish uchun muloqot maydonini yaratishdan iborat.
Xalqaro konferensiya sessiyalarida iqtisodiy va ijtimoiy huquqlarni himoya qilishda Ombudsmanlar va inson huquqlari bo‘yicha Milliy institutlarning o‘rni, BMTning biznes va inson huquqlariga oid rahbariy tamoyillarini amalga oshirishning hozirgi tashabbuslari, imkoniyatlari va muammolari, BMTning biznes va inson huquqlariga oid rahbariy tamoyillarini amalga oshirishda ombudsmanlar va inson huquqlari bo‘yicha Milliy institutlarning o‘rni, noto‘g‘ri boshqaruvni bartaraf etishda Ombudsmanlar va inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarning o‘rni kabi mavzularda muhokamalar tashkil etildi.
Tadbirda so‘z olgan O‘zbekiston respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Ozarbayjon Ombudsmani institutini 20 yilligi bilan qutlab, o‘zaro hamkorlik aloqalarni yana-da mustahkamlashga tayyor ekanini bildirdi.
Shuningdek, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) mamlakatimizda inson huquqlarini taʼminlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlarga to‘xtalar ekan, Ombudsmanning fuqarolarning huquq va manfaatlarini samarali himoya qilishda qo‘llayotgan taʼsir choralari va mexanizmlar, penitensiar muassasalarga amalga oshirilayotgan monitoring tashriflari va institut faoliyatning ochiqligini taʼminlash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar haqida o‘z tajribasi bilan bo‘lishdi.

Ombudsmen, heads of national institutions and international experts from Uzbekistan, Turkey, China, Japan, Moldova, Indonesia, Iran, Korea, Kazakhstan , Pakistan and the Kingdom of Morocco were invited to the prestigious international conference on the topic “The role of the Ombudsman and National Human Rights Institutions in business and human rights".
The main purpose of the conference is to bring together Ombudspersons, national human rights institutions and stakeholders with experience in the field of business and human rights, to promote discussion of trends and challenges in the implementation of the guidelines, to develop dialogue and cooperation on business and human rights issues and to create a platform for mutual exchange of experience.
During the sessions of the international conference, discussions were organized on topics such as the role of Ombudspersons and National Human Rights Institutions in protecting economic and social rights, current initiatives, opportunities and challenges in implementing the UN Guiding Principles in the field of business and human rights, the role of Ombudspersons and National Human Rights Institutions in implementation of the UN Guiding Principles on Business and Human Rights, the role of Ombudsmen and National Human Rights Institutions in rooting out mismanagement.
Speaking at the event, The Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova congratulated the Ombudsman of Azerbaijan on its 20th anniversary and expressed readiness to further strengthen mutual cooperation.
Also, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) focused on the ongoing reforms in our country in the field of human rights protection, measures of influence and mechanisms used by the Ombudsman to effectively protect the rights and interests of citizens, shared her experience in conducting monitoring visits to penitentiary institutions and spoke about the work done to ensure the transparency of the activities of the institution.