O‘zaro muloqot davomida Ombudsman instituti faoliyatining asosiy yo‘nalishlari, huquq va sud-huquq tizimlari, shuningdek, qonunchilik va huquqni qo‘llash amaliyoti muhokama qilindi.
Jorj Vashington nomidagi universitet professorlarining taʼkidlashicha, ularning tashrifidan ko‘zlangan asosiy maqsad axborot va tajriba almashish, fuqarolar arizalarini tasniflash amaliyotini o‘rganishdan iborat.
Uchrashuv jarayonida Ombudsman Kotibiyati xodimlari so‘nggi yillarda mamlakatimizda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili instituti faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilgan islohotlar, Ombudsman tomonidan fuqarolar murojaatlarini ko‘rib chiqish, tahlil qilish, qonunchilikni takomillashtirish bo‘yicha berilgan takliflari hamda Milliy preventiv mexanizmi doirasida jazoni ijro etish muassasalariga amalga oshirilgan monitoring tashriflari hamda ularda fuqarolik jamiyati vakillarining ishtiroki haqida professorlarga maʼlumotlar berildi.
Shuningdek, so‘nggi yillarda Ombudsman vakolatlari kengaytirilayotgani va uning mintaqaviy vakillari faoliyatiga alohida eʼtibor qaratilib, bu fuqarolar murojaatlarini tezkorlik bilan joyiga chiqib o‘rganish va tegishli choralar ko‘rilishiga xizmat qilayotganligi taʼkidlandi.

Сотрудники омбудсмена встретились с профессорами Университета имени Джорджа Вашингтона
В ходе встречи были обсуждены основные направления деятельности институтаОмбудсмена, систем правовой и судебной сферы, а также законодательства и правоприменительной практики.
Профессора Университета Джорджа Вашингтона заявили, что основная цель их визита-обмен информацией и опытом, а также изучение практики классификации заявлений граждан.
Представители Секретариата Омбудсмана предоставили информацию о реформах по совершенствованию деятельности Омбудсмана, проводимых в стране за последние годы, рассмотрении Омбудсманом обращений граждан, мониторингу пенитенциарных учреждений в рамках Национального превентивного механизма и взаимодействии с представителями гражданского общества.
Также было отмечено, что в последние годы расширяются полномочия Омбудсмена и особое внимание уделяется деятельности его региональных представителей, что способствует оперативному изучению обращений граждан с выездом на место и принятию соответствующих мер.